Sytuacja została opanowana. Trwa usuwanie szkód i szacowanie strat!

Zalane domostwa, zerwane mosty i uszkodzone ulice to efekt nawałnicy, która tej nocy przeszła nad Limanowszczyzną. Służby Zespołu Zarządzania Kryzysowego na czele ze Starostą Limanowskim na bieżąco monitorują sytuacje w terenie i dokonują wstępnej oceny start.

 W terenie pracują obecnie 44 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnej w tym 176 osób, a także 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej w tym 17 osób. Jak zapewnia Komendant PSP w Limanowej Janusz Kurzeja - Na tą chwilę ze strony straży pożarnej siły są wystarczające, ponieważ obecnie trwa sprzątanie i odbudowa infrastruktury prowadzącej do części domostw.

W dniu dzisiejszym o godzinie 11.30 w Gminie Mszana Dolna odbyło się spotkanie z Andrzejem HarężlakiemWicewojewodą Małopolskim i Józefem Mazurekiem, kierownik Oddziału Spraw Obronnych Wydziału. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego, a także straży.  

W trakcie spotkania starosta Jan Puchała szczegółowo przybliżył sytuację – Już około północy mieliśmy pierwsze sygnały o intensywnych opadach, które powodują lokalne podtopienia, dlatego około godziny pierwszej w nocy pracownicy wydziału  Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Limanowej rozpoczęli działania, monitorując sytuację. O godzinie 2:30 ze względu na pogarszającą się sytuację zarządziłem ogłoszenie na terenie Powiatu Limanowskiego pogotowia przeciwpowodziowego /Gmina Dobra, Jodłownik, Tymbark, a także miasta i gminy Mszana Dolna/.

- Obecnie potrzebny jest ciężki sprzęt, ponieważ betonowe części mostów leżą w rzece, tak jak i słupy energetyczne i pojazdy. Wielu drzew bez ciężkiego sprzętu nie jesteśmy w stanie usunąć. Istotna by pomoc przyszła z zewnątrz, by uruchomić wojsko. Musimy  wybudować tymczasowe przeprawy, kładki, mostki, bo do części domów nadal nie ma możliwości dojazdu- informował starosta

Podczas spotkania wicewojewoda Andrzej Harężlak zalecił wójtowi gminy Mszana Dolna Bolesławowi Żabie, by dokonać szybkiej analizy strat powstałych w wyniku intensywnych opadów deszczu. Wojewoda powoła specjalną komisję, która dokona weryfikacji strat, a te będą podstawą do przydzielenia pomocy ze strony państwa. Natomiast w kwestii dot. budowy tymczasowej przeprawy w miejscowości Kasinka Mała(która została odcięta o świata), na miejsce zostaną skierowani specjaliści którzy wyznaczą miejsca ewentualnej budowy przeprawy. Dlatego stosowny wniosek w przedmiotowej sprawie wystosuje do Wojewody Małopolskiego, Wójt Gminy Mszana Dolna.  

Dodatkowo wodociągi miejskie „Adamczykowy” i „Szklanówka” w Mszanie Dolnej – brak zasilania wody z potoków, zamulone ujęcia, brak możliwości dojścia do ujęć, zapas wody ok. 20%. Zarządzający wodociągami zapewni mieszkańcom dostawę wody pitnej w pojemnikach ustawionych na ul. Matejki i w Rynku. Obecnie nie otrzymano innych zgłoszeń.

W związku z zaistniałą sytuacją wystosowano także do wszystkich administratorów wodociągów publicznych przypomnienie o konieczności wzmożenia nadzoru nad procesami uzdatniania wody oraz o obowiązku powiadamiania Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej o wszelkich zdarzeniach mających wpływ na jakość wody.

Obecnie zagrożenia już nie ma. Nadal pada deszcz, lecz nie jest on już tak intensywny przez co poziom wód nie wzrasta. Nie ma potrzeby, by ewakuować szpital w Szczyrzycu, sytuacja została opanowana i szpital obecnie funkcjonuje normalnie. Zalaniu uległy kotłownia i jedno pomieszczenie administracyjne. Hospitalizowanych obecnie jest ok. 20 pacjentów, 3 przewieziono do Szpitala w Limanowej celem dalszej diagnostyki.

Najgorsza sytuacja jest w Kasince Małe na terenie Gminy Mszana Dolna i w Szczyrzycu /Gmina Jodłownik. Tam zniszczonych zostało wiele lokalnych dróg i osiedli. Dlatego w związku z sytuacją powodziową zamknięte zostały dla ruchu drogi powiatowe, na trasie Szczyrzyc-Dąbie oraz na trasie  Kasina Wielka-Węglówka-Kasinka Mała. Na drogach tych w miejscowości Pogorzany i Kasinka Mała zostały zerwane mosty. Z uwagi na ogromne ilości naniesionego żwiru i innego materiału na jezdnię, nieprzejezdna jest obecnie również droga wojewódzka nr 964.

Przez cały czas na terenie powiatu limanowskiego prowadzone są działania przeciwpowodziowe w które zaangażowane zostały wszystkie służby zarówno Powiatowej Straży Pożarnej jak i jednostek OSP. Obecnie sytuacja jest opanowana, trwa usuwanie skutków żywiołu i wstępne szacowanie strat.  

Źródło: www.powiat.limanowa.pl