Wcześniej Lubomir, przed Bieszczadami
Opublikowany w: Wydarzenia
–
26 sierpnia 2013
Ten niewysoki szczyt, jedyne 904 m. n.p.m. ulokowany w paśmie Łysiny, nazwany został by uhonorować darczyńcę – Księcia Kazimierza Lubomirskiego, który przekazał swój domek myśliwski na potrzeby krakowskich astronomów. Podobno niebo tu jest najciemniejsze i najmniej "zanieczyszczane" światłami wielkich miejskich skupisk takich, jak niedaleki Kraków. To niewielkie obserwatorium astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na szczycie Lubomira ma na swoim koncie odkrycie dwóch komet. W minioną niedzielę, 25 sierpnia zostało tam wyznaczone spotkanie Koła Terenowego PTTK.
Między godziną 13.00 a 14.00 zebrała się grupa 51 osób i niektóre skorzystały z możliwości zwiedzenia odbudowanego obserwatorium. Za dwa tygodnie Koło Terenowe planuje wycieczkę w Bieszczady, więc była to również okazja, by omówić szczegóły – każdy otrzymał mapkę trasy i opis wyjazdu. Gdyby jeszcze ktoś z nieobecnych na Lubomirze, a zapisanych na wycieczkę chciał uzyskać informację na temat tej dwudniowej wycieczki może kontaktować się telefonicznie z Magdaleną Antosz tel 505 948 747 - niestety nie ma już wolnych miejsc. Na pocieszenie - we wrześniu czeka nas jubileuszowy 60 Młodzieżowy Zlot Turystyczny 18-21 września im. Elfrydy i Czesława Trybowskich z uroczystym zakończeniem w rabczańskim Amfiteatrze Miejskim i ostatnie wyjście w ramach „Spotkań w górach” na Szczebel – 22 września. Serdecznie zapraszamy!
Wszystkim zainteresowanych wspólnym wędrowaniem przekazujemy informację, iż regulamin spotkań nie uległ zmianie, uczestnicy wybierają trasy tak, aby spotkać się na szczycie lub w innym wyznaczonym miejscu w godzinach 13.00-14.00. W „Spotkaniach w górach” mogą brać udział indywidualni turyści i grupy zorganizowane. Dzieci i osoby niepełnosprawne również mogą brać udział w wycieczkach ale wyłącznie pod opieką dorosłych. Spotkania odbywają się w wyznaczonych miejscach bez względu na pogodę. Organizatorzy przyznają nagrody uczestnikom, którzy zaliczyli przynajmniej cztery z sześciu szczytów. Serdecznie zapraszamy do wspólnego wędrowania!
Źródło: www.mszana-dolna.eu