10 kwietnia w limanowskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie znanego limanowskiego poety Marka Jerzego Stępnia. Podczas spotkania promowane były dwa ostatnio wydane przez niego tomy poetyckie: „Na promenadzie przeczuć” i „Na wzgórzach Ewangelii. Wzgórze św. Mateusza”.
Po okolicznościowych powitaniach i prezentacji osoby poety oraz jego dorobku, najpierw "głos zabrała" muzyka, nieodłączna koleżanka poezji. Znakomity koncert - rozpisany na dwie tury prezentacji, pod kierunkiem i opieką pani Renaty Czaja, dali uczniowie limanowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej: Anna Wilczek, Natalia Szewczyk, Martyna Wiktor, Karol Wikar, Wiktoria Kubacka, Dawid Pławecki, Dominika Sławek i Katarzyna Mordarska.
Po ich występie zabrał głos franciszkanin, ks. dr Eligiusz Dymowski. Jest on autorem wstępów do obydwu tomów poezji. Bardzo ciekawie i plastycznie przybliżył wszystkim zebranym poezję Marka Stępnia. "Podpowiedział" jakich kodów i ścieżek warto użyć podczas ich interpretacji, co znacznie może ułatwić percepcję niełatwej i nieoczywistej poezji autora. Określił go m.in. za pomocą słów, które użyliśmy tutaj w tytule.
Następnie prezentowane były wiersze z obydwu książek - w wykonaniu Natalii Nawalaniec, ks. dr Eligiusza i kilka przez samego autora. Ostatni punkt oficjalnej - i tylko oficjalnej - części spotkania poświęcona była na dyskusję. Pytano go o pewnego rodzaju pesymizm i krytycyzm jaki jest zauważalny w jego poezji w stosunku do dzisiejszego świata i reguł nim rządzących. O to jak bardzo inspirujące i wpływające są na jego poezję góry i wycieczki w nie. O to jak pracuje nad tekstem. I o wiele innych rzeczy, już po zamknięciu oficjalnej części spotkania. Jest tak na literackich spotkaniach autorskich, że bardzo często najciekawsze dysputy toczone są opuszczeniu oficjalnej kurtyny. Tak też było tym razem.
***
Marek Jerzy Stępień. Urodził się w 1955r. w Kiełczewicach Maryjskich (woj. lubelskie). Od ponad 20 lat mieszka w Limanowej. Mgr inż. górnik, pracujący w wielu miejscach w Polsce i poza granicami kraju. Prócz ww. książek opublikował: zbiór wierszy 154 wiersze (2001), obejmujący okres twórczości od 1972r., tomiki poetyckie: Nie zapomnijcie o Bogu (2003), W stronę miłości (2004), Droga we mgle (2006), Miasto na wyspach (2008), Niedosiężny ogród(2009), Przed nadejściem zimy (2010), Słowa na wietrze (2011) oraz eseje - Bóg i nadzieja(2004) i Ku wyższym poziomom (2011). Pomysłodawca i organizator "Poetyckich Ogrodów" - majowego święta poetów regionu.
Źródło: www.mbp.limanowa.pl