Autor: Mariusz Błaszczak
Zdjęcia: Stefan HutekNowy Program PiS przyjęty!
Opublikowany w: Wydarzenia
–
19 lutego 2014
Podczas sobotniego Kongresu, Prawo i Sprawiedliwość przyjęło nowy program, z którym chce walczyć o zwycięstwo w nadchodzących wyborach: - To nie jest program dla przecinania wstęg i chwalenia władzy. To program dla Polaków - mówił podczas kongresu Premier Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości.
II posiedzenie IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości odbyło się w sobotę w warszawskiej Arenie Ursynów. Na sali pojawiło się prawie 1500 delegatów i gości. Głównym kongresu było przyjęcie nowego programu Prawa i Sprawiedliwości.
W swoim przemówieniu Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na potrzebę zmian w naszym kraju: - Polacy mają dość systemu Tuska - stwierdził lider opozycji odnosząc się do przykładów arogancji władzy, działającej pod wodzą dzisiejszego premiera. Według Prezesa PiS, obecny rząd cechuje lekceważenie społeczeństwa, deptania zasad ważnych dla Polaków, takich jak zasada "nic o nas bez nas".
Ten system jest według Jarosława Kaczyńskiego odpowiedzialny za upadek służby zdrowia, rozbicie systemu emerytalnego, pozostawienie młodych ludzi bez perspektyw: - Polacy są zagubieni, potrzebują nowej wizji - projektu dla Polski. My mamy taki projekt. To nie jest program dla przecinania wstęg, dla wskaźników, dla chwały władzy. To jest program dla Polaków, polskich rodzin, który ma prowadzić do tego, że będzie praca, wyższe wynagrodzenia, mieszkania, dobra służba zdrowia, godziwe emerytury - mówił premier Kaczyński.
Lider opozycji odniósł się do kilku propozycji partii zawartych w nowym programie jego partii. Jak stwierdził, należy zacząć od zmian w administracji, która za rządów PO i PSL mocno się rozrosła. Prezes PiS proponuje także reformę samego systemu decyzyjnego w ramach administracji publicznej. Zmiany mają dotyczyć także samorządów, które dziś obciążane są kolejnymi obowiązkami, a za czym nie idą pieniądze na ich realizację.
W kwestii służby zdrowia Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny podkreśla swój sprzeciw wobec jej komercjalizacji, chce likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i budżetowego finansowania opieki zdrowotnej. Program PiS zakłada także zwiększenie roli lekarza pierwszego kontaktu.
Główna partia opozycyjna przedstawiła także swoje propozycje w dziedzinie kultury. Jak powiedział Jarosław Kaczyński, "trzeba stawiać na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego".
PiS chce także wzmocnienia głosu obywateli w procesie stanowienia prawa w Polsce. W tym celu przyjmie pakiet demokratyczny, który niedawno odrzuciła koalicja PO-PSL. Opozycja chce, żeby władza była lepiej kontrolowana i proponuje wzmocnienie NIK, GUS i RPO, które miałyby spełniać tę ważną funkcję.
Jarosław Kaczyński jest także zwolennikiem zrównoważenia polityki zagranicznej naszego kraju: - Nie będziemy szukali zaczepek, ale jednocześnie nie będziemy nikomu składali hołdów - zapewniał lider Prawa i Sprawiedliwości.
Dużą część swojego przemówienia Jarosław Kaczyński poświęcił polityce gospodarczej. Jego zdaniem przyszedł czas na aktywny udział państwa w systemie gospodarczym. Prawo i Sprawiedliwość proponuje plan reindustrializacji Polski i wzmocnienia podstaw naszej gospodarki.
Lider opozycji odniósł się także do biliona złotych, który powinien zostać zainwestowany w naszym kraju. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z środków Unii Europejskiej, oszczędności oraz kieszeni przedsiębiorców, którzy dziś boją się inwestować, bo nie sprzyja im polityka państwa.
W trakcie kongresu przemówienie na temat służby zdrowia wygłosiła Jadwiga Wiśniewska, która zapewniała, że przyszły rząd Prawa i Sprawiedliwości postawi sobie za cel naprawę systemu opieki zdrowotnej.
O sprawach ekonomii mówiła wiceprezes Beata Szydło. Podkreślała znaczenie zaangażowania państwa w politykę gospodarczą i potrzebę uniknięcia pułapki średniego rozwoju, w którą nasz kraj może wpaść.
Bardzo duża część programu Prawa i Sprawiedliwości jest nastawiona na wsparcie rodziny, która jest podstawową komórką społeczną. Na kongresie o tych sprawach mówił Andrzej Duda. Zwracał on uwagę na kryzys demograficzny, olbrzymią emigracje młodych Polaków oraz ich brak perspektyw na lepszą przyszłość.
Program Prawa i Sprawiedliwość został jednogłośnie przyjęty przez wszystkich delegatów uczestniczących w II posiedzeniu IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości podjęła także decyzję o powołaniu Rady Programowej. Na jej czele stanął prof. Piotr Gliński, który wraz z zespołem ekspertów będzie odpowiadał za weryfikowanie i ocenianie propozycji programowych. W skład Rady weszło wielu uznanych naukowców i specjalistów.