Lilie św. Antoniego w rytmie wolnych serc

 W piątek, 13 czerwca kolejne dwa nazwiska dopisano do co raz już dłuższej listy uhonorowanych Lilią św. Antoniego - najważniejszego odznaczenia Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Są to: Antoni Róg i Józef Lulek – osoby, dzięki którym szkoła w tym roku mogła obchodzić dwudziestolecia przeniesienia do nowego budynku. Uroczystość odbyła się podczas Gali św. Antoniego, którą w tym roku połączono z policyjnym happeningiem „Zryw Wolnych Serc”.

Gala św. Antoniego od kilku lat jest związana ze Świętem Szkoły i obchodami dnia patrona szkoły. A tej już od ponad sześciu lat patronuje święty z Padwy. Podczas uroczystości wręczane są sympatykom i przyjaciołom ZSTI Lilie św. Antoniego. Wyróżnienie przyznawane jest od 2009 roku uczniom ZSTI, którzy aktywnie działają społecznie na rzecz szkoły lub środowiska, reprezentują szkołę podczas różnego rodzaju imprez i uroczystości, działają na rzecz promocji szkoły, posiadają szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, a także osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla ZSTI. Zwyczajowo nagrodzeni uczniowie absolwenci dostają Lilię podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w kwietniu, a sympatycy szkoły w dniu święta patrona przypadającym w piątek po 13 czerwca.

W tym roku Gala miała wyjątkowy charakter, ponieważ jesienią minęło 20 lat, kiedy siedzibą ówczesnego Zespół Szkół Zawodowych (obecnie ZSTI) stał się obiekt przy ul. Starowiejskiej. Było to zwieńczenie starań nie tylko ówczesnego dyrektora szkoły Piotra Szerłomskiego oraz Społecznego Komitetu Budowy Szkoły, w skład którego wchodził m.in. także obecny dyrektor Andrzej Dębski, emerytowani już nauczyciele: Zygmunt Łyżnicki i Franciszek Rusnarczyk (pełniący wówczas funkcję zastępy dyrektora szkoły), ale także ówczesnego burmistrza miasta – Antoni Roga oraz lokalnego przedsiębiorcy z Kasiny Wielkiej - Józefa Lulka. I to właśnie ich w tym szczególnym roku postanowiła wyróżnić kapituła Lilii.

W ciągu tych dwudziestu lat zmieniła się nie tylko nazwa szkoły, ale także jej wizerunek, baza dydaktyczna i kierunki kształcenia. Niezmienna pozostała natomiast atmosfera kreowana przez całą społeczność szkolną.

Tegoroczne Święto Szkoły miało wyjątkowy charakter też z drugiego powodu – połączono je happeningiem profilaktycznym prowadzonym przez aspirant Marię Szubryt z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości i msza św. na hali sportowej, na dziedzińcu szkoły spotkali się uczniowie mszańskich szkół, którzy wspólnie odtańczyli integracyjny „Taniec Belgijski”, a następnie wspólnie wybili rytm serc. Happening wyprzedził sobotnią akcję Ogólnopolski Głos Profilaktyki – „ Zryw Wolnych Serc”, której celem będzie zatrzymanie się punktualnie o godz. 16 i prawą dłonią na sercu wybijanie przez 60 sekund wspólnego rytmu, aby pokazać, że możliwe jest wspólne działanie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.

Źródło: materiały prasowe szkoły