1 września - Inauguracja Roku Szkolnego!

Uczniowie pożegnali się z błogim, wakacyjnym lenistwem i wrócili do szkoły. W galowych strojach pojawili się dzisiaj w swoich placówkach i uroczyście powitali Nowy Rok Szkolny 2014/2015.

W uroczystościach z okazji inauguracji roku szkolnego 2014/15 w szkołach ponadgimnazjalnych  na terenie całego Powiatu Limanowskiego uczestniczyli przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego: Franciszek Dziedzina - Wicestarosta Limanowski, Tomasz Krupiński - Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga- Członek Zarządu Powiatu, Andrzej Matlęga - Sekretarz Powiatu Limanowskie oraz Artur Krzak Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej. 

W tym roku szkolnym 2014/2015 naukę w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu  rozpoczęło ok. 4,5 tys. uczniów.

 Ale 1 września to także rocznica wybuchu II Wojny Światowej i z tej okazji pod budynkiem IV Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej, odbyły się uroczystości. Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w Kościele Parafialnym im. Św. Stanisława Kostki w Limanowej/Sowlinach.

Po mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny, Kombatantów,  a także nauczycieli i młodzieży, uczestnicy udali się przed budynek  IV Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Na początku wszystkich zaproszonych gości, w tym parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, nauczycieli oraz młodzież przywitała Anna Pałka – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej.

Następnie głos zabrali m.in. poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego- Mieczysław Uryga, w imieniu Wójta Gminy Limanowa - Jacenty Musiał Radny Powiatu Limanowskiego, a także Stanisław Wierzycki, prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych.

W swoich wystąpieniach przywoływano historię największego konfliktu zbrojnego oraz trudnych dla Polski dni, kiedy to wojska hitlerowskie zaatakowały kraj. Przypominano o wymarszu Batalionu Obrony Narodowej „Limanowa” na szlaki bitewne Wojny Obronnej 1939 roku.

Na zakończenie uczestnicy pod tablicą upamiętniającą wymarsz limanowskich żołnierzy na front nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów.

Jak co roku w uroczystości licznie uczestniczyła młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Źródło: www.powiat.limanowa.pl