Wizyta delegacji z Tymbarku w Brachstedt

W dniach 27–29 września tego roku Wójt Gminy Tymbark wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Tymbark i osobami towarzyszącymi, reprezentowali Gminę Tymbark w czasie partnerskiej wizyty w Brachstedt – Niemcy. 

  Pierwsze spotkanie z Burmistrzem Mullerem, Przewodniczącym Rady Parafialnej z Brachstedt i doktorem Kintzel, na którym omówiono plan uroczystości na sobotę i niedzielę, odbyło się w godzinach popołudniowych w piątek. W sobotę do południa zaplanowano zwiedzanie starego miasta w Halle i Merseburga, gdzie mieści się siedziba Landkreisu Saale (siedziba powiatu), w której pracuje Pan Edward Sułek, koordynator d/s integracji z zagranicą. W planie wizyty w Merseburgu znalazło się również zwiedzanie wystawy naszej rodzimej malarki Agnieszki Kwiatkowskiej (z domu Kordeczka). Przewodnikiem w tym dniu był dr Kintzel, emerytowany pracownik naukowy uniwersytetu w Halle. W godzinach popołudniowych odbyły się uroczystości związane z otwarciem odremontowanego kościoła ewangelickiego, z udziałem zaproszonych gości i księdza (pastora), sprawującego opiekę duszpasterska nad parafią Brachstedt. W trakcie uroczystości oprócz oficjalnych wystąpień i przekazania prezentów wystąpił zawodowy zespół Gospel z Halle – prezentujący chrześcijańską muzykę obrzędową i sakralną. Nasza delegacja przekazała prezent od społeczności Gminy Tymbark w postaci dwóch lichtarzy, które będą elementem wystroju odremontowanego kościoła. Przy okazji ciekawostka, ołtarz kościoła jest pożyczony od innej parafii na okres 50 lat, a dzwon po zawierusze wojennej przywieziony z Hamburga. Jul
  Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się na placu przed kościołem, na przygotowanym przez Radę Parafialną poczęstunku, gdzie prawie 3-godzinnym występem umilała czas orkiestra dęta z Fuerfeld (zachodnia część Niemiec) – zaprzyjaźnionej z Brachstedt innej gminy niemieckiej. Do późnego wieczora oprócz grillowanych dań można było spróbować tradycyjnych potraw oraz najbardziej popularnego piwa i wina z tego rejonu. W trakcie wieczornej imprezy zbierano fundusze na dalsze prace przy kościele – przy każdym stoisku z jedzeniem i napojami postawione były skarbonki na datki.
W niedzielę o godzinie 10.00 rozpoczęła sie msza z udziałem mieszkańców i wszystkich za-proszonych gości, w której uczestniczył i wygłosił kazanie Biskup Kościoła Ewangelickiego Axel Noak. W czasie mszy skierowano na ręce delegacji z Tymbarku podziękowanie za udział w uroczystościach. Bardzo miłym akcentem w obrządku ewangelickim jest osobiste podziękowanie w drzwiach kościoła uczestnikom mszy przez odprawiających nabożeństwo. Zbiórka datków na tacę odbywała się zarówno w trakcie mszy jak i przy wyjściu z kościoła.
  Po uroczystości w kościele, z inicjatyw byłego burmistrza pana Wernera Schwanitz, w obecności licznie przybyłych mieszkańców nastąpiło uroczyste zasadzenie drzewa przyjaźni, na trawniku obok kościoła, przez przedstawicieli samorządów z Brachstedt, Gminy Petersberg (do której należy Brachstedt) i zaprzyjaźnionych gmin z Tymbarku i Fuerfeld. Z tej okazji podpisano również dokument o woli współpracy wielostronnej. Po głównych uroczystościach Rada Parafialna zaprosiła gości do ogrodu przy domu parafialnym na poczęstunek, gdzie serwowano dania zimne i gorące, charakterystyczne dla tego rejonu Niemiec, przygotowane osobiście przez miejscowe gospodynie, udzielające się w Radzie Parafialnej. Atrakcją były niewielkie chleby o wspaniałym smaku (kilkadziesiąt szt.), upieczone w tradycyjnym piecu chlebowym zbudowanym w pomieszczeniach gospodarczych domu parafialnego, które można było wziąć, zostawiając w specjalnym koszyku datek – co łaska.
  W godzinach popołudniowych, po rozmowach na temat przyszłej współpracy z Brachstedt i Gminą Petersberg, nastąpiło pożegnanie z gospodarzami oraz nowopoznanymi gośćmi i rozpoczęła się ponad 700-kilometrowa podróż do Polski.
Źródło: www.tymbark.pl