W sobotę, 12 września 2015 roku Strzepczu odbył się I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej "Pater Noster". Niewielka, licząca zaledwie siedmiuset mieszkańców kaszubska wieś Strzepcz w tym dniu niemal podwoiła swoją wielkość. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Festiwalu Pieśni Religinej, "Pater Noster”, na który przyjechało aż 500 artystów z całego kraju.
W Strzepczu pojawiło się 14 chórów z całego kraju, od Pomorza przez Elbląg, Poznań,
a nawet z dalekiej Limanowej. Były to chóry zarówno kościelne, jak i świeckie. Właśnie
w kategorii zespołów świeckich zwyciężył „Iuvenales Cantores Lodzienses” z Łodzi. W grupie chórów kościelnych najwyżej oceniony został Chór Mieszany „Canticum Iubilaeum”
z Limanowej. Grand Prix Festiwalu odebrał Chór Gdańskiej Sceny Muzycznej.
Istotą Festiwalu jest upowszechnianie modlitwy „Ojcze Nasz” w utworach muzycznych
z różnych epok. Miejsce do tego jest adekwatne. Wieś ma siedem wieków historii. Pierwsza
o niej wzmianka pochodzi z 1314 r. Już wtedy istniała we wsi parafia. Z Zakonem Krzyżackim wiąże się pojawienie się słynącej łaskami figury Matki Boskiej Strzepskiej, do której pielgrzymki przychodziły od niepamiętnych czasów.
Festiwal zorganizowała parafia pw. Marii Magdaleny przy wsparciu Gminy Linia i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wieczorną Galę Laureatów poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.
Miłym zaskoczeniem dla chórzystów było spotkanie w Strzepczu rodaka z Limanowej - Pana Witolda Bobrowskiego, który prowadzi Ośrodek Edukacji Kaszubskiej i Szkołę Podstawową
w Głodnicy. Na specjalne zaproszenie Pana Witolda, chórzyści mogli zwiedzić tą wyjątkową szkołę.
W czasie trasy koncertowej Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM wystąpił w Gdańsku
i Gdyni. W piątek 11 września chórzyści koncertowali w przepięknej Archikatedrze
w Gdańsku - Oliwie, gdzie na wyjątkowych organach akompaniował zespołowi Zygmunt Kokoszka. W niedzielę 13 września chór wystąpił z koncertem w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Matki Nadziei, który rejestrowała TV Trwam. Limanowscy śpiewacy mogli także zwiedzić i zaśpiewać w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, odbyli rejs statkiem po Jeziorze Ostrzyckim,a także odwiedzili sopockie molo.
Wyjazd chóru na Wybrzeże Gdańskie mógł się odbyć, dzięki realizacji projektu współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego oraz sponsorów: Bank Spółdzielczy w Limanowej, Zakłady Mięsne Szubryt i Urząd Miasta Limanowa.
Polecam również artykuł i galerie:
http://gdansk.gosc.pl/doc/2699521.Gorale-zaspiewali-nad-morzem
http://www.radioglos.pl/fotogaleria/event/2015-09-12strzepcz
Krzysztof Młynarczyk
Prezes Chóru