27 listopada Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej świętował 20-lecie. Ten wspaniały jubileusz obchodzony był 102 lata po wybudowaniu okazałego budynku przy ul. Jana Matejki 11, zwanej dawniej Sądową, 60 lat po utworzeniu przez dr. Sebastiana Flizaka i 20 lat od wydania przez Kuratora Oświaty w Nowym Sączu „Aktu założycielskiego Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej”.
Część oficjalną rozpoczęła Msza św. oraz wspólny przemarsz do szkoły, gdzie czekali członkowie Gwardii Kasztelańskiej ustawieni w żołnierski szpaler.
W obchodach Jubileuszu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Limanowej, Urzędu Miasta Mszana Dolna oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Dyrektorzy i byli nauczycieli Zespołu, którzy piastowali swoje funkcje przez ostatnie 20 lat, dyrektorzy i przedstawiciele szkół z terenu Miasta Mszana Dolna, przyjaciele Szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, absolwenci oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej.
Dyrektor Elżbieta Magierska przywitała wszystkich i w pięknych słowach podziękowała zaproszonym gościom za wieloletni trud, życzliwość szkole, sumienną pracę, wręczając złote tarcze z logiem ZS nr 1, książki i pamiątkowe dyplomy dla pracodawców.
Zaproszeni goście pogratulowali szkole udanych 20-lat i na ręce Dyrektor Elżbiety Magierskiej składali życzenia dalszych sukcesów. O swoich wspomnieniach opowiedziała pani prof. dr hab. Józefa Kobylińska, zasłużona dla Miasta Mszana Dolna, absolwentka pierwszego Liceum Ogólnokształcącego w Mszanie Dolnej, otwartego w 1945r. Wystąpiła też poetka ludowa, p. Barbara Stożek, która z okazji 20-lecia szkoły napisała wiersz i piosenkę.
20 letnia historia mówi o innych, niż aktualność doświadczeniach, o innych światach, które człowiek odkrywał, a prowadzący uroczystość absolwent szkoły, Michał Wójcik przypomniał wszystkim, że dla niektórych 20 lat to całe życie, dla innych czas zmierzony od pierwszego dzwonka w liceum lub epoka, w która zawiera się właśnie edukacja. Uczestniczy Jubileuszu mogli się o tym przekonać, odbywając magiczną podróż przez karty historii Szkoły. Agnieszka Wójcik przygotowała prezentację o „Leśnej”: od przeniesienia sądu powiatowego aż do współczesnego życia codziennego. Nauka, zabawa, konkursy, sport, życie szkolne, wycieczki, tak obecnie, jak i przez ostatnie lata istnienia Zespołu.
Piękne recytacje, piosenki grane i śpiewane przygotowane przez młodzież pozwoliły w uroczystej atmosferze świętować jubileusz. Wystąpiła Gwardia Kasztelańska, której członkowie zaczynali realizować swoje historyczne pasje w „Leśnej”. Był pokaz XVII – wiecznej musztry, broni i zainscenizowana walka. Wszystkim udzieliła się atmosfera Rzeczypospolitej szlacheckiej i bynajmniej nikt nie wołał: „Kończ waść, wstydu oszczędź.”
Źródło: www.zs1md.pl