Jubileusz 140 – lecia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Limanowej jedna z najstarszych jednostek OSP w Małopolsce.
Jubileuszowe obchody w niedzielę 17 sierpnia 2014 r. rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w intencji strażaków i ich rodzin w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Odprawił ją ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski – proboszcz limanowskiej parafii w asyście księży: ks. prałata Józefa Poręby – byłego długoletniego proboszcza limanowskiej parafii oraz ks. prałata dr Karola Dziubaczki kapelana limanowskich strażaków.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w szyku marszowym, z towarzyszeniem orkiestry dętej „ Echo Podhala”i pocztów sztandarowych na limanowski Rynek, gdzie odbył się apel jubileuszowy.
Na uroczystość przybyli:
· ks. Prałat Józef Poręba - b. długoletni Proboszcz Parafii Bazyliki M. B .Bolesnej w Limanowej,
· ks. mł. bryg. Władysław Kulig - Kapelan Małopolskich Strażaków
· Edward Siarka - Poseł na Sejm R. P. Prezes Zarządu OddziałuWojewódzkiego Związku OSP RP w Małopolsce
· Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm R. P.
· Kazimierz Czyrnek - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Małopolsce – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Limanowej
· Mieczysław Uryga - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego
· Marek Czeczótka - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego,
· Jacenty Musiał - Radny Rady Powiatu Limanowskiego
· Władysław Bieda - Burmistrz Miasta Limanowa
· Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa
· Wolfgang Grube - Burmistrz Gminy Wathlingen /Niemcy/
· Irena Grosicka - Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa
oraz radni Rady Miasta Limanowa
· bryg. Janusza Kurzeja - pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej
· st. bryg. Grzegorz Janczy - były długoletni Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej
· Wacław Zoń - Zastępca Burmistrza Miasta Limanowa
· Zygmunt Biedroński - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Limanowej
· asp.sztab.Jacek Kurzeja - przedstawiciel Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej
· Aleksander Krzysztof - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku OSP RP w Limanowej
· Wojciech Świerczek - Komendant Miejsko –Gminnego Oddziału Związku OSP RP w Limanowej
· Zbigniew Twaróg - Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Limanowa
· Jolanta Szyler - Kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Limanowa.
Uroczystość prowadził Z-ca Naczelnika OSP Limanowa druh Łukasz Smoleń, a musztrą reprezentacyjną dowodził druh Wojciech Świerczek – Komendant Miejsko – Gminnego Oddziału Związku OSP RP w Limanowej.
Po złożeniu przez niego meldunku o gotowości oddziałów do uroczystości Edwardowi Siarce Prezesowi Zarządu OddziałuWojewódzkiego Związku OSP RP w Małopolsce na maszt wciągnięto flagę i odegrano hymn państwowy. Następnie prezes OSP Limanowa Stanisław Strug powiedział: "Spotykamy się dzisiaj w 140 - tą rocznicę powstania jednostk. To zaszczytny Jubileusz i szczególna uroczystość, na którą swoją postawą i zaangażowaniem pracowało wiele pokoleń naszych strażaków. Zawsze wierni strażackiemu hasłu „ Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” wypełniali strażacką służbę, niosąc pomoc i ratunek potrzebującym podczas pożarów, powodzi oraz innych zdarzeń losowych. W tym uroczystym dniu w Imieniu Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Limanowej mam zaszczyt powitać przybyłych na dzisiejszy Jubileusz Prezesów i Naczelników oraz poczty sztandarowe OSP z Limanowej, Łososiny Górnej, Męciny, Starej Wsi, Pisarzowej, Rupniowa, Kisielówki, Nowego Rybia, Wysokiego, Słopnic i Siekierczyny a w Waszym i w swoim Imieniu pragnę szczególnie serdecznie powitać wszystkich znakomitych Gości."
Następnie w krótkim zarysie przedstawił historię jednostki:
"W 1874 roku grono poważnych mieszczan odczuło potrzebę założenia Straży Pożarnej celem ochrony obywateli od łuny pożaru. Założycielami Straży w naszym mieście byli: adjunkt sądowy Karol Góra , radny miasta Eugeniusz Rozwadowski oraz jego ówczesny burmistrz Antoni Janik.
Od początku swego istnienia limanowska straż dawała przykład jak należy nieść skuteczną pomoc tym , których dotknęła klęska ognia czy powodzi. Gaszono pożary nie tylko w mieście ale również w sąsiednich wioskach a nawet co notują kroniki wyjeżdżano z pomocą do Nowego Sącza.
