Współpraca nauczycieli Zespołu Szkół w Mordarce z „Ostoją” w Nowym Sączu

Od kilku lat nauczyciele Zespołu Szkół w Mordarce współpracują z Zespołem Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej „Ostoja” w Nowym Sączu, którego założycielem jest Halina Czerwińska-pedagog, psychoedukator, mediator, edukator i koordynator programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, instruktor programu „Golden Five”, specjalista do spraw terapii emocjonalnej, autorka programu dla dzieci i młodzieży: „Edukacja Emocjonalna”, „Porozmawiajmy ze sobą”, „Mediacje Rówieśnicze”, realizatorka programu „Archipelag skarbów”.

Jednym z efektów współpracy było wdrożenie w roku szkolnym 2011/12 jednego z najnowszych  programów profilaktycznych „Golden Five” (wypracowanego w ramach europejskiego projektu Sokrates/Comenius) przez nauczycieli wychowawców  - Małgorzatę Dunikowską  w klasie I gimnazjum,  Małgorzatę Krawczyk  w klasie II gimnazjum oraz nauczyciela wspierającego Elżbietę Trojanowską. Program przeznaczony jest dla wychowawców klas I i II gimnazjum, gdyż ten etap edukacji oceniany jest jako najtrudniejszy zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Dzięki programowi nauczyciele zostali wyposażeni w narzędzia i umiejętności, które wspomagają osiągnięcia szkolne i rozwój osobisty uczniów.  Nauczyciele, którzy wdrożyli program i otrzymali pozytywną ocenę z ewaluacji otrzymali 24 maja 2012 r. tytuł „Złotego nauczyciela”, a nasza  szkoła dyplom „ Złotej szkoły” nadany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Kolejnym efektem był udział nauczycieli Małgorzaty Dunikowskiej, Aliny Górszczyk - pedagoga szkolnego w 40 godzinnym szkoleniu w zakresie umiejętności wychowawczych: „Szkoła dla rodziców i wychowawców cz. I”. Wynikiem tego jest wdrażanie jej założeń w kontaktach z dziećmi i młodzieżą, a także pedagogizacja rodziców w czasie spotkań z rodzicami oraz poprzez stronę internetową.

W dniach 1 i 2 października 2013 r. w naszej szkole realizowany był program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów” w ramach projektu, pt. „Archipelag Skarbów na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie" opracowanego przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży „Kana" w Nowym Sączu przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  Projekt, objął naszą szkołę dzięki trwającej od kilku lat współpracy szkoły z „Ostoją”. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Celem programu bowiem jest wskazanie w życiu takich wartości jak odpowiedzialność, godność, miłość, przyjaźń, koleżeństwo, rodzina w okresie kształtowania własnej tożsamości. Wartości te zabezpieczają młodzież przed uzależnieniami, przemocą oraz przedwczesną inicjacją seksualną.  W ramach programu w naszej szkole odbyło się też szkoleniowe spotkanie rady pedagogicznej oraz spotkanie dla rodziców, w którym wzięło udział 96 osób. Szczególny akcent położony został na umiejętności dobrej komunikacji, które są niezbędne w wychowaniu nastolatka. W trakcie spotkania podane zostały wskazówki jak rozmawiać z dorastającymi dziećmi o ich osobistych sprawach, w tym zagadnieniach miłości i seksualności.

Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w Międzyszkolnym  Konkursie „Jak rozwiązywać spory bez przemocy” organizowanym przez „Ostoję” i Katolicką Szkołę Podstawową w Nowym Sączu i osiąga w nim sukcesy.  W II edycji pt. „Aby żyć w zgodzie” w 2011r.  wyróżnienie otrzymała  Małgorzata Dunikowska w kategorii: dorośli: dowolna praca literacka. W III edycji pt.  „Od zazdrości do miłości”  w 2012 r. uczennica kl. IIB gimnazjum Natalia Wójcik zdobyła III miejsce w kategorii praca literacka, zaś w IV edycji, pt. „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” w 2013r. Justyna Mikołajczyk z kl. IIIA gim. – I miejsce w konkursie prac literackich, Julia Niemiec z kl. I gim.– II miejsce w konkursie prac literackich,  Patryk Lupa z kl. I gim. – wyróżnienie w kategorii prac literackich.

W tej samej edycji reprezentacja Gimnazjum Zespołu Szkół w Mordarce w składzie: Julia Niemiec, Patryk Lupa, Justyna Mikołajczyk zdobyła II miejsce w drużynowym Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Mediacjach, który miał na celu sprawdzić wiedzę na temat mediacji rówieśniczej,  innych  pokojowych  metod rozwiązywania konfliktów oraz praktyczną znajomość zasad komunikacji społecznej. W V edycji pt. ,,Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, której podsumowanie odbyło się 11 kwietnia 2014 r. , w konkursie plastycznym nagrodę zdobyli: Zuzanna Jasica oraz Łukasz Jasica z kl. I b, wyróżnienie zaś otrzymała Oliwia Jasica z tej samej klasy. Para uczniów Julia  Niemiec oraz Patryk Lupa z klasy II gimnazjum zajęła I miejsce w Konkursie Wiedzy o Mediacjach. 

Mediacja to doskonałe narzędzie do rozwiązywania konfliktów w szkole. Jest też dobrym instrumentem wychowawczym: uczy tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Młodzież entuzjastycznie odniosła się do idei rozwiązywania konfliktów przy wykorzystaniu mediacji. Wykazała sporą wiedzą na ten temat. Dzięki temu w naszej szkole wdrażany będzie program: „Rozwiązuję spory bez przemocy” opracowany przez Alinę Górszczyk. Celem programu jest m.in. przejęcie odpowiedzialności wychowanków za własne postępowanie, kształtowanie postaw moralnych, rozwijanie umiejętności komunikacji. Od kwietnia bieżącego roku funkcjonuje Szkolny Klub Mediatora, w którym to sami uczniowie wcześniej przeszkoleni przez pedagoga szkolnego, przy aktywnym wsparciu nauczycieli, będą rozwiązywali konflikty prowadząc mediacje rówieśnicze. Mediatorami są uczniowie-wolontariusze. Są to osoby cieszące się zaufaniem wśród rówieśników, niezaangażowani bezpośrednio w spór, bezstronni, posiadający umiejętność rozwiązywania konfliktu w oparciu o współpracę. Ich zadaniem jest pomoc kolegom w takiej wzajemnej komunikacji, która pozwoli na bezprzemocowe wyrażanie trudnych uczuć, docieranie do potrzeb i wspólne szukanie satysfakcjonujących rozwiązań.

Podjęte działania są znakomitym wsparciem i uzupełnieniem, prowadzonej przez wychowawców i nauczycieli naszej szkoły, pracy kształtującej młode osobowości zgodnie z wymaganiami stawianymi przez współczesny świat.

Małgorzata Dunikowska
Alina Górszczyk 

Źródło: ug.limanowa.pl