W siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zostanie otwarta wystawa pt. "Rzeź Wołyńska". Odbędzie się również konferencja naukowa „Zagłada ludności wschodnich województw II RP w latach II Wojny Światowej dokonana przez ukraińskich nacjonalistów – w 70. rocznicę Krwawej Niedzieli Wołyńskiej”.
Wydarzenia te będą miały miejsce w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12, jutro o godz. 11.
Sejmik Województwa Małopolskiego wystosował rezolucję do Prezydenta RP, Ministra Spraw Zagranicznych, wszystkich Parlamentarzystów z Województwa Małopolskiego oraz do Prezesa IPN.
W swoim postulacie przewodniczący sejmiku pisze:
- W siedemdziesiątą rocznicę tych tragicznych wydarzeń pragniemy upamiętnić bestialsko pomordowanych oraz tych, którzy przeżyli te straszliwe zbrodnie ale żyć muszą pod brzemieniem dramatycznych wspomnień. Składamy też hołd tym Ukraińcom, którzy stawiając na szali własne życie ratowali sąsiadów Polaków.
Upamiętniając wydarzenia zapisane w historii jako „Rzeź Wołyńska” pragniemy trwać w duchu słów, które dziesięć lat temu napisał błogosławiony Jan Paweł II w liście do hierarchów Polski i Ukrainy: „Nowe tysiąclecie wymaga, aby Ukraińcy i Polacy nie pozostawali zniewoleni swymi smutnymi wspomnieniami przeszłości. Rozważając minione wydarzenia w nowej perspektywie i podejmując się budowania lepszej przyszłości dla wszystkich, niech spojrzą na siebie nawzajem wzrokiem pojednania”.
Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża nadzieję, że tragiczne przykłady z przeszłości umocnią wolę pojednania między narodami polskim i ukraińskim oraz staną się bodźcem ich współpracy, dając szansę na dynamiczny rozwój Polski i Ukrainy w zjednoczonej Europie.
W programie jutrzejszej konferencji: Otwarcie konferencji - Dyrektor Muzeum AK Prowadzenie konferencji - prof. dr hab. Grzegorz Mazur (UJ) i dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK) Dr Marek Lasota (IPN) – Małopolska wobec Polaków na Wschodzie Ks. Prof. dr hab. Józef Marecki (UPJPII, IPN Kraków) – Geneza i bezpośrednie przyczyny ludobójstwa Polaków przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Prof. dr hab. Andrzej Zięba (UJ) – Czy Wołyń 1943 musiał się zdarzyć? Prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka – Rzeź na Wołyniu na tle ludobójstw na ziemiach II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kustosz Pamięci Narodowej – Męczeństwo Kościoła rzymsko-katolickiego w czasach ludobójstwa na Kresach 1939-1945. Dr Lucyna Kulińska (Adiunkt WH AGH w Krakowie) – Badania nad rozmiarami strat polskich wynikłych z ludobójczej akcji nacjonalistów ukraińskich w latach II wojny światowej. Red. Tadeusz Płużański – Reminiscencje Rzezi Wołyńskiej Dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK) – Rzeź Wołyńska na wystawie czasowej i ekspozycji stałej Muzeum Armii Krajowej Dyskusja O godz. 17:30 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ofiar ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich RP, celebrowana przez Biskupa – delegata J. Em. Ks. Stanisława Kard. Dziwisza.
foto: www.muzeum-ak.pl
Autor: mg
Żródło: niezalezna.pl