W miniony weekend w Szczyrzycu Ojcowie Opaci świętowali Jubileusz 780-lecia lokacji Klasztoru Cystersów w Szczyrzycu. Główne uroczystości miały miejsce w minioną sobotę 16 sierpnia 2014 r. podczas uroczystej mszy św. odpustowej o godzinie 11:00, którym przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż i szczyrzycki opat o. Dominik Chucher.
W Jubileuszu uczestniczyli przedstawiciele powiatu limanowskiego Jan Puchała Starosta Limanowski i Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu oraz przedstawiciel lokalnego samorządu Wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz, którzy w trakcie mszy świętej przekazali dary ołtarza.
Po uroczystej mszy świętej biskup tarnowski Andrzej Jeż i szczyrzycki opat o. Dominik Chucher poświęcili pomnik XIII-wiecznego dobroczyńcy cystersów, ufundowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Szczyrzyckiej, Doliny Stradomki i Grodziska.
Historia cystersów...
Opactwo Cystersów w Szczyrzycu powstało na początku XIII wieku dzięki wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Cedro herbu Gryf, który za zgodą księcia Henryka Brodatego sprowadził cystersów z Jędrzejowa i umieścił ich na Podhalu w okolicy dzisiejszego Ludźmierza i Nowego Targu. Następnie wojewoda krakowski dokupił ziemię z terenu dzisiejszych Szalar, Rogoźnika, Szczyrzyca, Goduszy i Gruszowa, o czym świadczą najstarsze dokumenty zachowane do dzisiaj w opactwie.
Ojcowie cystersi zdecydowali się na budowę kościoła i klasztoru na Ziemi Szczyrzyckiej na trasie z Polski na Węgry, w dolinie rzeki Stradomki, u stóp góry Cietnia, gdzie na sąsiedniej górze Grodzisko stał książęcy gród chroniący szlaku węgierskiego i mający pod opieką opactwo Cystersów.Bardzo życzliwy szczyrzyckim zakonnikom był książę Bolesław Wstydliwy. Dobrodziejami zakonu byli też królowie Polski: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło, którzy często odwiedzali opactwo w Szczyrzycu w czasie polowań w rozległych, niekończących się lasach, których pozostałością jest obecna Puszcza Niepołomicka.Dzięki temu osada Szczyrzyc w XIV wieku została powiatem obejmującym swoją administracją 33 wsie i Nowy Targ oraz klucz ludźmierski i klucz szczyrzycki. Sprowadzenie do Szczyrzyca cystersów dało tej Ziemi i jej mieszkańcom nową perspektywę i wielką szansę rozwoju. Na przestrzeni wieków możemy śledzić, jak tę szansę skutecznie Szczyrzycanie wykorzystywali, Ziemia Szczyrzycka stała się znaczącym regionem rolniczym i siedzibą stolicy największego w całej historii Polski powiatu, miejscem kultu maryjnego, miejscem utworzenia w 1808 roku szkoły przyklasztornej. Do dzisiaj cystersi wiele wnoszą do życia codziennego mieszkańców Ziemi Szczyrzyckiej.
Źródło: www.powiat.limanowa.pl i www.szczyrzyc.info