Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej włączyli się w obchody setnej rocznicy bitwy pod Limanową. W środę 3 grudnia 2014 r. w szkole odbyła się kolejna już niezwykła lekcja „żywej historii”, będąca częścią Programu edukacyjnego pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – Pamięć i Tożsamość”. Program ten jest realizowany przez Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego tj. oddziały: w Nowym Targu, Nowym Sączu, Limanowej, Myślenicach i Tarnowie.
Jednym z gości tej wyjątkowej lekcji historii był Pan mgr Robert Kowalski (Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu), który wygłosił wykład pt. „Od Stróży przez Chyszówki po Limanową. Wielka Wojna w Beskidzie Wyspowym”. Wykład zilustrowany był barwną i oryginalną prezentacją multimedialną. Uczniowie mogli zapoznać się między innymi z niepublikowanymi dotąd fotografiami z lat Wielkiej Wojny.
Prelegent stworzył barwną panoramę ludzi, miejsc , wydarzeń i anegdot, składającą się na obraz ziemi limanowskiej i Beskidu Wyspowego w początkach pierwszej wojny światowej. Szczególnie dużo miejsca poświęcono samej bitwie limanowskiej i jej współczesnym śladom w regionie czyli cmentarzom wojennym. Zainteresowani tematyką mogli zapoznać się z książką Pana Wacława Polakiewicza pt. „Podhalański Adwent. Szkice z czasów Wielkiej Wojny”.
Druga część spotkania należała do współpracujących ze szkołą członków kół kolekcjonerskich „Oręż” z Limanowej i „Vis” z Nowego Sącza. W barwny i oryginalny sposób zaprezentowali oni uczniom eksponaty pochodzące z czasów pierwszej wojny światowej. Wśród najciekawszych należy wymienić: Karabin Mannlicher M1895, Karabin Mosin wz. 1891, Mauser Gewehr 98, brytyjski Lee-Enfield. Duże wrażenie na zebranej młodzieży zrobiła także broń krótka, pochodząca z omawianego okresu czyli: austriacki Steyer M12, niemieckie: P08 (Parabellum), Mauser C96.
W kontekście zażartej walki wręcz, która rozegrała się pod wzgórzem jabłonieckim w grudniu 1914 roku szczególnie złowrogie wrażenie robiły zgromadzone niemieckie, austriackie i rosyjskie bagnety. Uczniowie mogli zapoznać się z różnicami pomiędzy standardową a kawaleryjską wersją karabinu (wtajemniczeni wiedzą, że chodzi między innymi o tzw. „bączki”). Chętni, których nie brakowało mogli wziąć broń do ręki, przeładować, wycelować i oddać „suchy strzał”. Spotkanie z kolekcjonerami okazało się doskonałą ilustracją i uzupełnieniem wcześniejszego wykładu. Na zakończenie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Pomysłodawcami i organizatorami spotkania byli nauczyciele: Leszek Lach i Michał Jaworski.
Współpraca szkoły z Polskim Towarzystwem Historycznym i kołami kolekcjonerów „Oręż” i „Vis” będzie w przyszłości kontynuowana i już teraz zapraszamy na relacje z kolejnych spotkań i lekcji „żywej historii”.
Tekst i foto: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej,