Czwartek Literacki z ks. dr Eligiuszem Dymowskim

 W dniu 23 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie autorskie z ks. dr Eligiuszem Dymowskim w ramach organizowanych przez Bibliotekę w Starej Wsi czwartków literackich. Na spotkanie autorskie pt.: „Dotyk pamięci” przybyli: Paulina Ablewicz – Kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sącz – Filia w Limanowej, Roman Ciesielczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Marek Stępień – poeta, Marek Dudek – podróżnik, Ryszard Jabłoński – poeta z Męciny, Maria Jeż – księgowa GBP w Starej Wsi, Maria Fiejtek z WDK w Starej Wsi oraz Maria Trzupek – bibliotekarka z Kaniny. Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który przywitał zgromadzonych i przedstawił postać prelegenta.
Dyrektor, nawiązując do tematyki spotkania, przytoczył wymowne słowa, że „kluczem do ludzkich serc nie jest mądrość lecz miłość”, której szukać należy w każdym człowieku. „Człowiek żyje prawdziwym życiem dzięki kulturze”. Następnie głos zabrał ks. Dymowski, który podzielił swoje wystąpienie na dwie części. W pierwszej, począwszy od II połowy XX wielu, omówił krótko poszczególnych papieży, poświęcając najwięcej uwagi obecnemu następcy Św. Piotra. Prelegent odniósł się do słów papieża Franciszka, który określił Kościół mianem „szpitala polowego”.
Podkreślił, że od pierwszych dni rządów nowego papieża jesteśmy świadkami jednego z najbardziej odważnych i dynamicznych pontyfikatów ostatnich kilkudziesięciu dekad. Papież Franciszek, idąc za przykładem swego imiennika - św. Franciszka z Asyżu, pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. Poprzez swoje decyzje i rezygnacje z wygód sam daje przykład wyrzeczenia i ascezy. Jest z pewnością następcą św. Piotra, który wychodzi do zwykłych ludzi, chce z nimi dzielić ich los, chce być blisko zwykłego, słabego człowieka.

W drugiej części spotkania gość podzielił się ze słuchaczami swoim dorobkiem poetyckim, odczytując kilkanaście wierszy ze swoich tomików. Przy jesiennej pogodzie, skłaniającej do zadumy, w blasku świec, nadających spotkaniu nastrojowości i rodzinnej wręcz atmosfery, autor wprowadził zebranych w świat lirycznej poezji, pełnej wymowności, refleksyjnego piękna, niosącej głębokie przesłanie. Była to swoista uczta dla duszy, oderwanie od codziennych spraw, chwila zapomnienia, zadumy, malowanie rzeczywistości słowem. Pod koniec zaproszono wszystkich do dyskusji nad poruszanymi w prelekcji wątkami. Chętni mogli także nabyć najnowszy tomik poezji autora, pod tytułem „Dotyk pamięci”, a wszyscy przybyli otrzymali od gościa pamiątkowe obrazki z wierszami jego autorstwa. Spotkanie było niezwykle klimatyczne i bogate w treści, zebrani byli pod dużym wrażeniem zarówno wiedzy ks. Eligusza, jak i jego ogromnego talentu poetyckiego, czego wyrazem są wydane tomiki poezji zebranej.

 Było to już ostatnie spotkanie w ramach projektu realizowanego przez Gminę Limanowa, współfinansowanego ze środków Osi IV LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na zakończenie, Dyrektor Jacenty Musiał podsumował, iż cały projekt obejmował cykl 10 spotkań, które odbywały się od sierpnia 2013 r. do października br. Gośćmi byli: ks. dr Stanisław Pyszka, ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak, dr Wanda Matras-Mastalerz, Ewa Stadtmuller, Wiesław Drabik, Zbigniew Święch, Marcin Pałasz, ks. dr Jerzy Smoleń, Marek Dudek oraz ks. dr Eligiusz Dymowski.  

 

Źródło: www.biblioteka-gminy-limanowa.pl