Udane BIBLIOFERIE w Gminnych Bibliotekach Publicznych
Opublikowany w: Wydarzenia
–
14 lutego 2014
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wraz z Filiami przygotowała na okres ferii bogatą ofertę kulturalną. Przez cały czas wolny od nauki, we wszystkich bibliotekach organizowane były Artystyczne Warsztaty Manualne, prowadzone przez Anetę Krajewską i Edytę Kolawa z MODR Karniowice – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Limanowej pod kierownictwem Leszka Leśnika. Prowadzące z wielkim zaangażowaniem uczyły dzieci nowych technik zdobienia, pokazywały różne formy artystyczne. Uczestnicy warsztatów wykonywali kartki walentynkowe, dekoracyjne zwierzaczki i breloczki z włóczki i koralików. Dzieci licznie brały udział w zajęciach plastycznych, które dostarczały im mnóstwo radości i przyjemnych wrażeń. Ponadto czytelnicy bibliotek i turyści przebywający na terenie gminy uczęszczały na zajęcia literacko – plastyczne prowadzone przez bibliotekarki oraz uczestniczyły w spotkaniach z książką i głośnym czytaniu bajek. Dużą atrakcją była zabawa taneczna w Pisarzowej, z udziałem 12 Zakopiańskiej Drużyny Harcerek „Herbaciarnia” im. Olgi Małkowskiej, z Natalią Kołodziej na czele jako drużynową. Harcerki w czasie ferii przebywały na obozie zimowym w Zespole Szkół w Pisarzowej. Bal obfitował w wiele niespodzianek: była wizyta clowna, w rolę którego wcieliła się Marcelina Opach z Pisarzowej. Prawdziwą frajdę sprawiła wszystkim milusińskim Kinga Rusin, która zajmowała się artystycznym malowaniem twarzy i wyczarowywała śliczne cuda na twarzach najmłodszych. Biblioteka w Pisarzowej organizowała również konkurs ”Mój radosny świat”, w którym wzięło udział wielu chętnych. Sponsorem nagród, słodkiego poczęstunku i soków dla wszystkich, biorących udział zarówno w zabawie tanecznej jak i konkursie plastycznym w bibliotece w Pisarzowej byli Państwo Grażyna i Mariusz Sołtys z Firmy „Wod – Mar” i Koparex, za co serdecznie dziękujemy. Ponadto w bibliotekach odbywały się zajęcia plastyczno – literackie i czytelnicze, rozstrzygano konkurs „Czytelnik Roku 2013”. Biblioteka w Siekierczynie zaprosiła dzieci i młodzież do czytania legend i wspólnej dyskusji na temat przeczytanych treści.
W placówce w Nowym Rybiu chętni wykonywali ilustracje do przeczytanych bajek i wierszy. W książnicy w Kaninie młodzi użytkownicy zaproszeni zostali do udziału w zajęciach z biblioterapii i konkursie zimowym na najładniejszy pejzaż. Placówka w Męcinie organizowała spotkania z bajką, konkursy oraz gry i zabawy edukacyjne. Czytelnię odwiedziły także dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Męcinie. W Rupniowie odbyło się ciekawe spotkanie autorskie z Anną Smoter Fieber – znanym muzykiem i pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem. Spotkanie obfitowało w wiele wartościowych treści na temat roli muzyki jej wpływu na rozwój człowieka. Biblioteka w Starej Wsi przez okres ferii prowadziła warsztaty, zajęcia plastyczno – czytelnicze oraz literackie. Ciekawym wydarzeniem prelekcja pt.: „Kultura czasu wolnego”, którą wygłosił Mateusz Kubik- Koordynator Zespołu Arteteki z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Na spotkanie zaproszona została młodzież z OHP w Limanowej, która przybyła z opiekunkami: Łucją Ptaszek i Katarzyną Orzechowską. Temat był ciekawy i bardzo aktualny, wniósł dużo wartościowych spostrzeżeń i ukazał szereg możliwości spożytkowania w godny sposób wolnego czasu. Na zakończenie dni wolnych od nauki w szkole, w dniu 14 lutego, we wszystkich placówkach bibliotecznych odbyły się uroczyste podsumowania „biblioferii”, w ramach których wręczono dyplomy uczestnikom Artystycznych Warsztatów Manualnych. Jak podkreślały prowadzące zajęcia – Agata Krajewska i Edyta Kolawa – wszystkie prace były na bardzo wysokim poziome, dlatego wszyscy wykonawcy zasłużyli na wyróżnienie i docenienie. Przypadające w tym dniu walentynki były także okazją do zapoznania się z historią tego święta oraz życiorysem Św. Walentego. Dzieci brały udział w zabawach i quizach związanych z tym świętem, znakomicie się bawiąc się i miło spędzając czas.
Ferie w Gminnych Bibliotekach Publicznych obfitowały w wiele atrakcji i były znakomitą alternatywą spędzenia wolnego czasu. Łącznie we wszystkich imprezach kulturalnych, przygotowanych przez placówki biblioteczne wzięło udział ponad 130 dzieci i młodzieży. Organizatorzy dziękują wszystkim, zwłaszcza sponsorom nagród i słodkich poczęstunków oraz prowadzącym warsztaty, za wsparcie i pomoc w uatrakcyjnieniu bibliotecznej oferty kulturalnej. Podziękowania kierowane są także do rodziców, opiekunów, Harcerek za zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniach. Biblioferie spełniły swoje zadanie, zapewniając rozrywkę i mnóstwo atrakcji dzieciom i młodzieży z terenu naszej gminy, z powodzeniem rekompensując brak śniegu i zabaw zimowych.
Źródło: www.biblioteka-gminy-limanowa.pl