Kanonizacja Jana Pawła II wiosną przyszłego roku oraz wizyta papieża Franciszka w Polsce w 2016 r. to najważniejsze tematy Rady Biskupów Diecezjalnych, która w poniedziałek obradowała na Jasnej Górze.
Wśród miast, które mógłby odwiedzić papież, wymieniano –poza Krakowem, w którym Franciszek weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży – także Warszawę, Częstochowę i miasta związane z chrztem Polski, a więc Poznań i Gniezno.
„Proszę pamiętać, że to jest trójstronne ustalenie, pomiędzy stroną kościelną a państwową w przypadku Polski i oczywiście zasadniczy głos ma Stolica Apostolska (...) To są dopiero przyszłościowe rozważania (…) Nie jest to końcowa ani zasadnicza lista” - zaznaczył po posiedzeniu Rady Biskupów Diecezjalnych rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch.Biskupi w Częstochowie rozmawiali też o zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II. Najbardziej prawdopodobny termin kanonizacji to wiosna przyszłego roku (według wcześniejszych doniesień miałby to być 27 kwietnia).
„Chodzi o to, by Polacy jak najlepiej przygotowali się do tego wydarzenia, stąd biskupi zachęcali do podejmowania różnych inicjatyw duszpasterskich w parafiach i diecezjach, żeby jak najlepiej przeżyć tę kanonizację” - powiedział ks. Kloch. Jak dodał, najprawdopodobniej w tym samym czasie dojdzie do kanonizacji dwóch papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII.
Jak podał rzecznik episkopatu, po kanonizacji w czterech miejscach w Polsce – w Częstochowie, Gnieźnie, Krakowie i Warszawie – odbędą się regionalne uroczystości dziękczynne.
Papież Franciszek przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Także w 2016 r. roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski i hierarchowie zastanawiają się, w jaki sposób połączyć te dwa wydarzenia. Dlatego chcieliby, aby papież poza Krakowem odwiedził także m.in. miejsca, gdzie się odbył chrzest Polski, czyli Gniezno i Poznań, ale też inne miasta – np. Warszawę i Częstochowę.Jak powiedział ks. Kloch, z okazji Światowego Dnia Młodzieży zawiązał się ogólnopolski zespół, który zajmie się przygotowaniami do wizyty Franciszka. Na jego czele stanął kard. Stanisław Dziwisz. „W tym przypadku istotna będzie peregrynacja krzyża Światowych Dni Młodzieży w Polsce, powiązana z misjami w różnych środowiskach” - powiedział rzecznik episkopatu.
Zanim papież odwiedzi Polskę, w lutym 2014 r., polscy biskupi pojadą do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum, która także była przedmiotem poniedziałkowych obrad. Według Kodeksu prawa kanonicznego podczas wizyty biskupi – podzieleni na grupy – składają papieżowi sprawozdanie ze stanu powierzonych im diecezji.
Wizyta będzie trwała osiem dni. Będzie pięć spotkań z Ojcem Świętym w pięciu grupach – podał ks. Kloch. Hierarchowie odwiedzają również groby apostołów św. Piotra i Pawła. Każdy biskup odbywa taką wizytę zwykle co 5 lat. Ostatnie spotkanie polskich biskupów z papieżem, ze względu na stan zdrowia i rezygnację Benedykta XVI, miało miejsce w 2005 r.
Foto: episkopat.pl
Autor: JW
Źródło: niezalezna.pl