Dziś mijają 4 lata o tragicznej katastrofy rządowego samolotu TU-154. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 w drodze na obchody rocznicowe haniebnej zbrodni sowieckiej NKWD na polskich oficerach w Katyniu i innych obozach śmierci, zginęło 96 naszych rodaków - elita państwa z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele. Na pokładzie samolotu byli też m.in. Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie, generałowie Sił Zbrojnych RP, kapelani wojskowi, a wśród nich biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, posłowie i senatorowie, ministrowie Kancelarii Prezydenta RP, członkowie Rodzin Katyńskich, załoga samolotu.
We wtorkowy poranek w wielu polskich wioskach i miastach przy tablicach pamiątkowych, wokół obelisków i przed pomnikami poświęconymi pamięci 96 Ofiar tej niewyobrażalnej tragedii, gromadzili się dziś Polacy, by oddać hołd i cześć tym, którzy w naszym imieniu 4 lata temu jechali do Katynia. O godz. 8.41 w Warszawie na placu przez Pałacem Prezydenckim parlamentarzyści, mieszkańcy stolicy i brat tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński, złożyli pod krzyżem wieniec z biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Pamięć Ofiar katastrofy uczcili też Prezydent i Premier - stało się to przy pomniku na warszawskich Powązkach.
Do Krakowa, na grób swoich Rodziców spoczywających w wawelskiej katedrze przyjechała Marta Kaczyńska - jedyna córka prezydenckiej pary. Uczestniczyła we mszy św. odprawionej w krypcie za dusze swoich rodziców. Także niedaleko od nas, w Nowym Sączu pamiętano o rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem - kwiaty i znicze pod portretami Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, Honorowych Obywateli Nowego Sącza i gen. Franciszka Gągora, który od dziś ma w grodzie nad Dunajcem rondo swojego imienia, złożyli przedstawieciele sądeckiego samorządu z prezydentem miasta Ryszardem Nowakiem na czele.
O tragedii smoleńskiej nie zapomniano i w naszym mieście - punktualnie w godzinie katastrofy, kwiaty i znicze pod kamiennym obeliskiem z pamiątkową tablicą złożyli uczniowie szkół miejskich ze swoimi nauczycielami i dyrektorami, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. ks. Karola Wojtyły. Nie zabrakło przedstawicieli samorządów - wójta gm. Mszana Dolna Bolesława Żaby i przewodniczącego Rady Gminy Jana Chorągwickiego. Nasze miasto reprezentowała spora grupa radnych z wiceprzewodniczącym Janem Szynalikiem i burmistrzem Tadeuszem Filipiakiem. Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali Ewa Filipiak, radna powiatu limanowskiego i Rafał Rusnak. Niespodzianką była wzruszająca obecność maluchów w regionalnych strojach z miejskiego przedszkola nr 2 sąsiadującego z parkiem, gdzie stoi obelisk - dzieci przyniosły znicz i czerwone róże. Krótka modlitwa za wszystkich, którzy 4 lata temu zginęli w katastrofie smoleńskiej zakończyła rocznicowe obchody w Mszanie Dolnej.
Źródło: www.mszana-dolna.eu