Mszana Dolna: Bój o wodę dla miasta rozpoczęty
Opublikowany w: Wydarzenia
–
30 lipca 2013
26 lipca w poczcie, jak co dzień dostarczonej na biurko burmistrza, jedna koperta, ta z pieczęcią Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAiC) przykuła uwagę - od kilku dni czekaliśmy na potwierdzenie dobrych wieści przekazanych do mszańskiego magistratu przez dyr. Stanisława Siemka odpowiadającego z ramienia Wojewody Małopolskiego za łagodzenie skutków klęsk żywiołowych w Małopolsce. Jak obiecał dyr. Siemek, tak też zrobił - wniosek o dodatkowe środki dla naszego miasta podpisał wojewoda Jerzy Miller, a później sprawy potoczyły się już bardzo szybko. W rozmowie z burmistrzem Tadeuszem Filipiakiem dyr. Zbigniew Śwircz z MAiC, odpowiedzialny za podział środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla samorządów dotkniętych kataklizmami, obiecał że osobiście dopilnuje, by wniosek wojewody małopolskiego, jak najszybciej zamienić w promesę. Tak też się stało i 24 lipca br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski złożył podpis pod Promesą o wartości 460 tys. zł, za które jeszcze w tym roku Urząd Miasta Mszana Dolna, po wyłonieniu w postępowaniu przetargowym, zleci wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej dla zadania pn.: „Przeniesienie ujęcia wody pitnej wraz z infrastrukturą zlokalizowanego na potoku Szklanówka, w miejsce wolne od zagrożenia ruchami masowymi Ziemi - budowa alternatywnych ujęć wody pitnej wraz z infrastrukturą”.
Na najbliższej sesji Rady Miasta przyznane środki finansowe zostaną stosowną uchwałą przyjęte do budżetu miasta. Otworzy to drogę do ogłoszenia w najkrótszym możliwym terminie przetargu na wspomniane wyżej prace. Wyłoniona w przetargu firma zobowiąże się do opracowania projektu robót geologicznych na wykonanie ujęć szybowych w dwóch miejscach oraz studni wierconej. I tak w rejonie ul. Krakowskiej powstanie na potrzeby zadania studnia szybowa do głębokości 7 metrów i średnicy 2 metrów. W rejonie rz. Mszanka powstaną trzy studnie o podobnych parametrach do studni z ul. Krakowskiej. Na os. Pańskie pompowaniu kontrolnemu poddana będzie istniejąca już studnia głębinowa MD-2. Ustalone jeszcze raz będą jej zasoby eksploatacyjne. W bliskim sąsiedztwie wywiercona będzie też druga "głębinówka" - wiertło zejdzie do poziomu ok. 100 metrów w głąb ziemi. W tym przypadku przewidziane jest również pompowanie oczyszczające i pomiarowe, oraz tzw. pompowania zespołowe obu wierconych studni. Wykonawca musi zapewnić dozór hydrogeologiczny, a także pozostawi po sobie dokumentację hydrogeologiczną ustalającą zasoby eksploatacyjne ujęć wraz z modelem matematycznym oraz operat wodno-prawny. Dokumentację uzupełnią opinie Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie i Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Projektu "Osłona Przeciwosuwiskowa".
To pierwszy krok na drodze ku czystej i dostępnej bez względu na aurę wodzie dla mieszkańców Mszany Dolnej. Innej drogi nie ma.
Źródło: www.mszana-dolna.eu