To już 20 lat ZSTI w Mszanie Dolnej
Opublikowany w: Wydarzenia
–
25 listopada 2013
Dzisiaj mija dokładnie 20 lat, kiedy siedzibą ówczesnego Zespół Szkół Zawodowych (obecnie ZSTI) stał się obiekt przy ul. Starowiejskiej. W ciągu tych dwudziestu lat zmieniła się nie tylko nazwa szkoły, ale także jej wizerunek.
25 listopada 1993 roku nastąpiło uroczyste oddanie do użytku części dydaktycznej i socjalnej szkoły. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości – władze oświatowe, samorządowe, przedstawiciele zakładów pracy, rodzice i uczniowie. Pierwsze zajęcia w nowym budynku szkoły rozpoczęły się w poniedziałek, 29 listopada. Było to zwieńczenie starań ówczesnego dyrektora szkoły mgr inż. Piotra Szerłomskiego oraz Społecznego Komitetu Budowy Szkoły, w skład którego wchodził m.in. także obecny dyrektor Andrzej Dębski, emerytowani już nauczyciele: Zygmunt Łyżnicki i Franciszek Rusnarczyk (pełniący wówczas funkcję zastępy dyrektora szkoły), rodzice oraz lokalni sponsorzy.
W niespełna rok po przejęciu od Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych „INSTAL” Kraków terenu i obiektów przy ul. Starowiejskiej będących w różnym stopniu zaawansowania budowy, szkołę udało się wykończyć i oddać do użytku. Możliwe to było dzięki pracy i zaangażowaniu pracowników szkoły i uczniów. Większość prac wykonano systemem gospodarczym. Dyrektor Szerłomski okazał się doskonałym gospodarzem, który sam dając przykład, potrafił zaangażować do prac społecznych ogromny zespół ludzi. Wreszcie po prawie 25 latach funkcjonowania w trudnych warunkach lokalowych przy ul. Ogrodowej, a następnie Marka nauka mogła się odbywać w ciepłych i jasnych pomieszczeniach. Uczniowie mieli też do dyspozycji świetlicę i bufet.
W ciągu tych dwudziestu lat szkoła bardzo zmieniła swój wizerunek zewnętrzny. Najpierw powstała pełnowymiarowa hala sportowa oddana do użytku w 2002 roku, następnie dwa oddzielne budynki połączyła przewiązka. Zagospodarowano również teren wokół szkoły – krzewy, kwiaty, równo przystrzyżony trawnik, stylowe lampy, pozostałość po projektach międzynarodowych - dwie aleje przyjaźni: lipowa i klonowa, świadczą, że szkoła ma dobrego gospodarza. Placówka zmieniała także swoje wnętrze – nowoczesne sale, bogata baza dydaktyczna, dobrze wyposażone warsztaty szkolne, nowe kierunki kształcenia, udział w projektach europejskich, dający uczniom dodatkowe możliwości rozwoju świadczą o wysokiej pozycji szkoły na lokalnym rynku edukacyjnym. Jednak mimo upływu lat niezmienne pozostały wartości – szkoła nie tylko edukuje, ale również wychowuje, uczy solidności w wykonywanym zawodzie oraz poszanowania człowieka i jego pracy.
Źródło: zsti.edu.pl