W Polsce od 25 lat, trwa nieprzerwanie proces odbudowy suwerennego, demokratycznego państwa oraz społeczeństwa obywatelskiego. Po latach komunizmu i burzliwym okresie transformacji systemowej nadchodzi czas, w którym do głosu dochodzi nowe pokolenie Polaków. Pokolenie to, pozbawione kompleksów, świadome własnej tożsamości, dumne z historii narodu, zdaje sobie w pełni sprawę, jak wiele zagrożeń niesie ze sobą geopolityczne położenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Fundamentalnym elementem budowy bezpieczeństwa suwerennego państwa są sprawne i zdolne do obrony terytorium siły zbrojne. Nowoczesna strategia wojskowa wymaga, by obok w pełni profesjonalnych wojsk operacyjnych, będących częścią sił NATO, siły zbrojne dysponowały także komponentem armii obywatelskiej, angażującej jak największe rzesze społeczeństwa w wysiłek obrony. Jest to najlepszy gwarant bezpieczeństwa, spójności terytorialnej, a także czynnik odstraszający potencjalnych agresorów.
Obecnie Wojsko Polskie składa się wyłącznie z zawodowych wojsk operacyjnych, które prowadząc samodzielnie działania obronne są w stanie chronić zaledwie 2 proc. terytorium Polski. Wynikająca z tego faktu słabość, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszego państwa.
Jako ruch społeczny, nie zamierzamy przyglądać się temu bezczynnie. Wiemy jaką cenę wielokrotnie w przeszłości zapłacił Naród za słabość militarną. Jesteśmy przekonani o konieczności współpracy wszystkich, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny, w działaniach na rzecz utworzenia terytorialnego komponentu sił zbrojnych. Takim wojskiem była niegdyś Armia Krajowa. Stąd hasło naszej akcji: „Odbudujmy Armię Krajową!”
Hasło to ukuł na łamach dziennika „Rzeczpospolita” płk (r) prof. AON dr hab. Józef Marczak w listopadzie 2013 roku. Przypomniał wówczas o „testamencie żołnierzy Armii Krajowej”, czyli liście przesłanym w 2000 roku do ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Bronisława Komorowskiego, przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK. Wyrażono w nim nadzieję, że wielkie doświadczenie organizacyjne, bojowe i wychowawcze Armii Krajowej oraz wielki prestiż wśród naszego społeczeństwa zostaną przeniesione i wykorzystane w tworzeniu systemu obrony terytorialnej.
Dziś rozpoczynamy kampanię społeczną „Odbudujmy Armię Krajową”. Jej celem jest wypełnienie tego testamentu. „Odbudowa Armii Krajowej” to utworzenie powszechnego, terytorialnego i obywatelskiego komponentu struktur obronnych Rzeczpospolitej Polskiej, którego powiązanie z miejscowym społeczeństwem w sposób decydujący wpływa na skuteczność jego działania.
Chcemy zaproponować odbudowę Armii Krajowej, której podstawową misją jest zapewnienie skutecznego odstraszania, obrony, a w razie konieczności udzielenia społeczeństwu niezwłocznego wsparcia również w trakcie klęsk żywiołowych i katastrof. W okresie wojny AK, obok wsparcia udzielanego polskim wojskom operacyjnym i ewentualnym siłom wzmocnienia NATO, zapewni ochronę i obronę infrastruktury krytycznej, ludności cywilnej oraz dóbr narodowych.
Z koncepcją terytorialnego komponentu Sił Zbrojnych RP „Armia Krajowa” wychodzimy zarówno do ogółu społeczeństwa, jak również samorządowców, urzędników, decydentów i polityków.
Proponujemy, aby hasło „Odbudujmy Armię Krajową” przejęły wszystkie organizacje proobronne korzystając z niego na swoich portalach oraz promując je w mediach społecznościowych.
Nie stój z boku, razem „Odbudujmy Armię Krajową”!
Proszę o podpisywanie petycji na stronie: odbudujmyak.pl