Polityka rodzinna, kompleksowe podejście do problemów demograficznych jest dzisiaj jednym z kluczowych zadań dla zjednoczonej Europy i Polski – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas XIII Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".
Tegoroczna konferencja obywa się pod hasłem „Rodzina we współczesnej Europie”.
- Dzisiaj Europa i rodzina borykają się z głębokimi trudnościami i wyzwaniami. Zarówno Europa, jak i rodzina, są w kryzysie. Trzeba patrzeć na to nie tylko ze strachem, dostrzegając źródła kłopotów, ale przede wszystkim szukając szans. Te szanse można znajdować w ramach trwających procesów integracji europejskiej - powiedział prezydent Komorowski.
Chociaż w Europie przeżywamy najdłuższy okres pojednania i pokoju, to i bez wojen czujemy, że wykrwawiamy się jako kontynent, jesteśmy coraz mniej liczną społecznością, po prostu rodzi się coraz mniej Europejczyków, rodzi się coraz mniej Polaków - zaznaczył prezydent.
Bronisław Komorowski dodał, że nietrwałość więzi rodzinnych, zmiany cywilizacyjne, kryzys gospodarczy, odbijające się na stabilności materialnej rodzin, wzmacniają kryzys demograficzny. Dlatego jednym z kluczowych zadań dla zjednoczonej Europy i Polski jest dziś polityka rodzinna, kompleksowe podejście do problemów demograficznych.
- W demokratycznym społeczeństwie każdy ma pełne prawo wyboru zasad podziału obowiązków, aktywności zawodowej rodziców oraz sposobów organizacji opieki i wychowania nad dzieckiem. Polityka rodzina nie może narzucać rodzicom jednego modelu postępowania, lecz musi elastycznie odpowiadać na potrzeby i decyzje, musi także szanować sprawdzone, istniejące wzorce, nawet wtedy, kiedy wydają się już niemodne - podkreślił Bronisław Komorowski.
Zdaniem prezydenta celem polityki państwa powinno być ułatwianie godzenia ról, a nie zachęcanie do zawsze trudnego wyboru: praca czy dzieci. - Wszystkim, którzy zakładają rodziny i wychowują dzieci, a więc przyszłe pokolenia, musimy udzielać wsparcia na miarę naszych, państwowych, społecznych możliwości. Sprawą wagi szczególnej jest sytuacja rodzin niepełnych: samotnych matek i coraz częściej także samotnych ojców - mówił prezydent.
Jak powiedział, Polacy chcą mieć co najmniej dwoje dzieci, ale często rezygnują z tych planów przez brak poczucia stabilności finansowej, lęk przed utratą pracy, czy niemożność podołania wyzwaniom dobrego rodzicielstwa, ze względu na brak poczucia stabilności, także we wzajemnych relacjach małżonków.
- Wspierając dziś rodzicielskie aspiracje rodzin, zapewniamy rozwój Polsce jutro. O ile radość posiadania dzieci jest ważna dla rodzin, to przezwyciężanie kryzysu demograficznego jest dla Polski i dla Europy konieczne - podkreślił prezydent i jako przykład takich działań przywołał program „Dobry Klimat dla Rodziny”, realizowany przez w Kancelarię Prezydenta.
Zwrócił uwagę na aktywność samorządów w tym zakresie, które upowszechniają kartę dużych rodzin na poziomie gmin i województw. - Polityka wobec rodziny, jeśli ma być skuteczna, musi uwzględniać i szanować odrębności lokalne, odrębności środowiskowe, regionalne i narodowe - podkreślił Bronisław Komorowski.
Prezydent z satysfakcją odnotował coraz mocniejsze akcenty prorodzinne w polityce rządu i wyraził oczekiwanie na dalsze wsparcie i pogłębienie tej tendencji.
Zachęcał pracodawców, by w swoich działaniach dostrzegali pracowników rodziców i ich potrzeby oraz związki zawodowe do refleksji nad tym, żeby praca i rozwiązania w zakresie organizacji pracy w jak największym stopniu odzwierciedlały potrzeby rodzin, zwłaszcza młodych matek.
- Warto, żeby taka refleksja towarzyszyła ostatnim wydarzeniom w Warszawie - ocenił.
Uczestniczący w konferencji metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ocenił, że kryzys Europy wiąże się bezpośrednio z kryzysem rodziny. Według niego rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach. - Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny, opartego na prawie naturalnym, a więc, na małżeństwie jako wspólnocie miłości i życia mężczyzny i kobiety. Taka wspólnota ze swojej natury była otwarta na przekazywanie życia (…). Dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywaniu jej tożsamości - mówił metropolita krakowski.
Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore podkreślił, że rodzina, jako instytucja, potrzebuje dziś, bardziej niż kiedykolwiek, motywowania w swoich podstawach antropologicznych. - Rodzina musi także widzieć w działaniach władzy krajowej i międzynarodowej przejawy zaufania do siebie w zakresie ekonomicznym i finansowym, aby mogła w całości sprostać swoim ważnym obowiązkom w stosunku do całej wspólnoty - powiedział.
Na początku konferencji nagrodzono kard. Stanisława Dziwisza Medalem im. Roberta Schumana - odznaczeniem Frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. - Honorujemy nie tylko wieloletnią służbę kard. Dziwisza u boku największego Polaka, ale także jego osobiste zasługi po 1989 roku na rzecz tego, że Polska jest teraz jednym z najważniejszych partnerów w Unii Europejskiej. Kard. Dziwisz staje w ten sposób w jednym szeregu z innymi wielkimi Europejczykami, uhonorowanymi tym medalem - powiedział przewodniczący frakcji EPL Joseph Daul.
Podczas dwudniowej konferencji odbywającej się w Centrum Konferencyjnym „Dwór w Tomaszowicach” w Krakowie-Modlnicy odbędą się debaty poświęcone zagadnieniom związanym ze znaczeniem rodziny dla rozwoju człowieka i ładu społecznego, a także procesom ideologizacji życia w społeczeństwie postmodernistycznym i związanym z tym zagrożeniom na jakie narażona jest istota rodziny chrześcijańskiej. W dyskusji nie zabraknie także miejsca na ocenę działań instytucji Unii Europejskiej i analizę kierunków polityki europejskiej, której przedmiotem jest rodzina.
Krakowskie debaty zapoczątkowane w 2000 roku, odegrały i odgrywają poważną rolę w dialogu między duchownymi, wiernymi i intelektualistami katolickimi a europosłami oraz unijnym światem polityki i mediów. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Patronuje mu kard. Stanisław Dziwisz.
Foto: Wojciech Olkusnik
Żróło: www.diecezja.tarnow.pl / www.prezydent.pl „Rodzina we współczesnej Europie” - polityka rodzinna kluczowym wyzwaniem
Opublikowany w: Wydarzenia
–
14 września 2013