10 grudnia 2014 r. w I Liceum Ogólnokształcącym została przeprowadzona polsko węgierska konferencja historyczna pt. Bitwa limanowska 1914 r w świadomości współczesnych Węgrów i Polaków, z udziałem delegacji węgierskiej z miasta Fehérgyarmat.
Jak mówiła w trakcie konferencji Dyrektor I LO mgr Anna Mruk: „ Spotykaliśmy się w dniu dzisiejszym, aby upamiętnić ważne zdarzenia z naszej wspólnej historii, węgierskiej i polskiej, które miały miejsce 100 lat temu, i na zawsze połączyły nasze narody. (...) Jesteśmy tu, by wspominać te wielkie, ale też trudne obrazy wojny doświadczeniem i z perspektywy współczesnych młodych ludzi obydwu nacji….”
Wśród zaproszonych gości z Węgier znaleźli się: PÁLUR LÁSZLÓ – Dyrektor Zespołu Gimnazjum i Liceum w Fehérgyarmat, nauczyciel historii HRICZÓ ERNÖ, VIRÁGH CSABA – Zastępca Komendanta Policji w Fehérgyarmat, MÁRTON JÓZSEF - pracownik administracji, oraz uczniowie: MOLNÁR DÓRA, SOPRONYI GRÉTA, HORVÁTH KITTI, MÓNA DÁNIEL.
Natomiast ze strony polskiej w konferencji uczestniczyli: Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm, Jan Puchała – Starosta Limanowski, Artur Krzak – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego, Justyna Tokarczyk – Kierownik Biura Promocji Powiatu Limanowskiego, dr Andrzej Przybyszowski (współpomysłodawca konferencji) Duszanka Przybyszewska, mgr inż. Andrzej Ossowski – przedstawiciel Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Krakowie.
- Dzisiejsza konferencja odbywa się w Limanowej, w historycznym miejscu gdzie miały miejsce jedne z najważniejszych wydarzeń dla Polski czyli Bitwa pod Limanową, zwanych również operacją łapanowsko – limanowską, a związanych z początkową fazą I Wojny Światowej, a także walkami toczonymi na przełomie listopada i grudnia 1914 r. – mówił w trakcie spotkania Jan Puchała Starosta Limanowski – Było to jedno ze strategicznych działań militarnych na Wschodnim Froncie, pomiędzy wojskami Cesarstwa Austro – Węgierskiego i Cesarstwa Niemieckiego, a armią Cesarstwa Rosyjskiego. W krwawych bojach starło się ze sobą ponad 80 tysięcy żołnierzy państw sprzymierzonych ze 120 - tysięczną Armią Rosyjską. W bojach tych brały również udział Polskie Legiony Józefa Piłsudskiego. Jak możemy służyć dziełu pamięci? To niełatwe pytanie, nad którym należy się także dzisiaj zastanowić. Dlatego tak ważne jest właśnie wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, zarówno w domu, jak i w szkole. Powinno się ono stać najważniejszym zadaniem dla każdego z nas, bo pamięć i szacunek, to nie tylko nasza dobra wola ale przede wszystkim obowiązek!
Podczas konferencji dr hab. Piotr Mikietyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił okolicznościowy wykład nt - Bitwa limanowska 1914r w świadomości współczesnych Węgrów i Polaków.
Aby właściwie zrozumieć znaczenie wydarzeń, które rozegrały się podczas Bitwy Limanowskiej, uczniowie zaprzyjaźnionych szkół zostali poproszeni o podjęcie wyzwania samodzielnego wyszukania i interpretacji faktów historycznych, co przyjęło formę konkursu historycznego. Rezultaty tego konkursu zostały zaprezentowane właśnie podczas konferencji.
„(…) Należy zauważyć, że wyzwanie które postawiliśmy młodzieży polskiej i węgierskiej było bardzo ambitne, gdyż bardzo trudno mówić o własnej historii w języku obcym – tj. angielskim, bo takim językiem posługiwano się podczas konferencji- ocenia dyrektor Anna Mruk- To czego doświadczyliśmy i wysłuchaliśmy podczas spotkania przyniosło niezwykle dobre rezultaty wśród uczniów obydwu nacji. Mamy nadzieję że ta współpraca będzie kontynuowana.
Szczególną oprawę nadały imprezie oryginalne mundury z okresu I wojny udostępnione przez Prezesa Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, Pana Marka Sukiennika. Po zakończeniu uroczystości delegacja węgierska wraz z dyrekcją szkoły udała się na pobliski cmentarz wojenny na Jabłońcu, aby złożyć hołd poległym żołnierzom obojga narodów.
Źródło: www.powiat.limanowa.pl