Nagroda im. Stanisława Witkiewicza za miejskie targowisko w Mszanie Dolnej


Czwartek 26 czerwca 2014 roku był niezwykle szczęśliwy dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w budowę miejskiego targowiska - zadaszonej części, realizowanej przy udziale środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu "Mój Rynek". W tym bowiem dniu inwestycja została nagrodzona wyróżnieniem w bardzo prestiżowej nagrodzie im. Stanisława Witkiewicza. Po nagrodę zgłosili się: architekci - przedstawiciele firmy eM4 - Marcin Brataniec wraz z Urszulą Forczek-Brataniec, przedstawiciele inwestora - Miasta Mszana Dolna - Adam Malec, Przewodniczący Rady Miasta, Stanisław Andrzej Dudzik, Przewodniczący Komisji Rozwoju Przestrzennego i Gospodarki Mieszkaniowej Rady Miasta oraz Michał Baran - Sekretarz Miasta. Nie zabrakło też przedstawiciela wykonawcy - Eugeniusza Kotarby z firmy BRUK-BUD.  W tym roku Sąd Konkurskowy nagrodził i wyróżnił 8 różnych realizacji architektonicznych spośród 30 zgłoszonych do nagrody. 

Celem konkursu, jak czytamy na stronach Urzędu Marszałkowskiego województwa Małopolskiego,  jest promowanie wysokiej jakości architektury wpisującej się w krajobraz kulturowy Małopolski, zgodnie z zasadą ładu przestrzennego tj. kształtującej przestrzeń, w sposób tworzący harmonijną całość oraz uwzględniający w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i kompozycyjno-estetyczne, oraz nawiązującej w sposób twórczy i nowatorski do najbardziej reprezentatywnych cech zabudowy regionalnej. Nagroda jest przyznawana raz na dwa lata.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach:

a) architektura użyteczności publicznej, w tym mała architektura i zagospodarowanie przestrzeni,

b) architektura mieszkaniowa.

Gala rozdania nagród odbyła się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, niezwykle oryginalnie zaprojektowanym budynku, znajdującym się przy ul. Rajskiej w Krakowie. Nic dziwnego, że organizatorzy wybrali tę lokalizację - wszak twórcy Ogrodu otrzymali w konkursie I nagrodę. Nas też ten budynek zachwycił. Wchodząc do niego przez ażurowe i zielone od roślinności "patio" można było podziwiać wszystkie nagrodzone projekty - wystawione na oryginalnych stojakach. 

Punktualnie o 18.00 Andrzej Sołtysik - prowadzący rozpoczął uroczystą galę. Zaprosił na scenę Przewodniczącego Sądu Konkursowego - Stanisława Deńko - Członka Głownej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej przy Ministrze Infrastruktury, który przedstawił ideę nagrody oraz nawiązał do postaci wybitnego artysty i architekta Stanisława Witkiewicza. Następnie przedstawił werdykt. Nagrody wręczał Członek Zarządu Województwa Małopolskiego - Jacek Krupa, odpowiedzialny w tym gremium m. in. za kulturę i sztukę. Mszański Plac Targowy znalazł się w doborowym towarzystwie.
Nagrody otrzymały oprócz wymienionego Małopolskiego Ogrodu Sztuki: 

 

- Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 

- Browar Lubicz – zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej w Krakowie, 

- Budynek mieszkalno-usługowy na ul. Broniewskiego w Nowym Sączu, 

- Sala Gimnastyczna w Maciejowej, gm. Łabowa, 

- Centrum Komputerowe (Centrum Informatyki) AGH, ul. Nawojki w Krakowie

- Punkt Informacji Turystycznej w Krynicy-Zdroju.

 

Wszystkie te realizacje były niezwykle oryginalne i pomysłowe. W uzasadnieniu wyróżnienia dla Placu Targowego w Mszanie Dolnej Sąd Konkursowy napisał:

 

Projekt i realizacja stanowią udane i ciekawe rozwiązanie targowiska oraz nadanie mu charakteru wielofunkcyjne przestrzeni publicznej. Przy użyciu skromnych środków formalnych i technicznych, osiągnięto wysoki poziom estetyczny całego architektonicznego założenia. Współczesny charakter pokrycia stanowisk targowych nawiązuje trafnie do formy tradycyjnych dachów.

 

Po wręczeniu nagrody krótkie podziękowania złożyli: projektant Placu Targowego - inż. arch. Marcin Brataniec oraz Adam Malec - Przewodniczący Rady Miasta, który wykorzystał obecnośc przy mikrofonie do promocji naszego miasta oraz zaproszenia wszystkich do Mszany na wypoczynek i... wtorkowy targ.

 

Zakończenie gali uświetnili swą wirtuozerską grą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia - nam szczególnie podobała się gra na flecie uczennicy szkoły, naśladującej  "Jadący pociąg".

W kuluarach, przy poczęstunku, zbieraliśmy gratulacje od zupełnie nieznanych osób, które jak się okazało doskonale znają nasz Plac Targowy - np. jadąc w Pieniny mijają go przejeżdżając przez Mszanę. My rewanżowaliśmy się wręczając świeżo wydaną publikację - album fotograficzny, w którym poczesne miejsce zajmuje również Plac Targowy.

Wychodząc o zmroku z gali mogliśmy podziwiać w innym oświetleniu budynek MOS. Będzie się on nam zawsze dobrze kojarzył.  

Źródło: www.mszana-dolna.eu