Jak podkreślił: „Uroczystość ta jest owocem wieloletnich starań licznego grona osób. Dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem ich działań”.
Następnie przywitał zgromadzonych gości. Szczególne podziękowania za przybycie i celebrowanie Mszy Świętej skierował do Jego Ekscelencji Biskupa Andrzeja Jeża, Biskupa Tarnowskiego, któremu przedstawiciele szpitala jako wyraz wdzięczności wręczyli kwiaty.
Kolejne powitanie skierowane zostało do Księdza Prałata Wiesława Piotrowskiego – Proboszcza Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz wszystkich czcigodnych duchownych uczestniczących w Mszy Świętej. Swoją obecnością zaszczyciły nas również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
W uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, Jan Puchała Starosta Limanowski wraz z Zarządem, Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz radni powiatowi.
Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli samorządowych – wójtów gmin oraz burmistrzów miast naszego powiatu oraz Przewodniczących Rad Gmin i Miast, jak również członków Rady Społecznej Szpitala oraz członków Komitetu ds. Nadania Szpitalowi Imienia Miłosierdzia Bożego. Szczególnie ważną grupą biorącą udział w uroczystościach był personel limanowskiego szpitala, Panie i Panowie ordynatorzy, lekarze, panie pielęgniarki i położne oddziałowe, personel pielęgniarski, położniczy, ratownicy medyczni, pracownicy laboratoriów, apteki i kuchni, jak również pracownicy administracyjni i techniczni oraz przedstawiciele organizacji związkowych szpitala.
Podczas swojego wystąpienia Marcina Radzięta wspomniał, iż w historii szpitala, która sięga roku 1947 niejednokrotnie nie zabrakło sytuacji trudnych, czasem dramatycznych, ”ale zawsze zwyciężała ludzka życzliwość, determinacja i chęć pomocy choremu człowiekowi. To dzięki ogromnemu wysiłkowi zarówno ze strony władz powiatu, kolejnych dyrektorów szpitala, a przede wszystkim dzięki wspaniałym ludziom tutaj pracującym, przez kolejne lata szpital rozwijał się i nadal to czyni. Kilkanaście lat starań znajduje dziś swój finał. Jest we mnie szczęście, że to za mojej kadencji jako Dyrektora Szpitala mogły się one zakończyć w tak pozytywny sposób”. Jak zaznaczył, nadanie szpitalowi Imienia Miłosierdzia Bożego to: „to wyróżnienie i przede wszystkim obowiązek ciężkiej pracy. Codziennej służby i starań aby sprostać wyzwaniu. Od dzisiaj jesteśmy bowiem ambasadorami najlepszej i najświętszej sprawy”.
Dyrektor złożył również podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju szpitala, przede wszystkim pracownikom limanowskiej placówki, jak również przedstawicielom Rady i Zarządu Powiatu oraz „wszystkim mieszkańcom powiatu limanowskiego i nie tylko, którzy od lat są wierni naszemu szpitalowi, dobrze o nim mówią i go cenią. Myślę, że szpital jest naszą wspólną wartością!”.
Po przywitaniu gości przez Dyrektora szpitala głos zabrał Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, który przedstawił proces podjęcia uchwały o nadaniu Szpitalowi Imienia Miłosierdzia Bożego, a następnie panie lek. med. Bożena Wojtas – Ordynator Oddziału Noworodkowego i Patologii Noworodka limanowskiego szpitala, jednocześnie Przewodnicząca Komitetu Nadania Szpitalowi Powiatowemu w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego, która w skrócie przedstawiła działania komitetu. W jego wchodzą przedstawiciele KSLP, Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych oraz innych organizacji i stowarzyszeń, działających na terenie szpitala. Początkowo komitet składał się z 9, a następnie z 11 osób. Z ramienia limanowskiej parafii działali w nim kapelani: ks. Bogdan Węgrzyn, a w ostatnich latach ks. Jan Bociek.
W dalszej części uroczystości odprawiona została Msza Święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Andrzeja Jeża, księdza Prałata Wiesława Piotrowskiego oraz Księdza Kapelana Janusza Boćka. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnił Canticum Iubilaeum.
Podczas homilii Biskup przywołał słowa, które zostały umieszczone na tablicy pamiątkowej „Pragnę, aby czczono Miłosierdzie Moje…”. Jak powiedział Biskup „…słowa te wytyczają swoisty szlak działania. Stają się mottem, a zarazem celem wszystkich działań podejmowanych w tym miejscu, w ramach służby człowiekowi cierpiącemu…”.
