Przemysław Bukowiec SRH 1 PSP AK
Źródło: www.muzeum-ak.plJeszcze o odpuście partyzanckim w Szczawie
Opublikowany w: Wydarzenia
–
28 sierpnia 2013
Glisne, Cuprówka czy Szczawa, każde z tych miejsc w szczególny sposób na Ziemi Limanowskiej jest poświęcone działalności konspiracyjnej żołnierzy polskiego podziemia w czasach walki z niemieckim i sowieckim okupantem.
W Szczawie jak co roku, tym razem w niedzielę, 18 sierpnia odbył się odpust partyzancki. Uroczystość upamiętniała działalność żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej na obszarze Beskidu Wyspowego i Gorców.
Obchody święta tradycyjnie rozpoczął apel poległych na placu przy pomniku poświęconym poległym w czasie II wojny światowej, w Szczawie. Po nim została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji walczących o niepodległość. W uroczystościach brali udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, poczty sztandarowe związków i organizacji kombatanckich, szkół i pozostałych organizacji i stowarzyszeń oraz Orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej, Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.
Pomimo, że świadków historii sprzed blisko siedemdziesięciu lat pozostaje coraz mniej, to w Szczawie, partyzanckiej stolicy Beskidu Wyspowego i Gorców, wciąż w tym wyjątkowym dniu gromadzą się osoby, poszukujące informacji na temat działalności swoich ojców, dziadków czy też pradziadków w ramach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Z racji, że informacji poszukują osoby pochodzące z różnych zakątków Polski, często można wysłuchać interesujących wspomnień i relacji.
Z tej okazji jak co roku, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, przygotowali ekspozycję historyczną "Obozy partyzanckie 1 psp AK w 1944 r. Słopnice - Mogielica - Szczawa", nawiązującą do działalności żołnierzy sprzed lat. Na stołach pojawiły się elementy wyposażenia i umundurowania żołnierzy. Członkowie stowarzyszenia odpowiadali na pytania związane z działalnością żołnierzy oraz oddziałów i placówek partyzanckich na obszarze Beskidu Wyspowego i Gorców.
Kolejny raz można było posłuchać historii m.in. o zrzutach alianckich na Dzielcu k. Mogielicy i Polankach Szczawskich oraz obejrzeć repliki broni, m.in: Mauser 98k, Stena Mk II lub rkm DP-28 Diegtiariowa. Członkowie grup rekonstrukcji przedstawiali opis życia codziennego ludności polskiej, działającej w konspiracji w czasie okupacji. Można było się dowiedzieć o okolicznościach w jakich zdobywano broń, oraz jak wyglądała codzienna rzeczywistość w czasie okupacji niemieckiej. Nie zabrakło też dyskusji na temat czarnych i białych stron działalności konspiracyjnej i partyzanckiej.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK, powstało z inicjatywy sympatyków trzech nieodłącznych dziedzin: Historii - Rekonstrukcji - Eksploracji. Członkowie zajmują się poszukiwaniem źródeł: relacji, pamiątek, dokumentów z czasów I i II wojny światowej oraz biorą udział w rekonstrukcjach historycznych.
Dla zainteresowanych działalnością stowarzyszenia. Więcej informacji można uzyskać pod adresem e-mail: srh1pspak@gmail.com oraz profilu na Facebooku >>>