Radni Rady Miasta Limanowa podjęli jednogłośnie uchwałę o nadaniu tytułu i medalu ZA ZASŁUGI DLA MIASTA LIMANOWA dla pana Stanisława Zbiega – Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, a także zasłużonego działacza społecznego.
STANISŁAW ZBIEG urodził się 5 marca 1927 roku w Rawiczu, jako syn Antoniego i Rozalii z d.Żak, obecnie zamieszkały w Limanowej.
Uzasadnienie
ZBIEG Stanisław, zasłużony członek harcerskiej konspiracji „Szarych Szeregów” im. gen. Wł. Sikorskiego w latach 1939-1945, wywiadowca, członek Armii Krajowej od 1943 roku przy Spółdzielni „Żniwo” w Mielcu. W 2001 roku otrzymał od Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej zaszczytny tytuł: „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”.
To wieloletni zasłużony działacz społeczny w Limanowej na rzecz lokalnej społeczności pszczelarskiej, włożył spory wkład w popularyzację i rozwój bartnictwa na ziemi limanowskiej i sądeckiej.
Życiorys:
Zbieg Stanisław urodził się w Rawiczu (byłe województwo leszczyńskie), tam zamieszkał z rodzicami do 24 sierpnia 1939 roku i chodził do szkoły powszechnej, w szkole należał do Związku Harcerstwa Polskiego - ZHP. W dniu 25 sierpnia 1939 wyjechał z rodzicami do Lwowa i tam od 1 września 1939 roku zamieszkali we Lwowie, czyli od pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej.
Ojciec Antoni - legionista, miał udział w wojnie w 1920 roku, w latach 1925-1939 pracownik Korpusu Kadetów w Rawiczu Org. „Strzelec”, ochotnik-obrońca Lwowa we wrześniu 1939 roku, 1942-1945 AK Mielec. Wraz z ojcem w latach walki zbrojnej z najeźdźcami z honorem pełnili żołnierską powinność.
W 1961 roku Zbieg Stanisław ukończył Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących w Nowym Sączu, filia w Limanowej, a także Technikum Przemysłu Leśnego w Sobieszowie w 1964 roku, uzyskał tytuł „Technik – Technolog, w specjalności: mechaniczna technologia drewna.
Odznaczenia Stanisława Zbiega – chronologicznie:
- otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi w 1969 roku od Przewodniczącego Rady Państwa.
- otrzymał Srebrną Odznakę za „Zasługi dla Ziemi Krakowskiej” w 1972 roku od Prezydium Wojewódzkiego Rady Narodowej w Krakowie.
- otrzymał Złota Odznakę „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa” w 1980 roku od Prezydium Rady Narodowej Miasta i Gminy w Limanowej.
- odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1986 roku przez Przewodniczącego Rady Państwa.
- odznaczony Krzyżem Armii Krajowej w 1995 przez prezydenta RP Lecha Wałęsę.
- otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” w 2000 roku od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- W 2005 roku Minister Obrony Narodowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej mianował STANISŁAWA ZBIEGA nie będącego już w czynnej służbie wojskowej na stopień PORUCZNIKA.
We wniosku o nadanie Krzyża Armii Krajowej (w 1995 r.) dla STANISŁAWA ZBIEGA czytamy:
"Harcerz zastępu Sępów: „Sęp-7”, „S-7”, drużyny Szarych Szeregów im. Gen. Władysława Sikorskiego w Mielcu, a także członek Armii Krajowej - AK przy Spółdzielni „Żniwo” w Mielcu. W Szarych Szeregach przeszedł szkolenie harcerskie, zaś w AK podstawowy kurs strzelecki i łącznika. Uprawiał wtedy mały sabotaż, wywiad i kolportaż prasy i nasłuch radiowy.
Pracując jako robotnik w magazynach zbożowych organizuje „lewe” dostawy przetworów zbożowych dla jednostek AK, jak również wygospodarowane nadwyżki płodów rolnych, przekazywał je na polecenie rodzinom osób represjonowanych lub będących w Armii Polskiej na Zachodzie bądź na Syberii. Uczestniczył w akcji wykradania podręczników gimnazjalnych zdeponowanych na strychu budynku gimnazjum, a czasowo przeznaczonym na magazyn zbożowy. Niósł pomoc humanitarną Żydom czasowo zatrudnionym w magazynach zbożowych, oraz jeńcom radzieckim pracującym w pobliżu tych magazynów".
Stanisław Zbieg - to wieloletni zasłużony działacz społeczny w Limanowej na rzecz lokalnej społeczności pszczelarskiej: były wiceprezes, a następnie prezes (w latach 1969-2005) Koła Pszczelarzy w Tymbarku, włożył znaczny wkład w popularyzację i rozwój bartnictwa na ziemi limanowskiej i sądecczyźnie. Także zasłużony działacz LOK-u, były kierownik limanowskiej Wytwórczej Usługowej Spółdzielni Pracy – Prezes Zarządu (1979-1981), a także na prośbę Jana Kubowicza /Honorowego Obywatela Miasta Limanowa/ został radnym Rady Narodowej w Limanowej (kadencja w latach 1984-1988), służąc wiedzą i doświadczeniem w prężnym rozwoju w latach 80-tych miasta Limanowa.
Uchwała weszła z dniem podjęcia.
Pan Stanisław Zbieg otrzyma tytuł i medal „Za zasługi dla Miasta Limanowa” z rąk Burmistrza Miasta Limanowa i Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa.
Autor: Mateusz Wroński