ZS W STAREJ WSI II ODRZUCA ZŁE NAWYKI I UCZY PROFILAKTYKI

 

Każdy człowiek jest „kowalem swego losu”. Odnosi się to również do naszego zdrowia, które jest środkiem do osiągnięcia lepszej jakości życia. Według Świa­to­wej Organizacji Zdrowia: ,,Zdrowie, to nie tylko brak choroby; to stan dobrego samo­po­czucia fizycznego, psychicznego i społecznego organizmu”. Wpływa na niego mnóstwo czynników między innymi środowisko i styl życia, dlatego  ZS im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II włączył się w rea­lizację europejskiego projektu: „Szkoła Promująca Zdrowie".

                                                                                                                                   
Szkoła od 2013 roku znajduje się w Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i dąży do  uzyskania wojewódzkiego certyfikatu Szkół Promujących Zdrowie. Edukacja zdrowotna sta­no­wi ważny element nauczania i wychowania w tej szkole. Realizuje świetny pro­gram profilaktyczny, uczestniczy w wielu pro­gramach, projektach, akcjach i  kampaniach promujących zdrowy styl życia. Oto niektóre z nich:

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM  - projekt, którego celem jest zwiększanie wiedzy uczniów na temat roli poszczególnych elementów stylu życia w profilaktyce nowotworów złośliwych.

TRZYMAJ FORMĘ - program promujący zasady aktywnego stylu życia.

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE - program profilaktyki palenia tytoniu.

CUDER - program na bazie gry profilaktycznej, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom behawioralnym płynącym z nadużywania komputera, w szczególności Internetu i gier sieciowych, obniżenie wieku inicjacji alkoholowej, przeciwdziałanie narkomanii, wykluczenie sięgania po dopalacze oraz  wzmocnienie czynników chroniących uczniów przed szeroką gamą zewnętrznych zagrożeń.                                  

KAMPANIA EDUKACYJNO - INFORMACYJNA  PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM BRODAWCZAKA LUDZKIEGO – której celem jest propagowanie treści prozdrowotnych dotyczących sposobów zapobiegania zakażeniom HPV .                    

FLUORYZACJA ZĘBÓW- zabieg profilaktyczny zapobiegający  rozwojowi próchnicy.

II ŚNIADANIE – akcja sprzedaży muffinek z mąki pełnoziarnistej  z dodatkiem  owoców oraz ciasta marchewkowego jako alternatywa dla tuczących i bezwartościowych batonów.

OWOCOWY PIĄTEK – akcja  zachęcająca do  systematycznego spożywania owoców  na przykład  w formie sałatki owocowej.                                                                           

WYBIERZ ZDROWIE - WYBIERZ SYLWOTERAPIĘ – akcja informacyjna o leczniczej właściwości drzew połączona z wycieczką do lasu.                                                                      

TWOJE RĘCE – TWOJE ZDROWIE – akcja promowania prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk.                                                                                

OWOCE W SZKOLE – program promujący spożywanie owoców i warzyw.                                                      

MLEKO W SZKOLE – program promujący  spożywanie  mleka i przetworów mlecznych.                

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ "AKADEMIA DOJRZEWANIA" - program, którego celem jest ukazanie sposobów radzenia sobie z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem.                                                                         

PROGRAM „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”- program polegający na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie.                                             

ALE AKCJA! RESUSCYTACJA -  akcja próby pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.

MAŁY MISTRZ – program rozwijający sprawność fizyczną uczniów klas I-III, ze szczególnym uwzględnieniem uzdolnień koordynacyjnych, mających istotne znaczenie w rozwoju i funkcjonowaniu małej motoryki dziecka. Program ma również na celu monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej dzieci.

EDUKACJA PRZEZ SZACHY – program wprowadzający naukę gry w szachy, a mający na celu zwiększenie  koncentracji ucznia oraz wykształcenie umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.