Z radością informujemy że nasza kapela w składzie: Adam Rusnarczyk – prym, Mateusz Rusnarczyk – sekund i Andrzej Ciężadlik – bas otrzymała pierwsze miejsce w konkursie kapel, który odbył się jako samodzielna impreza 44. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
Komisja w składzie:
Anna Borucka-Szotkowska – przewodnicząca komisji, muzykolog
Stanisław Michałczak – muzyk
Zbigniew Wałach – muzyk
Katarzyna Pach-Sznepka – sekretarz jury
wysłuchała 80 prezentacji muzyki ludowej, w tym 13 kapel.
W szranki konkursowe, wśród 20 zespołów prezentujących się na scenie festiwalowej, stanął również zespół „Kasinianie – Zagórzanie” z programem „Witacka stryka”.
Zespoły oceniało Jury Festiwalu w składzie:
Małgorzata Kiereś – etnograf, przewodnicząca komisji
Lidia Czechowska – choreograf
Jan Karpiel Bułecka – muzyk, folklorysta
Adam Adamowski – choreograf
dr Stanisław Strączek – muzyk
Czesław Węglarz – muzyk
Kazimiera Koim – sekretarz komisji
Po obejrzeniu wszystkich programów jury przyznało nagrody regulaminowe, których fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: “Złote Żywieckie Serce”, “Srebrne Żywieckie Serce” i “Brązowe Żywieckie Serce”, 4 nagrody regulaminowe dla zespołów, 5 nagród indywidualnych dla instruktorów.
Zespół Regionalny „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej z programem pt.: „Witacka stryka” – otrzymał nagrodę regulaminową za piękny, tradycyjny śpiew.
Jesteśmy bardzo dumni z pierwszego miejsca naszej kapeli oraz nagrody dla zespołu „Kasinianie - Zagórzanie”. Na konsultacjach z jury festiwalu usłyszeliśmy oprócz pochlebnych ocen całego programu, uznanie dla muzyki, tradycyjnych tańców i śpiewu oraz sposobu ich wykonania. Członkom jury bardzo podobała się postać stryka z Ameryki zagrana doskonale przez Jana Skowronka. Komisja z przyjemnością obejrzała nasz występ zwracając uwagę na naturalność i swobodę wykonania podkreślającą nasz zagórzański charakter.
Zespół działa pod kierownictwem Andrzeja Ciężadlika i Stanisława Chrustka, kierownictwo muzyczne to Adam Rusnarczyk, a program opracowała Maria Drąg – podkreślają członkowie zespołu.
Wyjazd zespołu na 50 Tydzień Kultury Beskidzkiej odbył się w ramach realizacji zadania publicznego na 2013 rok z zakresu kultury, a był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Gminy Mszana Dolna uzyskanemu w drodze dotacji.
red. Andrzej Ciężadlik
Źródło: www.mszana.pl