Szkolenie dla dziennikarzy

Odpowiedzialność prawna dziennikarza, zawiłości prawa prasowego, możliwości pozyskania finansowania projektów medialnych – to tylko wybrane tematy szkoleń, jakie proponuje Pogotowie Dziennikarskie, utworzone przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Od września, poza dotychczasową ofertą, Pogotowie rozpoczęło cykl bezpłatnych szkoleń dla dziennikarzy mediów lokalnych i obywatelskich. Pierwsze spotkanie odbyło się w Mielcu, wzięli w nim udział dziennikarze z dwóch lokalnych pism: Korso z Mielca i Korso Kolbuszowskie z Kolbuszowej.
Szkolenie dotyczyło tematyki prawnej, a przeprowadził je stale współpracujący z Pogotowiem  mecenas Artur Wdowczyk, specjalizujący się w tematyce prawnej związanej z funkcjonowaniem mediów. Kilkugodzinne szkolenie dotyczyło wielu tematów, w tym: - prezentacji źródeł prawa dotyczącego dziennikarzy; - uprawnień dziennikarzy, w tym prawa do informacji, prawa do zachowania tajemnicy, a także granic legalności prowokacji dziennikarskiej; - obowiązków dziennikarzy, w tym między innymi: zasad rzetelności i staranności dziennikarskiej, wymogu autoryzacji, zakazu kryptoreklamy, zakazu publikacji wizerunku osoby, wobec której toczy się postępowanie karne; - dóbr osobistych i możliwości ich naruszenia; - odpowiedzialności prawnej dziennikarza, w tym w oparciu o przepisy: Prawa prasowego, Kodeksu Cywilnego, Kodeksu karnego, ustawy o ochronie danych osobowych.
Podczas szkolenia odbyła się także ciekawa dyskusja, podczas której dziennikarze mieli okazję zadać pytania o wszelkie interesujące ich niuanse prawne.
Jak ocenili potrzebę przeprowadzania takich szkoleń? Marlena Bogdanredaktor naczelna Tygodnika Korso Kolbuszowskie: Program wsparcia prawnego dla dziennikarzy lokalnych to świetny pomysł. Wiele samorządów traktuje dziennikarzy jak wrogów, którym trzeba utrudniać życie. Zasłaniają się więc tajemnicą handlową w wydawaniu pieniędzy publicznych, bronią dostępu do informacji. W każdej takiej sytuacji dziennikarzom lokalnym potrzebne jest wsparcie prawne, które umożliwi wytłumaczenie samorządowcom dlaczego ich działania można nazwać łamaniem Prawa prasowego. Im więcej media lokalne i dziennikarze wiedzą o prawie, tym lepiej możemy wypełniać swoje podstawowe funkcje np. kontrolną. Dlatego tak ważne jest szkolenie dziennikarzy z Prawa prasowego i umożliwienie im konsultacji ze specjalistami. Krzysztof Babiarz, redaktor naczelny Korso MielecPomoc prawna jest bardzo istotna dla mediów lokalnych, także dla samych dziennikarzy. Często okazuje się, że w tej samej sprawie zapadają dwa różne wyroki – dlatego warto znać te orzeczenia, taka wiedza jest ogromnie pomocna, podobnie w przypadku pozyskiwania informacji publicznej. Bardzo dziękujemy dziennikarzom z Mielca za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy także na kolejne bezpłatne szkolenie, które odbędzie się już 24 października w Limanowej, w Limanowskim Domu Kultury przy ul. B. Czecha, początek o godz. 10.00. Szkolenie dotyczyć będzie trzech tematów: - Jaka jest odpowiedzialność prawna dziennikarzy? - Jak znaleźć inwestora dla swoich projektów medialnych? - Na co zezwala dziennikarzowi ustawa o dostępie do informacji publicznej. Szkolenia poprowadzą Mecenas Artur Wdowczyk i dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w mediach Andrzej Stawiarski. Szkolenia odbywają się w ramach projektu „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich sprawujących społeczna kontrolę nad działaniami władz i instytucji publicznych”. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Edyta Żyła