W dniu 17 listopada 2017 r. uczczono setną rocznicę powstania szkoły w Starej Wsi -Woli. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej Leszka Leszkiewicza. Wśród licznych gości reprezentujących władze samorządowe różnego szczebla była liczna grupa absolwentów w tym osoba Profesora Michała Śliwy Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Szkoła w Starej Wsi - Wola istnieje od 1916 roku. Przez 22 lata była to szkoła jednoklasowa, w której obowiązki pełniła tylko jedna nauczycielka. W wynajętej izbie naukę czytania, pisania i liczenia wpajała dziatwie przez 10 lat pani Salecka Maria jako pierwsza nauczycielka tej szkoły.
W roku szk. 1941/42 szkoła zawiesiła edukowanie dzieci z powodu braku nauczycieli. Następne lata okupacji hitlerowskiej szkoła dalej pełniła swoją rolę, zajęcia lekcyjne odbywały się w prywatnych domach: Jana Łyszczarza, Ignacego Włodarczyka i Marii Łyszczarz.
Lata 1945 i 1946 to okres funkcjonowania szkoły pięcioklasowej, a rok później utworzono też klasę szóstą. Program sześcioklasowej szkoły, z powodu braku nauczycieli realizowała tylko jedna nauczycielka p. Władysława Sulińska.
W roku 1948/49 utworzono klasę VII - nauka odbywała się na dwie zmiany, a w szkole pracowały już trzy nauczycielki: Sulińska Władysława, Suflita Zofia, Wątroba Wanda.
W 1955 roku po przeprowadzonym remoncie szkoła zyskała trzecią salę lekcyjną i piątego nauczyciela. Szkoła Stara Wieś nr 3 /Morgi/ stała się filią macierzystej szkoły w Starej Wsi /Wola/ stanowiąc organizacyjną całość. Z każdym rokiem przybywało uczniów - w roku 1958/59 w 7 oddziałach ze 132 uczniami pracowało 5 nauczycieli.
W 1961 r. zabłysło w szkole światło elektryczne.
W 1968 roku powołany został Komitet Budowy Szkoły, zakupiono działkę 91 arów wraz ze starym budynkiem.
Celem przystąpienia do remontu zakupionego budynku wynajęto dwie sale lekcyjne u pani Anny Król. Budowa nowej szkoły nie zyskała poparcia władz - natomiast zaczęto remont kapitalny zakupionego budynku. Na miejscu starego budynku, który całkowicie rozebrano, rozpoczęto budowę nowej szkoły.
Obecnie w skład Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II wchodzi Szkoła Podstawowa (6 oddziałów + 1 oddział przedszkolny) i Publiczne Gimnazjum (3 oddziały). Łącznie uczy się tutaj 183uczniów. Kadrę pedagogiczną tworzy 24 nauczycieli i 10 osób obsługi szkoły.
W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie mogą uczestniczyć w licznych przedmiotowych kołach zainteresowań i zajęciach sportowych. Ponadto przy szkole działa zespół taneczny "DIVERCE", grupa teatralna "Hydra", Koło Miłośników Origami, Koło szachowe, UKS "Gumisie" (powstał jako pierwszy w województwie).
Co roku podczas Przeglądu Dorobku Artystycznego Uczniów młodzież ma okazję pochwalić się efektami swojej pracy.
Uczniowie redagują miesięcznik dla dzieci i młodzieży ALFIK.
Ponieważ szkoła posiada doskonale wyposażone zaplecze sportowe, to właśnie u nas organizowane są cyklicznie raz w roku Otwarte Powiatowe Igrzyska Młodzieży UKS-ów i Oldbojów.
Nasi uczniowie, działający przy klubie sportowym "Gumisie", specjalizują się głównie w unihokeju i tutaj zajmują najwyższe miejsca, jednak i w innych sportowych dziedzinach również mają się czym pochwalić (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna).
W naszej placówce funkcjonuje gabinet stomatologiczny.
W związku z tym, że nasza szkoła jest doskonałą bazą noclegową, przystosowaną do prowadzenia zimowisk i kolonii letnich.
Szkoła w Starej Wsi II kierowana przez Dyrektora Marka Twaroga jest placówką, która daje uczniowi wszechstronny rozwój. Jej atut to doskonała baza dydaktyczna, mała liczebność klas, wysokie wyniki nauczania oraz profesjonalna kadra zapewniająca liczne koła zainteresowania.