Ale nie tylko udział w walce z pożarami należał do obowiązków straży, limanowscy strażacy brali udział w uroczystych obchodach narodowych świąt patriotycznych i świąt kościelnych .
Jak napisał ówczesny kronikarz dziejów limanowskiej straży dnia 11.04.1894 r. - na 20 - lecie straży społeczeństwo miasta ufundowało pierwszy dla Straży sztandar , który do dnia dzisiejszego otaczany jest szczególną troską i czcią limanowskich strażaków.
W dniu 11 listopada 1928 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Remizy przy ul.Kościuszki, wówczas inicjatywa wyszła od Związku Straży ale energiczne bardzo poparcie nastąpiło szczególnie ze strony ówczesnego Starosty Pana Dr.Mullera, Pana Burmistrza Marcelego Bursztyna jak również ze strony ówczesnej Rady Miasta.
Budynek Remizy został uroczyście przekazany do użytku w dniu 15 czerwca 1930 r. i przez 81 lat służył limanowskim strażakom nie tylko do przechowywania sprzętu przeciwpożarowego ale był również kolebką życia kulturalnego miasta.
W 2000 r. decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nasza Jednostka OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego dotychczasowa Remiza ze względu na brak możliwości jej rozbudowy i modernizacji nie spełniała podstawowych wymogów dlatego też Prezes i Zarząd OSP mając na uwadze polepszenie warunków wystąpił z inicjatywą budowy nowego budynku zyskując wsparcie limanowskiej społeczności, a przede wszystkim projekt zyskał akceptację ówczesnej Rady i Burmistrza Miasta Limanowa.
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku Remizy OSP nastąpiło w dniu 16 sierpnia 2009 r., a przekazanie Remizy do użytkowania dla OSP w dniu 14.08.2011r.
Kolejnym ważnym osiągnięciem w działalności OSP to zakup w 2012r. fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego, uroczyste przekazanie samochodu dla OSP nastąpiłow dniu 3 maja 2013 r.
Należy zaznaczyć, że jednocześnie z budową nowej Remizy oraz troską o poprawę usprzętowienia jednostki podnoszono poziom wyszkolenia bojowego strażaków, na dzień dzisiejszy jednostka może liczyć na 20 wyszkolonych strażaków ratowników posiadających uprawnienia w zakresie: ratownictwa technicznego i ratownictwa medycznego.
Strażacy ochotnicy oprócz udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych pomagają również w likwidowaniu zdarzeń drogowych, uczestniczą w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.
Aktualnie OSP zrzesza 60 członków czynnych oraz 10 członków honorowych i 4 członków wspierających.
Różne były dzieje naszej jednostki na przestrzeni 140 lat, przetrwała dwie wojny światowe, w jej szeregach byli najprzedniejsi synowie tej ziemi, którzy za punkt honoru mieli niesienie pomocy potrzebującym, nie zważając na trudy i niebezpieczeństwa na każdy dźwięk syreny porzucali swoje zajęcia by spieszyć z pomocą w ratowaniu mienia i życia mieszkańców.
Jako Prezes tej Jednostki składam dziś hołd i podziękowanie Druhom Założycielom, wszystkim Prezesom, Naczelnikom oraz druhnom i druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Limanowej, którzy tworzyli stuczterdziestoletnią historię naszej jednostki."
Z okazji jubileuszu i w uznaniu zasług Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Krzysztof Wyrwa i Leszek Spyra
Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Grzegorz Surma, Grzegorz Śliwa i Krzysztof Młynarczyk,
Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Letycja Nawaleniec,Stanisław Kaczuga i Stanisław Śliwa.
Odznaką Strażak Wzorowy zostali wyróżnieni: Franciszek Pietryga, Mirosław Drużkowski,Adrian Jankisz, Krzysztof Tokarczyk, Michał Śliwa i Artur Dębski.
Gratulacje, podziękowania i życzenia wszelkiej pomyślności w służbie, życiu zawodowym i prywatnym złożyli też limanowskim druhom w wystąpieniach okolicznościowych Posłowie Edward Siarka i Wiesław Janczyk, ks. mł. bryg. Władysław Kulig – Kapelan Małopolskich Strazaków, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan, Burmistrz Gminy Wathlingen /Niemcy/ Wolfgang Grube, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Irena Grosicka, Mieczysław Uryga Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, bryg. Janusz Kurzeja pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.
Uroczystość zakończyła defilada druhów z OSP w Limanowej i orkiestry dętej „Echo Podhala”.
Prezes OSP Limanowa
Stanisław Strug
Źródło: UM Limanowa