"Gaudeamus igitur" pod Lubogoszczą
Opublikowany w: Wydarzenia
–
10 marca 2014
Przełom XIII i XIV wieku, to prawdopodobna data powstania tego znanego i kojarzonego powszechnie z inauguracją roku akademickiego utworu - pod Lubogoszczą "Gaudeamus igitur" zabrzmiało uroczyście i doniośle w miniony piątek (7 marca) i towarzyszyło początkom Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w stolicy Zagórzan. Pierwsza uczelnia dla seniorów powstała na uniwersytecie w Tuluzie w roku 1973, zaś w Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powołano w Warszawie w roku 1975. Franciszek Dziedzina, inicjator i pomysłodawca powołania do życia uniwersytetu dla mszańskich i nie tylko, seniorów, zaprosił na uroczystą inaugurację znamienitych gości - profesorów z mszańskimi korzeniami. Za prezydialnym stołem zasiedli: Józefa Kobylińska - profesor, doktor habilitowany filologii polskiej i prof. Stefan Topa - matematyk związany z krakowską AGH oraz najmłodszy z profesorskiego grona, prof. dr hab. Krzysztof Surówka - Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Gościem specjalnym piątkowej uroczystości była wiceminister Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej Małgorzata Marcińska. Za "najważniejszym" stołem zasiedli również tego dnia dr Wiesława Kogut, wykładowca na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym, a także były poseł na Sejm RP - Bronisław Dutka, limanowski starosta Jan Puchała i mszański notariusz Czesław Szynalik. Nie zabrakło samorządowców miasta i gmin sąsiednich, Mszany Dolnej i Niedźwiedzia - przewodniczącego Rady Miasta Adama Malca i burmistrza Tadeusza Filipiaka, wójta Bolesława Żaby i reprezentującej gm. Niedźwiedź wiceprzewodniczącej Rady Gminy Anny Liberda, a także rajców miejskich i powiatowych. Chyba po raz pierwszy w gościnnych, jak zawsze progach Pensjonatu "JANDA", wspaniale wybrzmiało "Gaudeamus igitur" - postarali się o to chórzyści z Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka z parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej pod batutą Piotra Wójcika.
Honory gospodarza akademickiej uroczystości pełnił Franciszek Dziedzina - na tę wyjątkową okazję zrzucił krawat i garnitur przypisane niejako do urzędu wicestarosty pełnionego na codzień i przywdział zagórzański serdak, cyfrowane portki, haftowaną, białą koszulę i skórzane kierpce. Do kompletu miał też góralski kapelusz, ale tego dnia, tylko"od parady". Po przywitaniu wszystkich, nadszedł czas na krótkie przypomnienie historii powstania Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mszanie Dolnej - mszańska uczelnia dla seniorów powstała na fundamencie Towarzystwa Ziemi Mszańskiej i w jego ramach będzie prowadzić swoją niezależną działalność.
Życzliwą opiekę nad uniwersytetem obiecał roztoczyć Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa, a to z racji, że we władzach uczelni zasiada mszaniak z urodzenia - prof. Krzysztof Surówka, który też poproszony został o wygłoszenie inauguracyjnego wykładu. Wiadomościom o stanie finansów publicznych naszego państwa, o długu publicznym, który zbliża się do dramatycznej granicy, o podziale wypracowanych przez Polaków pieniędzy, o obowiązkach państwa i gminy, wobec nas-obywateli, o różnicach między dotacjami i subwencjami i wielu jeszcze innych ciekawych aspektach gospodarowania finansami, przysłuchiwali się z zaciekawieniem goście i przyszli studenci-seniorzy.
Jeśli planowane już na najbliższą przyszłość kolejne wykłady będą się cieszyć taką frekwencją, to o sens powołania tej pożytecznej ze wszech miar instytucji, możemy być spokojni. Wśród słuchaczy wykładu prof. Surówki rozpoznajemy liczne grono byłych nauczycieli mszańskich szkół - wielu z nich, by poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin, jeździło na zajęcia rabczańskiego uniwersytetu. Nie kryją radości, że teraz będą mieć swój własny, mszański "uniwerek". Wiele ciepłych słów usłyszeli "ojcowie założyciele" - Franciszek Dziedzina i wspierajacy pomysłodawcę Czesław Szynalik. O trafnym pomyśle mówił limanowski starosta Jan Puchała, inicjatywy gratulował Bronisław Dutka i dr Wiesława Kogut. Wszyscy wymienieni, a także prof. Stefan Topa, prof. Józefa Kobylińska i Urszula Nowogórska otrzymali honorowe legitymacje Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mszanie Dolnej.
Już niebawem pierwszy wykład - o historii Zagórzan i Ziemi Zagórzańskiej, o gwarze i kulturze, słuchaczom-seniorom opowie prof. Józefa Kobylińska i Teofila Latoś, szefowa mszańskiego koła Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Na miesiące, które przed nami zaplanowano kolejne wykłady - to szansa na nowe doświadczenia, poszerzenie już posiadanej wiedzy, na spotkanie i poznanie nowych ludzi, a w końcu też na zapełnienie wolnego czasu z jakim wielu z nas nie wie co zrobić po przejściu na emeryturę. W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejne wykłady - szczegóły na plakatach i stronach internetowych: www.zutw.org oraz www.towarzystwoziemimszanskiej.org