W czwartek, 26 czerwca w Domu Weselnym „Walek” w Mordarce z inicjatywy Zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w Limanowej, zorganizowano panel dyskusyjny pn. „Przedsiębiorcy i ich wkład w rozwój mikroregionu”.
Głównym celem tego spotkania było podjęcie dyskusji na temat funkcjonowania podmiotów gospodarczych na lokalnym terenie, przedstawienie przez przedsiębiorców swoich problemów, a korzystając z obecności władz samorządowych, również możliwość zadawania pytań, czy też wnoszenia otwartych wniosków przez przedsiębiorców.
Wójt Gminy Limanowa – Władysław Pazdan w swoim wystąpieniu pn. „Przedsiębiorczość w Gminie Limanowa” przedstawił charakterystykę gminy pod względem powierzchni, liczby ludności i położenia geograficznego. Wskazał na najważniejsze kierunki rozwoju gminy tj. na budowę dróg, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, co bez wątpienia ma duży wpływ na atrakcyjność terenu pod późniejsze inwestycje gospodarcze. Wspomniał, że na terenie gminy zarejestrowanych jest blisko 1200 podmiotów gospodarczych, a jeszcze dziesięć lat temu (2004 r.) było ich zaledwie około 400, przy czym w całym powiecie limanowskim działa 9000 zarejestrowanych przedsiębiorstw. Przedstawił następnie obowiązujące na terenie Gminy Limanowa stawki podatku od nieruchomości oraz środków transportowych. Na koniec wspomniał o nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i czekającymi w związku z tym zmianami w urzędach pracy. Przypomniał także przedsiębiorcom, że istnieje możliwość dofinansowania kształcenia młodocianych pracowników.
Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w Limanowej – Stanisław Gągała, omawiając zagadnienie pn „Hamulce przedsiębiorczości” wskazał na przesłanki zorganizowania panelu dyskusyjnego: pierwszą z nich, to rocznica przemian gospodarczych w kraju, które zapoczątkowały powstawanie prywatnych przedsiębiorstw. Drugą było przekazanie informacji ze spotkania z wojewodą Jerzym Millerem i wicepremier Elżbietą Bieńkowską, które miało miejsce w maju w Krakowie. Spotkanie pod hasłem „Dosyć bicia piany, nie bójmy się marzyć” – dotyczyło pozyskiwania przez małe i średnie przedsiębiorstwa funduszy unijnych w rozdaniu 2014-2020. Prezes Gągała wskazał, również że Stowarzyszenie ma być głosem lokalnych przedsiębiorców, których należy słuchać, pomagać i wspierać. Przedstawił główne hamulce rozwoju przedsiębiorczości, którymi bez wątpienia są: brak obszernych, zwartych miejsc na rozwój przedsiębiorstw. Podkreślił również, że samorządy na miarę swoich możliwości, powinny wspierać podmioty gospodarcze i pobudzać lokalną przedsiębiorczość, poprzez głównie rozbudowę infrastruktury, nie tylko drogowej, ale też kanalizacyjno-wodociągowej oraz ustalanie preferencyjnych stawek podatkowych.
Kolejnymi punktami programu czwartkowego spotkania było wystąpienie przedstawicielki Małopolskiego Związku Pracodawców „Lewiatan”, która wykorzystując prezentację multimedialną pokazała najważniejsze cele i założenia działalności związku, a także przedstawiła przedsiębiorcom najważniejsze postulaty jakie „Lewiatan” proponuje w ramach procesów legislacyjnych. Pani Kamilla Banasik-Brudny w swoim wystąpieniu, zaproponowała konkretną ofertę na podmiotów działających na lokalnym terenie w zakresie m.in. bezpłatnego poradnictwa, pomocy w przygotowaniu dokumentów i wniosków, czy też w zakresie aktywizacji zawodowej i pośrednictwa pracy.
Ostatni, planowany punkt programu należał do Adama Wątroby – wiceprezesa Banku Spółdzielczego w Limanowej, który w obszernej prezentacji działalności i funkcjonowania limanowskiego banku, również przedstawił konkretną ofertę w zakresie finansowania podmiotów gospodarczych.
Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska” – Urszula Nowogórska i Stanisław Piegza,, również przedstawili zakres działalności Stowarzyszenia oraz zaoferowali chęć pomocy podmiotom gospodarczym działającym na lokalnym. Działania LDG są ukierunkowane na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, aktywizację ludności wiejskiej oraz m.in. rozwój turystyki i popularyzację produkcji wyrobów regionalnych.
Uwieńczeniem całego spotkania była otwarta dyskusja. Przedsiębiorcy wymieniali między sobą poglądy i spostrzeżenia na temat funkcjonowania działalności na lokalnym terenie, a także dzielili się zdobytym doświadczeniem. Wiodącym tematem dyskusji były jednak sprawy związane z przygotowaniem zawodowym młodych pracowników, czy też dotyczące zwierania i rozwiązywania umów o pracę. Zainteresowanie przedsiębiorców skupiło się także wokół zmian dotyczących nowelizacji ustawy o promocji zatrudnieniu.
Na zakończenie wiceprezes Regionalnego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w Limanowej - Józef Oleksy, podziękował, za liczny udział w panelu dyskusyjnym i zaznaczył, że jeżeli będzie chęć ze strony przedsiębiorców organizacji następnych spotkań, to podobne będą odbywać się w kolejnych gminach powiatu limanowskiego. Podziękował również i wyraził uznanie dla gospodarza miejsca - Walentego Szubryta.
Źródło: Gmina Limanowa