Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością. Słowa te wypowiedziane przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty już od dwóch lat stają się drogowskazem dla wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi.
W roku szkolnym 2012/2013, podjęto formalne starania o utworzenie w szkole Szkolnego Koła Caritas Diecezji Tarnowskiej. Decyzja ta powiązana była również z tym, aby uzyskać prawne podstawy działalności wolontariackiej, gdyż początkowo młodzież działała jako zwykłe szkolne kółko pozalekcyjne pod nazwą Szkolne Koło Wolontariatu. Z dniem 20.12.2012 r. dekretem Caritas Diecezji Tarnowskiej zostało powołane do istnienia Szkolne Koło Caritas, które jest uczniowską organizacją kościelną działającą na zasadzie wolontariatu na terenie placówki.
Szkolne Koło Caritas (SKC) spełnia ważną rolę w realizacji programu wychowawczego szkoły, ponieważ stanowi ważny aspekt w rozwoju osobowościowym młodego człowieka. Fundamenty działalności koła opierają się na nieustannej mobilizacji uczniów w pracę charytatywną na rzecz ubogich i potrzebujących oraz na kreowaniu roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności wolontariackiej. Praca w SKC uczy i wychowuje poprzez kształtowanie u wolontariuszy postaw prospołecznych oraz wyobraźni miłosierdzia, do której wzywał Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 2002 r. Wolontariat uczy empatii, wrażliwości oraz dostrzegania potrzeb drugiego człowieka. Inspiruje do aktywnego spędzania wolnego czasu i bezinteresownej pomocy innym wypływającej prosto z serca. Wspiera i rozwija inicjatywę uczniów, ich kreatywność. Uczy podejmowania samodzielnych decyzji, współdziałania w grupie, a także osiągania kompromisu drogą dialogu.
Aktualnie Szkolne Koło Caritas liczy 33 wolontariuszy, są to uczniowie z kl. V-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Ważnym elementem działalności SKC jest współpraca z innymi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie szkoły, parafii, środowiska lokalnego oraz całego kraju. Praca SKC opiera się na rocznym planie pracy, jest on jednak otwarty i czasami ulega zmianom, ponieważ niektóre zadania wytycza samo życie. Inicjatywy podejmowane przez wolontariuszy skupionych w SKC są bardzo różne i trudno wymienić wszystkie. Zadania jakie podejmowane są przez młodych zapaleńców w ramach pracy wolontariackiej to przede wszystkim systematyczne organizowanie szkolnego kiermaszu charytatywnego słodkich babeczek muffinek pt. „Zasmakuj w tym co DOBRE”, z którego dochód przeznaczany jest na pomoc dziecku wybieranemu przez członków koła, a które jest podopiecznym Limanowskiej Akcji Charytatywnej. Aktywnie angażujemy całą społeczność szkolną do zbiórki plastikowych nakrętek. Wspólnie ze szkolnymi samorządami uczniowskimi uczestniczymy w wielu akcjach charytatywnych prowadzonych przez różne stowarzyszenia i fundacje m.in. SZLACHETNA PACZKA, I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM, SZKOŁO POMÓŻ I TY, SURSUM CORDA - DAJMY DZIECIOM NADZIEJĘ, GÓRA GROSZA. W ramach swojej działalności wolontariusze SKC odwiedzają przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola im. bp P. Bednarczyka w Limanowej oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Limanowej. Przed świętami Bożego Narodzenia i świętami Wielkanocnymi członkowie SKC są gośćmi starszych, chorych i samotnych osób z naszej parafii obdarowując ich rozmową oraz samodzielnie wykonanymi upominkami wraz z życzeniami świątecznymi. Tradycją Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi jest kultywowanie pamięci o Janie Pawle II. Corocznie uczniowie świętują dzień poświęcony Jego pamięci. Wolontariusze ze SKC we współpracy z parafialną grupą apostolską przygotowują okolicznościowy apel, w którym uczestniczy cała społeczność szkolna. Oprócz pracy, członkowie koła chętnie wspólnie wypoczywają podczas corocznego zjazdu Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Wolontariat w ramach SKC stał się nieodłączną częścią wspólnego „szkolnego życia”. Poprzez różne formy pracy wolontariackiej uczniowie-wolontariusze oraz cała społeczność szkolna i pozaszkolna łączą się, by wspólnie pospieszyć z pomocą potrzebującym. Panująca w SKC atmosfera wzajemnej życzliwości, zaufania i przyjaźni wyzwala aktywność młodych wolontariuszy, rozbudza ich młodzieńczy zapał i chęć czynienia dobra.
Magdalena Cepielik
opiekun SKC w ZS Nr 1 w Starej Wsi