Następnie gospodarz obiektu Jan Puchała, Starosta Limanowski, przekazał na ręce Pawła Stawarza, Wójta Gminy Jodłownik podziękowania za zorganizowanie wspaniałej wystawy w PCIT, dzięki której zarówno mieszkańcy powiatu, jak i turyści odwiedzający centrum informacji będą mogli zobaczyć atrakcyjność tego miejsca- W miesiącu lutym, dzięki uprzejmości Pana Wójta Pawła Stawarza, zwiedzający nasze Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej będą mogli zapoznać się z szerokim wachlarzem regionalnych smakołyków, podziwiać występy zespołów regionalnych, ciekawymi ofertami wypoczynku na terenie Gminy Jodłownik, ale także podziwiać dzieła lokalnych artystów. Program prezentacji Gminy Jodłownik jest naprawdę bogaty i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dlatego jeszcze raz serdecznie dziękuję Panu Wójtowi, a wszystkich zapraszam do odwiedzenia centrum informacji, gdzie w najbliższych dniach, naprawdę wiele się będzie działo.Jako kolejny, głos zabrał organizator wystawy promującej Paweł Stawarz Wójt Gminy Jodłownik- Poprzez prezentację Gminy Jodłownik w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, możemy pokazać ogromne bogactwo, wspaniałe tradycje, a także miejsca atrakcyjnie turystycznie. Szanując tradycje jakie przetrwały na naszym terenie i szczycąc się nimi chcemy ciągle przypominać historię tych miejsc podziwianych w Polsce. Podczas promocji naszej gminy w PCIT, będzie można skosztować wyrobów kół gospodyń wiejskich, a także zobaczyć występy zespołów regionalnych.Po uroczystym otwarciu wystawy promującej Gminę Jodłownik, Katarzyna Siwiec oraz Leszek Mazan autorzy książki: „Uśmiech Pana Boga czyli Opowieść o Szczyrzycu” pokrótce przedstawili treść swojego dzieła oraz doświadczenia zebrane podczas jego pisania. Otwarcie umilił występ zespołu regionalnego "Szczyrzycanie", a także prezentacja oraz degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pogorzan.Promocja dorobku kulturalnego Gminy Jodłownik w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej trwać będzie przez cały miesiąc luty! Serdecznie Zapraszamy!W otwarciu wystawy uczestniczyli również: Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, Mieczysław Uryga Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Andrzej Matlęga Sekretarz Powiatu Limanowskiego, Wacław Chlipała Przewodniczący Rady Gminy Jodłownik, Jan Śliwa Sekretarz Gminy Jodłownik, a także Radni Powiatu Limanowskiego, Gminy Jodłownik, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele bibliotek z terenu Powiatu Limanowskiego.
Harmonogram występów towarzyszących promocji Gminy Jodłownik :10 Lutego 2013 r. 11.00-17.00 (niedziela)
- Prezentacja Zespołu Regionalnego z Krasnego-Lasocic
- Pokaz wykonania rękodzieła ludowego
- Degustacja i prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z Krasnego-Lasocic i Słupi
17 Lutego 2013 r. 11.00-17.00 (niedziela)
- Prezentacja Zespołu Regionalnego „Wilkowicanie”
- Pokaz wykonania rękodzieła ludowego
- Degustacja i prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich z Wilkowiska
24 Lutego 2013 r. 11.00-17.00 (niedziela)
- Prezentacja Zespołu „Śwarni Łojce” z Sadku Kostrza
- Degustacja i prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich z Sadku Kostrza
- Wieczór wspomnień o Kazimierzu Piwowarczyku autorze książki „Pomiędzy Cietniem a Kostrzą”
28 Lutego 2013 r. 15.00-17.00 (czwartek)
- Pożegnanie i zakończenie Promocji Gminy Jodłownik
- Prezentacja Zespołu Regionalnego „Pnioki” z Sadku Kostrza
- Degustacja i prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z Szyku i z Mstowa
- Występ zespołu „Efekt”
Krótka charakterystyka Gminy Jodłownik: Gmina Jodłownik wchodzi w skład powiatu limanowskiego, będącego częścią woj. małopolskiego. Dokładniej, leży w jego centralnej części. Graniczy od zachodu z gminą Wiśniowa w pow. myślenickim; od północy z gminą Raciechowice również w powiecie myślenickim, a także z gminą Łapanów w pow. bocheńskim; od wschodu i płd.-wschodu z gminą Limanowa i Tymbark; od południa z gminą Dobra. Powierzchnia gminy Jodłownik wynosi 70,4 km2, a liczba mieszkańców dochodzi do 8200 osób. Na gminę składa się 12 sołectw: Góra Świętego Jana, Janowice, Jodłownik, Kostrza, Krasne-Lasocice, Mstów, Pogorzany, Sadek, Słupia, Szczyrzyc, Szyk, Wilkowisko. W stolicy gminy — Jodłowniku mieszka ponad 1100 osób (więcej mieszka w Wilkowisku, bo ponad 1300 osób, nieco mniej liczy Szyk, bo ok. 880 osób). Stare historyczne miasta: Szczyrzyc i Góra Świętego Jana straciły swoje dawne znaczenie i liczą tylko odpowiednio 525 i 340 mieszkańców. Geograficznie gmina Jodłownik położona jest w północno-wschodniej części Beskidu Wyspowego.
