Peru: nowi błogosławieni

 Peru: nowi błogosławieni

Foto www.franciszkanie.pl
 

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali ogłoszeni błogosławionymi. Polscy franciszkanie byli świadkami Chrystusa, odważnie głosili Ewangelię i za wiarę zginęli z rąk bojówkarzy ze Świetlistego Szlaku. O. Strzałkowski pochodził z podtarnowskiej Zawady, dlatego Kościół tarnowski cieszy się z beatyfikacji rodaka i w niedzielę w parafiach będzie uroczyste dziękczynienie.

W sobotę, 5 grudnia w w Chimbote w Peru odbyły się uroczystości beatyfikacyjne trzech męczenników pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Wraz z polskimi franciszkanami na ołtarze został wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, który też zginął męczeńsko w Peru.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem, a także rodziny i przyjaciele misjonarzy oraz przedstawiciele zakonu franciszkanów.

Postulator procesu mówił podczas uroczystości o o. Strzałkowskim, że był człowiekiem silnym, odważnym, troszczącym się o chorych. „Pragnienie służenia innym wypływało z Jego wielkiej wiary i chęci naśladowania św. Maksymiliana Kolbego” – dodał o. Angelo Paleri.

W homilii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato mówił, że męczennicy mówili językiem miłości Boga.

„Nauka, którą głosili, ich zachowanie, powołanie były lekcjami miłości, ponieważ miłość pokonuje nienawiść i chęć zemsty. Miłość jest prawdziwym Świetlistym Szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, który przynosi pokój a nie wojnę , który tworzy braterstwo a nie podziały” – dodał.

Kaznodzieja mówił też , że nowi błogosławieni zostawiają nam przesłanie wiary, miłości i wierności powołaniu.

Kard. Amato podkreślił, że męczennicy zarażają nas radością i nadzieją w dobro człowieka. „Męczennicy są prawdziwymi skarbami Peru, są dowodem tego, że miłość zawsze zwycięży zło” – mówił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Kardynał podkreślił też, że męczennicy zachęcają nas, żebyśmy i my stawili czoła trudnościom życia codziennego.

„Musimy być wierni rodzinie, wybaczać tym, którzy nas obrażają, musimy pokonywać w odważny sposób trudności, dbać o dobrą edukację dzieci, w twórczy sposób współpracować na rzecz dobra wspólnego, dzielić się z tymi, którzy cierpią i nie bać się wiary a także szanować każdego człowieka” – dodał.

Z okazji uroczystości beatyfikacyjnej polskich misjonarzy-męczenników w Chimbote Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda napisał list do Prezydenta Republiki Peru Ollanta Moisés Humala Tasso.

Prezydent RP podziękował w nim za zaproszenie do udziału w uroczystości wyniesienia na ołtarze krakowskich franciszkanów ojca Michała Tomaszka oraz ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Jednocześnie wyraził żal, że obowiązki nie pozwoliły mu na osobisty udział w ceremonii beatyfikacyjnej polskich męczenników.

„Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie, nauczał święty Jan Paweł II. Męczeństwo jest zawsze świadectwem najwyższej miłości oraz konsekwentnej wierności wyznawanym przez siebie wartościom. Stanowi najbardziej doniosły wyraz człowieczeństwa” – napisał prezydent.

Andrzej Duda przypominając, że ojcowie franciszkanie – Michał Tomaszek oraz Zbigniew Strzałkowski – zostali zamordowani w roku 1991 przez partyzantów Świetlistego Szlaku, dodał, że prowadzili oni wśród miejscowej ludności nie tylko dzieło ewangelizacji, ale i służyli im z oddaniem, prowadząc działalność edukacyjną, opiekę społeczną, a także inicjując wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. „Ojcowie żyli zgodnie z zasadami widniejącymi na ich nagrobkach w Pariacoto: „Firmes en la Fe – Mocni w wierze/ Ardientes en la Caridad – Płonący miłością/ Mensajeros de la Paz – Posłańcy pokoju/ Hasta el martirio – Aż do męczeństwa”- podkreślił prezydent.

W niedzielę, 6 grudnia w kościołach diecezji tarnowskiej odbędzie się dziękczynienie za nowych błogosławionych. Natomiast diecezjalne uroczystości odbędą się w lutym z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Bł. ojciec Zbigniew Strzałkowski urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Ochrzczony został w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie także zdał egzamin dojrzałości i przez krótki czas również pracował. Mając 21 lat wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie złożył śluby zakonne, a następnie w roku 1986 został wyświęcony na kapłana. Pod koniec roku 1988 wyjechał na misje do Peru, gdzie poświecił się dziełu ewangelizacji – głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte, a także troszcząc się o chorych i ubogich. 9 sierpnia 1991 roku poniósł śmierć męczeńską razem z o. Michałem Tomaszkiem z rąk terrorystycznej organizacji, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

5 grudnia Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki z wizerunkiem o. Strzałkowskiego i o. Tomaszka oraz podpisem: „Świadkowie nadziei – błogosławieni misjonarze polscy”.

Po Mszy św. beatyfikacyjnej w klasztorze franciszkanów w Krakowie została otwarta Kaplica Relikwii Męczenników z Pariacoto. Są w niej eksponowane m.in. zakrwawione ubrania, w których franciszkańscy misjonarze ponieśli śmierć męczeńską 24 lata temu.

źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej