W piątek, 26 lipca 2013 r. o godz. 19.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, odbył się już drugi koncert w ramach XVI Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.
W koncercie wystąpili: Prof. Andrzej Chorosiński - organy, oraz zespół Acclamationi Divote w składzie: Anna Stolarczyk - sopran, Renata Borucka - skrzypce, Maria Zbroja - pozytyw. Zostały zaprezentowane utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Händla, Antonio Lucio Vivaldiego, Fryderyka Chopina, Georga Friedricha Hendla, Heinricha Schütza Giuseppe Verdiego, Dietricha Buxtehude, Alexandre Guilmanti. Było to wspaniałe wydarzenie artystyczne, na którym licznie przybyli do kościoła słuchacze - melomani, nagradzali po każdy utwór gromkimi brawami, a dzięki kamerze mogliśmy nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć wirtuozerię gry na organach w wykonaniu prof. Andrzej Chorosiński.Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz
--- Andrzej Chorosiński
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie,Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie cz, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł "Podwójnej Platynowej Płyty" płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im./ K.Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A.Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W latach 1993 - 2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. W tym okresie uczestniczył w tworzeniu programów międzynarodowych Sokrates i Erasmus. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti", "Gloria Artis". W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem miast Frombork ,Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdrój. Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego / Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku/. Piastuje godność Rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego d.s. budownictwa organowego. --- Acclamationi Divote Zespół Acclamationi Divote koncentruje się przede wszystkim na wykonywaniu muzyki dawnej, w oparciu o wiedzę na temat dawnych praktyk wykonawczych. Tworzą go artystki będące absolwentkami wyższych uczelni muzycznych w kraju i za granicą. Trzon repertuaru zespołu stanowi polska, niemiecka, francuska oraz angielska muzyka dawna, a jego celem jest wyszukiwanie oraz promowanie zapomnianych i bardzo rzadko wykonywanych dzieł okresu baroku i wcześniejszych.