Pod względem etnograficznym prawie wszyscy mieszkańcy ziemi jodłownickiej zaliczani są do zupełnie odrębnej grupy — Szczyrzycan, również wszyscy posługują, lub posługiwali się odrębną gwarą szczyrzycką. Pod względem folklorystycznym (obrzędy ludowe, strój ludowy, pieśni ludowe) również stanowią odrębną grupę. Szczyrzycanie nie są zaliczani ani do Południowych Krakowiaków, ani do Lachów, Zagórzan, czy do Górali. Część Szczyrzycan mieszka w sąsiednich gminach: Wiśniowa i Raciechowice. Wschodnią i południowo-wschodnią część gminy zamieszkują Lachy "od Limanowej". Niektórzy etnografowie nie są tak radykalni i lokują Szczyrzycan jednak wśród Lachów — Szczyrzyckich. Oczywiście wszystkie wymienione cechy kulturowe, gwary i zwyczaje w zdecydowanej większości uległy zatarciu w ostatnim wieku. Do naszych czasów dotrwały raczej w formie szczątkowej. Wpływ na to miał awans cywilizacyjny i gospodarczy gminy po II wojnie światowej.
Najstarszymi, bardziej hipotetycznymi zabytkami na terenie gminy są dwa — być może — jeszcze wiślańskie, a później piastowskie grodziska, jedno na górze Grodzisko zniszczone przez Tatarów (Mongołów), a drugie na górze Kostrza zwane przez miejscową ludność "Piwniczysko". Kolejne zabytki to głównie obiekty sakralne, dwory i dworki:
Jodłownik — w centrum wsi znajduje się zabytkowy drewniany kościół z 1585 roku w którym zobaczyć można rokokową polichromię z 1764 r. Przedstawia ona tzw. medaliony z popiersiami świętych związanych z historią zakonu dominikańskiego. W przedsionku kościoła obejrzeć można portret fundatora kościoła Przecława Niewiarowskiego, z 1600 roku oraz kilka obrazów barokowych, a także dwa dzwony pochodzące również z XVI w. W Jodłowniku znajdował się przepiękny dwór, który rozebrano (zburzono) w latach sześćdziesiątych XX wieku. Był to typowo polski, charakterystyczny, drewniano-murowany dwór z II poł. XVII wieku. Cechował się on trójtraktowym dachem i wgłębnym portykiem na froncie budynku. Portyk ten wsparty był na podwójnych murowanych kolumnach.
Słupia— Do dnia dzisiejszego zachował się dwór pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Znajduje się on w XIX-wiecznym parku, którego niektóre drzewa posadzono jeszcze w XVIII wieku. Liczne przebudowy dworu, które miały miejsce w końcu XIX i w XX wieku oraz niedawna jego prawie całkowita odbudowa, mocno zniekształciły jego pierwotny wygląd. Obecnie stanowi własność Muzeum Narodowego w Krakowie.Szczyrzyc — Najważniejszym zabytkiem gminy jest kompleks klasztorny Cystersów. Obejmuje on kościół klasztorny, zabudowania mieszkalne zakonników z gotyckimi portalami przy wejściach do cel, stacje różańcowe w ogrodach klasztornych, arkady ze stacjami Męki Pańskiej oraz kompleks zabudowań gospodarczych: spichlerz i browar. Kościół zbudowany na planie krzyża, w zasadniczej części pochodzi z roku 1620, a obecny kształt zawdzięcza licznym przebudowom i adaptacjom z różnych lat XVII (np. z 1642 roku), XVIII i XIX wieku. Niedawno odkryte gotycko-renesansowe obramowanie okienne nosi datę "1572". Nie ulega wątpliwości, że w bryle kościoła znajdują się fragmenty murów i fundamentów pochodzące z końca XV i początku XVI wieku. Wnosić należy że poprzednie zabudowania klasztorne (i sam kościół) wykonane były w zasadniczej części z drewna. Dawny spichlerz (obecnie klasztorne muzeum) o czterospadowym dachu, pochodzi z tego samego okresu co kościół, czyli z I połowy XVII wieku. Dużą wartość przedstawia witraż (obraz) przedstawiający Matkę Bożą Szczyrzycką obraz wotywny z ok. 1530 roku z herbem Ogończyk, Chrystus Frasobliwy przypisywany Stanisławowi Samostrzelnikowi z początku XVI wieku oraz piękny przykład siedemnastowiecznego sznycerstwa — ozdobne drzwi kościelne, a także trzy zabytkowe portale.
Szyk — Położony w centrum wsi drewniany, kryty gontem kościół p.w. św. Barbary i Św. Stanisława Biskupa Męczennika pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XVI wieku i przbudowany w poł. XVII wieku.. Jednak najstarszym zabytkiem jest namalowany na drewnianych deskach obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Pietas Domini z lat 1520—1530. Autorem jest "Mistrz z Szyku" — Stanisław Samostrzelnik. W lewym dolnym rogu znajdują się postacie i herb fundatorów — Drużyna. Obraz ten stanowił niegdyś część tryptyku ofiarowanego przez właściciela wsi Szyk — Lasockiego dla miejscowego kościoła. W kościele znajduje się kamienna chrzcielnica z 1585 roku.Podobnie jak dwór w Jodłowniku uległ zagładzie w latach pięćdziesiątych skromny, zabytkowy dworek w Szyku. Charakteryzował się on tym, ze pod wspólnym dachem znajdowała się i część gospodarcza. Dworek ten miał ganek wsparty na czterech drewnianych kolumnach. Ponadto istniał tu legendarny zameczek, którego fundamenty z piwnicami mają się znajdować w pobliżu kościoła.