W piątek 18 lipca 2014 roku w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej otwarto wystawę: „130 lat linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz”. Wystawa powstała z okazji przypadającej w tym roku 130 rocznicy otwarcia linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz. Na ekspozycji, na kilkunastu tablicach, ukazana została historia tej linii kolejowej, jej charakterystyka oraz znaczenie dla regionu. Na tablicach znalazły się zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne. Na wystawie zobaczyć można także makietę stacji Limanowa, wykonaną przez uczniów Technikum Budowlanego z Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej. Makieta przedstawia stację Limanowa w stanie z około 1900 roku. Na ekspozycji można oglądać m. in. lampy kolejowe naftowe i karbidowe, fragmenty szyn, mundury i czapki kolejarskie, fragmenty taboru, narzędzia torowe, oraz archiwalne dokumenty. Szczególnie warto zwrócić uwagę na szynę kolejową z 1885 roku i lampę naftową z początku XX wieku z tabliczką Cesarsko – Królewskich Kolei Państwowych kkStB z napisem Neu Sandec. Na otwarcie wystawy przybyli licznie zaproszeni goście z Limanowej i całej Małopolski. Podczas wernisażu można było wysłuchać ciekawych opowieści Zbigniewa Sułkowskiego i Leszka Zakrzewskiego o historii kolei i budowy linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz. Przybyli widzowie mogli dowiedzieć się między innymi skąd wzięły się bilety kartonikowe z dziurką, a także co kolej wniosła dobrego do rozwoju Limanowej. Referaty zostały uzupełnione śmiesznymi anegdotami oraz prezentacją archiwalnych, często bardzo wyjątkowych lub zupełnie unikalnych zdjęć.
Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego i Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Starostwa Powiatowego w Limanowej, Zbigniewa Sułkowskiego, Leszka Zakrzewskiego, Karola Wojtasa, Tomasza Jastrzębskiego, Piotra Skuchy, Andrzeja Brózdy, Stanisława Szambelana i Bartosza Jurysa. Opracowanie graficzne wystawy jest projektem Wydawnictwa św. Jana Pawła II (www.swietyjanpawel2.pl ).
W latach 1882 – 1885 austriackie Cesarsko – Królewskie Koleje Państwowe zbudowały w bardzo szybkim czasie nową linię kolejową biegnącą przez Karpaty nazywaną Galicyjską Koleją Transwersalną. Liczyła ona ponad 550 km i biegła od Zwardonia przez Żywiec, Nowy Sącz, Zagórz, Sambor, Stanisławów do Husiatynia. Jej fragmentem jest licząca 77 km linia kolejowa Chabówka – Nowy Sącz otwarta 130 lat temu w grudniu 1884 roku. Linia kolejowa Chabówka – Nowy Sącz w znacznej swej części biegnie przez powiat limanowski. Wpisując się w krajobraz górski biegnie przez Beskid Wyspowy. To dzięki kolei Transwersalnej miejscowości powiatu limanowskiego na przełomie XIX i XX wieku szybko się rozwinęły gospodarczo. Powstały i rozwinęły się nowe zakłady przemysłowe a mieszkańcy ziemi limanowskiej zyskali szybkie i wygodne połączenie ze światem. To właśnie dzięki linii kolejowej w limanowskich Sowlinach powstała rafineria ropy naftowej. Krajobraz miejscowości ziemi limanowskiej wzbogacił się o budynki dworców kolejowych, mosty i wiadukty oraz całą infrastrukturę kolejową. Także sporo mieszkańców Limanowej było kolejarzami. Byli maszynistami, konduktorami, zawiadowcami stacji, dróżnikami ale też wielu pracowało w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Nowym Sączu. Przez lata mieszkańcy ziemi limanowskiej żyli rytmem wyznaczanym przez kolej. Pociągi kursujące regularnie bez opóźnień wyznaczały rytm dnia, a nie mając przy sobie zegarka można było być pewnym, że gwizd parowozu oznacza daną godzinę.
Wystawę można zwiedzać: do 15 września 2014 roku w godzinach otwarcia muzeum.
- Poniedziałek – Piątek 900 – 1700
- Sobota 800 – 1600
- Niedziela – nieczynne
Karol Wojtas