Mówiąc o roli subregionów we wdrażaniu polityki spójności w latach 2014-2020 Stanisław Sorys wspomniał o założeniach, którymi kierował się zarząd województwa podczas prac nad kształtem nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. - Dokonując podziału na subregiony i wydzielając odrębną pulę środków, chcieliśmy zaangażować samorządy lokalne, aby pewne projekty zostały przygotowane i wdrożone oddolnie. Rozmawiamy o tym o tyle wcześniej, aby był czas, żeby się dobrze przygotować i przedyskutować istotne kwestie. Komisja Europejska jeszcze nie przyjęła budżetu, a my jesteśmy już w dużej mierze przygotowani do rozpoczęcia procedur związanych z podziałem środków finansowych – zaznaczył przedstawiciel samorządu regionalnego.
Stanisław Sorys przedstawił planowany zakres wsparcia dla subregionów z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. - Na subregiony chcemy dedykować ok. 661 mln euro, czyli około 22% alokacji RPO, z przeznaczeniem na najważniejsze zadania. Na takie projekty, które będą łączyć wokół wspólnego celu nie tylko samorządy lokalne z danego subregionu, ale także przedsiębiorców, czy organizacje pozarządowe - zaznaczył.
W wyniku przeprowadzonego w Małopolsce w ubiegłym roku naboru do Banku Projektów Regionalnych powstała potencjalna lista projektów subregionalnych. Stanisław Sorys przypomniał przedsięwzięcia, w których opracowaniu uczestniczyli samorządowcy powiatu limanowskiego. Wśród projektów rekomendowanych do dalszych prac w ramach forum subregionu sądeckiego znalazły się m.in.: „Strefy aktywności gospodarczej szansą rozwoju powiatu limanowskiego i gorlickiego” (Powiat Gorlicki), „limanowaCOworking – limanowski park przemysłowy” (zgłaszający: Miasto Limanowa), „Budowa wielofunkcyjnego szlaku uzdrowiskowego łączącego uzdrowiska i miejscowości aspirujące do miana uzdrowiska na terenie powiatów: limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego wraz z budową infrastruktury towarzyszącej” (Powiat Nowosądecki), „Ziemia Limanowska atrakcyjna o każdej porze roku” (Gmina Limanowa), oraz „Wzbogacenie oferty turystycznej Małopolski oraz dywersyfikacja ruchu turystycznego poprzez zagospodarowanie turystyczne i edukacyjno-ekologiczno-historyczne rejonu góry Mogielica” (Gmina Słopnice).
Zgodnie z ustalonym harmonogramem prac nad regionalnym programem operacyjnym dla Małopolski, na przełomie listopada i grudnia 2013 r. planowane są 35-dniowe konsultacje społeczne projektu RPO 2014-2020, w styczniu 2014 r. Zarząd województwa małopolskiego przyjmie wersję ostateczną projektu, która następnie zostanie przekazana do negocjacji w Komisji Europejskiej.
Stanisław Sorys mówił także o przedsięwzięciach proponowanych do realizacji w ramach kontraktu terytorialnego, zaznaczając, że na wstępną listę przedsięwzięć priorytetowych, rekomendowanych do objęcia kontraktem terytorialnym dla Małopolski na lata 2014-2020, wpisanych zostało 33 przedsięwzięcia priorytetowe, o łącznej wartości szacunkowej ok. 55,508 mld zł.
Źródło: www.malopolskie.pl
Limanowa: o możliwościach w nowej perspektywie 2014-20
Opublikowany w: Wydarzenia
–
15 listopada 2013
Wójtowie i burmistrzowie z powiatu limanowskiego dyskutowali o możliwościach realizacji projektów w ramach środków europejskich w latach 2014-2020. Efekty pracy zarządu województwa małopolskiego w przygotowaniach do nowej perspektywy finansowej w regionie przedstawił członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys.