Limanowa kolejny już rok bardzo uroczyście świętowała rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Miejskie uroczystości składały się z trzech części.
Pierwszą stanowiła uroczystość patriotyczna na rynku z inscenizacją wjazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Druga częścią było poświęcenie pomnika Nieznanego Żołnierza w nowym miejscu lokalizacji i złożenie kwiatów przez delegacje miejskich instytucji, zakładów pracy, urzędów, szkół oraz stowarzyszeń. Trzecią częścią uroczystości była Msza Święta w intencji Ojczyzny w limanowskiej Bazylice.
Inscenizacja wjazdu do Limanowej Marszałka Józefa Piłsudskiego
Limanowska patriotyczna uroczystość została uświetniona inscenizacją historyczną „Tu czułem się w Ojczyźnie”, przygotowaną przez Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Pomysłodawcą projektu jest pan Marek Sukiennik, prezes Stowarzyszenia. Idea tejże rekonstrukcji zrodziła się z legendy bojów Legionów na Podhalu i pobytu Józefa Piłsudskiego w Limanowej. W 1914 roku, gdy mieczem kształtowały się i decydowały losy naszej Ojczyzny, Komendant był tutaj, w Limanowej, w naszym mieście i w najbliższych okolicach. Tu toczył ze swoimi legunami kolejne boje: pod Chyszówkami, Marcinkowicami, Pisarzową, Mordarką, Zalesiem. Opisał je nieco później, uwięziony w twierdzy magdeburskiej, we wspomnieniach zatytułowanych Moje pierwsze boje. Komendant gościł w Limanowej kilka razy. Pierwszy raz mógł zawitać tutaj w 1913 roku, gdy w pobliskiej Stróży prowadził wykłady w Pierwszej Oficerskiej Szkole Strzelców. W nocy z 7 na 8 grudnia 1914 roku, utrudzony bitwą pod Marcinkowicami, zajął kwaterę w domu Kazimierza Mieroszewskiego przy ulicy Zubrzyckiego, która dzisiaj nosi nazwę Matki Boskiej Bolesnej. Właśnie stamtąd przybył Komendant ze swojej świtą, aby dokonać inspekcji oddziału limanowskiego Strzelca i żołnierzy warty honorowej, a także przywitać się z licznie zgromadzoną publicznością.
Poświęcenie pomnika Nieznanego Żołnierza w nowym miejscu lokalizacji
Podczas uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności, Limanowianie stanęli pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza wzniesionym w 100-rocznicę Powstania Listopadowego, w nowym miejscu lokalizacji, wspominając chwile narodowej radości 1918 roku.
Pomnik Nieznanego Żołnierza ufundowali członkowie prężnie działającej w Limanowej, patriotyczno-kulturalnej organizacji „Sokół” w 1930 r. Jest on dedykowany uczestnikom Powstania Listopadowego z 1830 r. Na płycie pomnika wyryto orła z napisem „Nieznanemu żołnierzowi polskiemu poległemu za ojczyznę w roku 1914-1921”.
Pod pomnikiem Limanowianie oddali hołd ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu i Wincentemu Witosowi oraz wszystkim bezimiennym bohaterom, często naszym bliskim i krewnym. Oddali pamięć i cześć tym, którzy ocalali polską suwerenność i przesądzili o naszym „być albo nie być” na mapie Europy.
Pomnik przetrwał okupację hitlerowską i trudne politycznie lata. Chociaż zmieniał lokalizację nie zatracił swojego monumentalnego wyglądu i historycznej wymowy. Dzisiaj zajmuje nowe znacznie upiększone miejsce.
Msza Święta w intencji Ojczyzny
Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w limanowskiej Bazylice pod przewodnictwem Księdza Proboszcza dr Wiesława Piotrowskiego, który również wygłosił homilię. Oprawę Mszy Świętej zapewnił Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zbiegły się w 100-rocznicę Bitwy pod Limanową, związaną z początkową fazą I Wojny Światowej, z walkami toczonymi na przełomie listopada i grudnia 1914r. Bitwa ta była jednym ze strategicznych działań militarnych na Wschodnim Froncie, pomiędzy wojskami Cesarstwa Austro – Węgierskiego i Cesarstwa Niemieckiego, a armią Cesarstwa Rosyjskiego. W krwawych bojach starło się ze sobą 90 tysięcy żołnierzy państw sprzymierzonych ze 120 - tysięczną 3. Armią Rosyjską. W bojach tych brały również udział Polskie Legiony Józefa Piłsudskiego. Działania militarne na Limanowszczyźnie charakteryzujące się dynamiką i manewrowością, prowadzone czasami ze zmiennym szczęściem, Komendant Piłsudski określił mianem tańca-kontredansa pod Limanową.
Limanowskie świętowanie i obecność tak licznie zgromadzonych mieszkańców podczas uroczystości była wdzięczności i czci, złożonym bohaterom tamtych czasów: strzelcom Legionów Polskich, a także żołnierzom - Polakom wcielonym do armii trzech państw zaborczych.
Podczas uroczystości wartę honorową wystawiali:
- żołnierze z grupy rekonstrukcji historycznych Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
- strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Inspektorat Limanowa kultywujący tradycje bojowe żołnierzy Legionów Polskich
- harcerze z drużyny „Dzieci Gór” Związku Harcerstwa Polskiego z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1
Oprawę muzyczną zapewnili:
- Orkiestra Dęta „Echo Podhala”
- Chór Męski
- Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej
Organizatorem imprezy był:
Wydział Promocji Urzędu Miasta Limanowa.
Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz
Źródło tekstu: http://www.miasto.limanowa.pl