Kierując swoje słowa do zgromadzonych na Eucharystii Biskup zaznaczył, iż to właśnie w człowieku chorym , cierpiącym „odbija się oblicze samego Chrystusa”. Jak zaznaczył „Miłosierdzie nie jest nastrojem. Jest działaniem Boga lub człowieka. …To pochylenie się silniejszego nad słabszym, wielkiego nad małym, bogatego nad biednym, świętego nad grzesznym, Boga nad człowiekiem.” Mówił również, iż „Miłosierdzie to zejście na poziom tego, który go potrzebuje. I to się dokonuje właśnie tutaj – w szpitalu”. Zwracając się do pracowników szpitala Ksiądz Biskup mówił : „Wraz z chorymi i ich bliskimi dziękujemy Bogu, za każdą otartą łzę w tym szpitalu, za radość z odzyskanego zdrowia lub jego poprawę. Lekarzom, personelowi medycznemu wyrażamy naszą wdzięczność za codzienną ofiarną służbę dla chorych. Wasza posługa to jedna z najpiękniejszych form realizacji przykazania miłości bliźniego, a teraz zyskuje dodatkową motywację – wspólne dla wszystkich w szpitalu Imię Miłosierdzia Bożego”.
Biskup w swej homilii wspomniał również o błogosławionym Janie Pawle II, wielkim apostole Bożego Miłosierdzia, którego liturgiczne wspomnienie i 35 rocznica inauguracji jego pontyfikatu przypadła właśnie w dniu 22 października. Nawiązał do jego cierpienia, choroby i częstych pobytów w szpitalu.
Po wysłuchaniu kazania pracownicy Szpitala oraz władze powiatu, na ręce Biskupa Tarnowskiego złożyli dary ołtarzu. Na zakończenie Mszy Świętej Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala odczytał Akt Zawierzenia Miłosierdziu Bożemu Szpitala. W akcie zawierzenia usłyszeliśmy m.in. słowa:
„W dniu kiedy szpital otrzymuje Imię Miłosierdzia Bożego
Zawierzamy Tobie Boże przez ręce Twojej Bolesnej Matki, która zawsze jest z nami
Wszystko co stanowi nasz Szpital.
Zawierzamy Twojemu Miłosierdziu pokoje chorych i korytarze szpitalne,
Dyżurki lekarzy i pielęgniarek,
Gabinety i sale operacyjne, poradnie specjalistyczne, laboratoria i biura,
Sekretariaty, karetki pracownicze i warsztaty,
Aptekę, kuchnię, pralnię, pomieszczenia rehabilitacyjne.
Zawierzamy Twojemu Miłosierdziu wszystkich tworzących wspólnotę szpitala.
Lekarzy, kapelanów, pielęgniarki i położne,
Rehabilitantów i laborantów, techników i ratowników medycznych,
Sekretarki medyczne, kierowców, pracowników administracji i służb technicznych,
Pracowników apteki, kuchni i pralni, pracowników Sekcji Higieny.
Zawierzamy Twojemu Miłosierdziu naszą pracę, służbę chorym i cierpiącym,
Służbę życiu, którego ty jesteś dawcą.
Zawierzamy twojemu Miłosierdziu tych wszystkich do których nas posyłasz..”
Kolejnym punktem uroczystości było przejście przed budynek szpitala, gdzie Biskup dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Do odsłonięcia tablicy zaproszeni zostali: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Jeż, Jan Puchała Starosta Limanowski,Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala oraz lek. Bożena Wojtas Przewodnicząca Komitetu ds. Nadania Szpitalowi Powiatowemu w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego.
W tym miejscu Jan Puchała zwrócił się do Jego Ekscelencji Księdza Biskupa i wszystkich zgromadzonych wyrażając swoją radość z faktu nadania Szpitalowi Imienia Miłosierdzia Bożego, podziękował również wszystkim, którzy aktywnie, czy też poprzez wsparcie duchowne przyczynili się do tego.
W dalszej części zgromadzeni goście przeszli na stołówkę szpitalną, gdzie przy poczęstunku mieli możliwość zabrania głosu. Na ręce Marcina Radzięty Dyrektora Szpitala padły słowa podziękowania m. in. od Ireny Grosickiej Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa, Stanisławy Niebylskiej Wójta Gminy Laskowa, Wojciecha Włodarczyka Dyrektora biura poselskiego Wiesława Janczyka. Swoją szczególną radość z uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości wyraziły również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
Warto dodać:
Uroczystości związane z nadaniem szpitalowi Imienia Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się o godzinie 11.00. Ksiądz Biskup przybył do szpitala godzinę wcześniej. Odwiedził chorych na Oddziałach: Oddziale Pulmonologicznym, Medycyny Paliatywnej, Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej, Chorób Dzieci, Ginekologii i Położnictwa, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz chorych dializowanych na Stacji Dializ.
Źródło: www.szpitallimanowa.pl
http://www.youtube.com/watch?v=Vx05ZbXq6XQ&feature=share