Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego „Ziemia Limanowska”: Walenty Rusin, Ewa Filipiak, Roman Szuszkiewicz, Izabela Podgórna. W uroczystości udział wzięły również poczty sztandarowe kombatantów z Rabki, Jędrzejowa (kieleckie), poczty sztandarowe OSP z Glisnego, Raby Niżnej, Olszówki, oraz ze Szkoły Podstawowej w Glisnem. W uroczystości uczestniczyła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica” z Waksmundu, w mundurach partyzanckich AK. Uroczystość uświetniła orkiestra „Echo z gór" z Kasinki Małej i Chór Męski im. Ks. Hajduka z Mszany Dolnej pod batutą Piotra Wójcika.
Kazanie w czasie Mszy św. wygłosił ks. infułat Jakub Gil, były mieszkaniec Glisnego, który niedawno obchodził uroczysty złoty jubileusz pracy kapłańskiej w miejscowym kościele. W kazaniu ks. infułat powiedział: Apokalipsa – pod tym słowem ukazuje się walka dobra ze złem – Jezus jako dobro nieskończone zwycięża ze smokiem obrazującym zło. Jako zły smok dla naszej Ojczyzny – to smok brunatny i czerwony. W lipcu i sierpniu 1920 roku bitwa warszawska, tak niewielu walczyło przeciw tak wielu – przeciwko czerwonemu smokowi, tak niewielu wykazało takie męstwo i przeciwstawiło się takiej potędze w sierpniu 1920 roku i sierpniu 1944 roku, gdzie walczyliśmy przeciwko takim potęgom. Malutkie państwo i wielkim duchem naród wygrał bitwę warszawską i cofnął ekspansję czerwonego smoka, natomiast wydawałoby się, że powstanie warszawskie 1944 roku z brunatnym smokiem przegraliśmy, ale to tylko pozory, gdyż tak się spotęgował duch patriotyzmu w narodzie, a Kościół katolicki w Polsce pomógł narodowi w trudnych chwilach i odzyskano wolność. W 2013 roku znowu w naszej Ojczyźnie wzmaga się walka z duchem patriotyzmu, następuje niszczenie polskości, niszczenie polskości, niszczenie małżeństwa, niszczenie osobowości – każą się nam zastanawiać czy w kobiecie jest duch mężczyzny, a w mężczyźnie duch kobiety. Gdzie my żyjemy? Jak można tak niszczyć osobowość i rodzinę. Byliśmy na pielgrzymce na Ukrainie w celu uczczenia pomordowanych Polaków na Wołyniu i przedstawiano nam zniszczone kościoły katolickie – niektóre się odradzają i odbudowują. Na zachodzie Europy nie było rzezi, ale była masakra duchowa, która wyjałowiła ducha w narodach tak, że kościoły opustoszały i sprzedaje się je, jako niepotrzebne budynki na magazyny i inne cele. Zachodnie narody uznały, że pogoń za łatwym życiem bez przykazań Bożych jest ważniejsza niż jakiekolwiek wartości nadrzędne. Na zachodzie Europy jest większa klęska, gdyż narody są wyjałowione, bez Boga, żądza pieniądza i łatwego życia wzięła górę nad Boskimi prawami, kościoły uznali mieszkańcy zachodniej Europy za niepotrzebne. Jest to okrutne zwycięstwo szatana, a więc my tutaj umocnieni wstawiennictwem Matki Boskiej walczmy o Kościół, trwajmy w wierze katolickiej, szanujmy Ojczyznę i uczmy patriotyzmu młode pokolenie. Po zakończonej Mszy św. na zewnątrz świątyni pod pomnikiem odbyła się uroczystość: program słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci Szkoły Podstawowej w Glisnem pod kierunkiem nauczycielki historii Barbary Oleksy, oraz Apel Poległych odczytany przez dyrektor mgr Krystynę Pajka. Nastąpił czas na wystąpienia. O potrzebie upamiętniania wydarzeń historycznych na terenie powiatu, gminy i Małopolski mówili w swych wystąpieniach wicestarosta Limanowski Franciszek Dziedzina, wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz poseł RP Wiesław Janczyk. Na zakończenie wszyscy uczestnicy tej patriotycznej uroczystości spotkali się jeszcze na partyzanckiej grochówce, która wszystkim smakowała, a humory dopisywały.Autor: Walenty Rusin
Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz
=== Glisne jest to wieś letniskowa położona w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy Górami Luboń Wielki, Szczebel i Okrągła. Wioska liczy około 300 mieszkańców, a w jej skład wchodzi 9 osiedli liczących średnio po 8 gospodarstw. W większości zamieszkują ją rolnicy trudniący się uprawą roli, a wielu młodych ludzi kształci się, a następnie podejmuje pracę w pobliskich miastach. Glisne posiada piękny kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, nawiązujący stylem do budownictwa regionalnego, remizę Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkołę Podstawową im św. Floriana.