Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz
Zakończenie XVI. młodzieżowego rajdu „Szlakiem cmentarzy I. wojny światowej” i obchody niepodległości w Jastrząbce
Opublikowany w: Wydarzenia
–
09 listopada 2013
Zapoczątkowana w 1998 roku impreza turystyczna od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli, którzy wędrują od cmentarza do cmentarza, aby w ten sposób oddać hołd żołnierzom poległym w okolicy Limanowej, Laskowej, Żegociny podczas I wojny światowej. Rajd jest także okazją do poszerzenia wiedzy historycznej i geograficznej o regionie.
Regulamin tego Rajdu określa zasady udziału w imprezie, także zasady towarzyszących mu konkursów poezji i pieśni patriotycznej. Oprócz wędrówki, jego uczestnicy przygotowują wieńce, które w drugim dniu Rajdu składane są przez delegacje drużyn na Cmentarzu nr 357 na Jastrząbce, a także uczestniczą w odprawianej tam mszy świętej w intencji Ojczyzny.
Do udziału w XVI. Młodzieżowym Rajdzie "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku", zorganizowanym przez Centra Kultury Gmin Laskowa i Żegocina pod patronatem wójtów obu sąsiednich gmin zgłosiło się 15 drużyn, m. in. z Bochni, Łapanowa, Ujanowic, Jaworznej, Rozdziela i Żegociny. Jedną z grup bocheńskich opiekował się dobrze znany w Żegocinie ks. Roman Łagosz. Pozostali opiekunowie to nauczyciele szkół wystawiających drużyny.
W tym roku większość grup wybrała trasę od Trzciany, przez Leszczynę, Królówkę, Łąktę Dolną do Żegociny. Pozostałe wędrówkę po cmentarzach rozpoczęły w Łąkcie Górnej (cmentarz nr 304), wędrując potem przez Rajbrot do Żegociny. Jedna z grup - z PSP w Łąkcie Dolnej - wystartowała w Limanowej.
Każdej grupie towarzyszyli przewodnicy. Na każdym z cmentarzy opowiadali o wydarzeniach wojennych z grudnia 1914 roku, gdy w tych okolicach rozgrywały się bitwy określane mianem operacji limanowsko - łapanowskiej.
Uroczystości niepodległościowe w Jastrząbce odbyły się na Cmentarzu nr 357 na Jastrząbce, pod patronatem Gminy Laskowa i Gminy Żegocina, związane były z podsumowaniem XVI. Młodzieżowego Rajdu „Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku”.
Uroczystość zgromadziła m.in.: grupy młodzieży biorące udział w rajdzie, przybyły również władze Gminy Laskowa, Żegocina, radni gminni, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Wiesław Janczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Włodarczyk, wójt Gminy Laskowa Stanisława Niebylska, wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, sekretarz Gminy Laskowa Jan Orzeł, radni Gminy Laskowa: Krzysztof Czech, Roman Kogutowicz, Stanisław Zelek, radny Rady Miasta Walenty Rusin.
Pani Stanisława Niebylska w swym przemówieniu przywitała przedstawicieli wszystkich przybyłych władz na czele z posłem Wiesławem Janczykiem, oraz samorządowców.
Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku na mogile, w centralnej części cmentarza.
Wiązanki składali: poseł na sejm Wiesław Janczyk z radnym Walentym Rusinem, delegacja Starostwa limanowskiego z Wojciech Włodarczykiem wiceprzewodniczącym Rady Powiatu i Mieczysławem Urygą członkiem zarządu, wójt Gminy Laskowa Stanisława Niebylska z Ewą Pajor i radnym Gminy Laskowa, sołtysem wsi Kamionka Mała Krzysztofem Czech, Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, radni gminy, oraz młodzież uczestnicząca w rajdzie.
Kwiaty składali również: Delegacja Koła Gminnego Prawa i Sprawiedliwości w Laskowej – Piotr Stach z Czesławem Zelkiem, przedstawicielka Biura Senatora RP Stanisława Koguta – Zofia Bukowiec, Członek Stowarzyszenia Kulturalno Oświatowego Ziemia Limanowska – Walenty Rusin. Wieńce i kompozycje kwiatowe przygotowane w trakcie Rajdu złożyli także przedstawiciele drużyn uczestniczących w XV Młodzieżowym Rajdzie Turystycznym.
Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Ziemia Limanowska” w osobach: Wojciecha Augustyna, Romana Szuszkiewicza i Walentego Rusina.
Następnie rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył ksiądz kanonik Tadeusz Skóra z Tarnowa i on też wygłosił patriotyczne kazanie. Wraz z nim nabożeństwo odprawili księża: prałat Józef Bobula, Stanisław Węgrzyn, Józef Cieśla, Andrzej Wanat, Wiesław Dzięgiel, Roman Łagosz, Łukasz Opolski. W czasie mszy św. Przygrywała uświetniła Orkiestra Dęta z Laskowej.
Po zakończeniu mszy świętej głos zabrali: Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa oraz poseł Wiesław Janczyk. Pani Wójt podziękowała gościom, uczestnikom rajdu, opiekunom drużyn, kapłanom, orkiestrze i organizatorom Rajdu. Poseł Janczyk podziękował za utrzymywanie tradycji spotkań na Jastrząbce, za troskę o Polskę i ponoszenie odpowiedzialności za Ojczyznę.
Następnie wręczono nagrody i puchary, dla dzieci i młodzieży ze szkół dla uczestników Rajdu.
Nagrody wręczali: poseł na sejm Wiesław Janczyk, wójt Gminy Laskowa Stanisława Niebylska i Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.
W Rajdzie wzięło udział 15 drużyn tj. 166 osób prowadzonych szlakami turystycznymi przez 3 przewodników beskidzkich: Jarosława Orła, Jana Ziębę, Józefa Nizińskiego.
Komisja Konkursowa Rajdu w składzie:
- Małgorzata Bury - przewodnicząca,
- Grażyna Prusak,
- Anna Zelek,
- Małgorzata Waligóra.
Po obejrzeniu 15 wiązanek patriotycznych - grup uczestniczących w Rajdzie, oraz wysłuchaniu recytowanych przez młodzież wierszy i śpiewanych pieśni patriotycznych, Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:
Kategoria: Szkoły podstawowe:
I miejsce: Drużyna ,,Orły" - PSP Jaworzna, "Łąkieckie Orły" - PSP Łąkta Dolna, "Sokoły" - PSP Kamionka Mała,
II miejsce: Drużyna "Toporczyki" - PSP Żegocina,
III miejsce: Drużyna "Orliki" - PSP Laskowa.
Kategoria: Gimnazjum i szkoły średnie
I miejsce: Drużyna ,,Ogórki" - PG Laskowa, "Sokoły" - PG Laskowa, "Karolinki" PG Rozdziele,
II miejsce: Drużyna ,,Brzozy" ZS Łapanów,
III miejsce: Drużyna ,,Piechota 3C" - PG Laskowa, "Rozwój Katowice" - PG Laskowa, "Drużyna Strzelecka" - PG Ujanowice, "Zabójcze Mrówki" - PG Ujanowice, "Cyprianki" - PG Nr 2 w Bochni, "Kamilki" PG Nr 2 w Bochni.
Nagrody książkowe i puchary ufundował Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej.
Nagrody książkowe, dyplomy oraz puchary wywołały radość i zadowolenie wśród dzieci i młodzieży – były to nagrody za ich trud i poświęcenie związane z uczestnictwem w rajdzie.
Wręczono kilkanaście nagród i kilka pucharów.
Była to piękna wędrówka na cmentarz wojenny, obecnych było bardzo dużo dzieci i młodzieży, co jest budujące, gdyż ucząc się historii i martyrologii narodu polskiego – uczą się patriotyzmu, poznają, jak trzeba cenić wolność, jak kochać i szanować wolną Polskę.
Po wyjściu z cmentarza wszyscy uczestnicy nabożeństwa byli częstowani przez strażaków z Kamionki Małej smacznym bigosem i gorącą herbatą.