Kilka tysięcy osób wyruszyło z Tarnowa na Jasną Górę. Trzydziesta trzecia Piesza Pielgrzymka zgromadziła głównie młodzież, ale na szlak wybrali się także starsi, całe rodziny, osoby niepełnosprawne. Dziewięciodniowe rekolekcje w drodze są poświęcone zbliżającym się Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie.
Pątników powitała w Tarnowie deszczowa pogoda. Deszcz towarzyszył Mszy św. na Placu Katedralnym, która inauguruje pielgrzymowanie. Później wyszło już słońce.
Widocznym znakiem na Mszy, a także na szlaku są symbole ŚDM, m.in. krzyże. Ponadto rozważania i modlitwy będą nawiązywać do poprzednich spotkań papieży z młodzieżą z całego świata. Autorem konferencji jest ks. Artur Ważny, który uczestniczył w poprzednich ŚDM. Także podczas wejścia na Jasną Górę pielgrzymi przybliżą historię ŚDM, prezentując symbole, hymny, flagi, banery nawiązujące do poprzednich spotkań. W drogę wybrali się także animatorzy i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy będą zachęcać do udziału w przyszłorocznym spotkaniu. Pątnikom będą też towarzyszyć wolontariusze Caritas, którzy przeprowadzą akcję „Bilet dla brata”. Zebrane fundusze pomogą w ten sposób w pokryciu kosztów udziału w ŚDM m.in. młodzieży ze Wschodu.
„Pielgrzymka to duchowe ładowanie akumulatorów. Mimo trudu i zmęczenia udaje się nam odpocząć od codziennych problemów. Jest tyle intencji własnych i naszych znajomych - one będą dodawały nam sił” - mówią pielgrzymi.
W homiii bp Andrzej Jeż mówił o przykazaniach, podkreślając, że nie są to martwe tablice. Biskup zachęcał uczestników, by dawali świadectwo miłości, a także by nie byli tylko obserwatorami Kościoła, ale wchodzili w jego głębię.
Hasem XXXIII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej towarzyszy hasło „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Nawiązują one do przygotowań do ŚDM 2016.
„Naszą przewodniczką będzie bł. Karolina - dziewica i męczennica. W drugim dniu, kiedy to odbywają się śluby, zaplanowaliśmy też błogosławieństwo narzeczonych i zakochanych. Będą też symbole - pierścienie czystości” - mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki i kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
Na szlak wybrały się także całe rodziny. Jeśli z domu poszło więcej dzieci, mogły one liczyć na duże dofinansowanie. Diecezjalna Caritas kolejny raz pomaga w pielgrzymowaniu na Jasną Górę rodzinom wielodzietnym, dopłacając do kosztów udziału.
Tarnowskim pielgrzymom od lat towarzyszą pątnicy duchowi, którzy codziennie modlą się w intencjach ludzi, którzy pokonają pieszo ok. 200 km. Relacje przekazywać będzie m.in. diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, a telewizja pielgrzymkowa będzie transmitować Msze z trasy. Ponadto na stronie internetowej Tarnowskiego „Gościa Niedzielnego” również codziennie będą zamieszczane informacje z pielgrzymki.