W sobotę i niedzielę w obradach kongresu uczestniczyło około 1300 delegatów z całej Polski oraz około 500 zaproszonych gości.
Drugi dzień kongresu rozpoczął się od podania wyników głosowań do:
-Krajowej Komisji Rewizyjnej
-Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego
Przedstawiciele naszego okręgu nr 14 – posłowie Wiesław Janczyk i Anna Paluch brali aktywny udział w pracach komisji powołanych przez delegatów Kongresu. Do nowej Rady Politycznej PiS kandydowało 4 delegatów z okręgu wyborczego nr 14. W wyborach tajnych otrzymali następujące liczby głosów: Leszek Langer -743, Grzegorz Biedroń – 740, Tomasz Płatek – 715, Jan Hamerski – 714. Do Sądu Dyscyplinarnego z powodzeniem kandydował Andrzej Bulzak uzyskując wynik 711 głosów, a do Krajowej Komisji Rewizyjnej kandydował Józef Leśniak uzyskując bardzo dobry wynik 673 głosów.
Końcowym akcentem Kongresu było wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział reorganizację struktury rządu po wygranych wyborach przez PiS. Mają powstać nowe ministerstwa tj. rozwoju, budownictwa, gospodarki morskiej, energetyki. Natomiast likwidacji ulegną ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Skarbu, Gospodarki. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powinno być przekształcone w Ministerstwo Rozwoju.
Równolegle do toczących się obrad w głównej Sali, między głosowaniami – w małych salach odbywały się także panele dyskusyjne, m.in. na tematy: służby zdrowia, sektora zatrudnienia, wsi i rolnictwa, infrastruktury energetycznej i transportowej Polski, młodzieży, innowacji, rodziny i edukacji, państwa prawa, emerytur, polityki rozwoju państwa i samorządów.
Bardzo wymownym akcentem było wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębia Zdroju Tadeusza Sławika, który podał informację , że Radni miasta pośmiertnie przyznali honorowe obywatelstwo Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Jastrzębscy radni przyznali Lechowi Kaczyńskiemu honorowe obywatelstwo miasta w związku z jego „działalnością opozycyjną, jak i trwałym wkładem ludzi Ziemi Jastrzębskiej w budowanie demokratycznej Polski; w związku z jego troską o solidarność społeczną i żywym przykładem solidarności, jaki stanowi 50 lat historii Jastrzębia-Zdroju”. We wrześniu 2009 r. prezydent Lech Kaczyński uczestniczył w Jastrzębiu Zdroju w obchodach 29. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – trzeciego, po gdańskim i szczecińskim, porozumienia między władzą a robotnikami w 1980 r.?Kilka miesięcy po uroczystościach jastrzębskich prezydent zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.
Zakończenie Kongresu miało miejsce w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. Po mszy św. nastąpił przemarsz wraz ze złożeniem wieńców pod pomnikiem Wojciecha Korfantego i Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Autor: Stefan Hutek
Zdjęcia: Stefan Hutek i PiS Grybów