Oratorium ku czci Matki Boskiej Bolesnej, Limanowskiej Pani pt.”Droga do Ciebie” zostało uroczyście wykonane w dniu 16 września 2016 r.Wśród licznie zgromadzonej publiczności był również obecny Pasterz Diecezji Tarnowskiej Biskup Andrzej Jeż. Oratorium jest upamiętnieniem 50 rocznicy Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
Autorem tego muzycznego dzieła jest Zbigniew Wrona. Z zawodu mgr inż. geodezji, absolwent Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Rolniczy) w Krakowie. Hobbystycznie zajmuje się twórczością literacką, głównie poezją. Laureat konkursów poetyckich, autor trzech tomików poezji, tekstów piosenek i pieśni oraz libretta oratorium ku czci Matki Boskiej Bolesnej, Limanowskiej Pani.
Muzykę skomponował Sławomir Szymocha Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2001 roku prowadzi działalność muzyczno-ewangelizacyjną przy Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, jako dyrygent zespołu wokalno-instrumentalnego Kana-An. Twórca wielu kompozycji, a także autor aranżacji utworów z wydanych przez zespół Kana-An płyt: „Jezus malusieńki”, „Krzyżowe zamyślenia”, „Bóg jest Miłością”, „Miłosierdzie Pańskie wyśpiewywać będę”. Odpowiedzialny za stronę muzyczną podczas rekolekcji ewangelizacyjnych „Bóg jest Miłością” i „Oto Matka Twoja” w Limanowej. Skomponował m.in. muzykę do tekstów Świętej Faustyny Kowalskiej, jest także autorem hymnu diecezji tarnowskiej na Światowe Dni Młodzieży 2016. Prowadzi klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Limanowej. Jego uczniowie zdobywają czołowe miejsca na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Wśród wykonawców znaleźli się soliści:
Jadwiga Postrożna - mezzosopran
Solistka Opery Wrocławskiej. Doktor sztuki w dziedzinie wokalistyki absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego Wrocławiu. Swój warsztat wokalny kształci także podczas kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą. Od wielu lat współprac z Chórem Mieszanym Canticum Iubilae z Limanowej oraz Chórem Ars Canta z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu śpiewając partie solowe, a także prowadząc warsztaty wokalne. Laureatka wielu nagród i wyróżnień konkurs wokalnych w kraju i za granicą. Do najbardziej znaczących należą: I nagroda na IV Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu, II nagroda Jakub Pustina International Vocal Compétition w Czechach, III nagroda XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie im. A. Hiolskiego w 1 dowie Zdroju, a także finał XIV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Młodych Śpiewaków Operowych im. Borisa Christoffa w Sofii oraz VII K kursu Moniuszkowskiego w Warszawie. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała wielokrotnie stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzic Narodowego. Jako studentka debiutowała na scenie Opery Wrocławskiej partią III Damy w operze „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta. Współpracom m.in. z Filharmonią Kaliską, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. Na scenie tych teatrów można ją było oglądać m.in. w: operze „The Little Sweep” B. Brittena, „Jaś i Małgosia” E. Humperdincka, „Baron Cygański” J. Straussa, „Czarodziejski Flet” W. A. Moza Brała udział w festiwalach m.in: Vratislavia Cantans, Sommerfestsiepl w Xanten , Letnim Festiwalu Operowym w Krynicy-Zdroju oraz Festiwalu PieśniKompozytorów Polskich w Warszawie. Koncertowała m.in. w Bułgarii, Rosji, Chinach, Niemczech, Austrii, Słowacji, Węgrzech, Szwajcarii. Od roku 2011 na deskach Opery Wrocławskiej można ją już było zobaczyć m.in. w roli Kończakówny w megawidowisku „Kniaź Igor” A. Borodina, III Damy w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, Flory w „Traviacie” G. Verdiego, Uh w superwidowisku „Bal Maskowy” G. Verdiego, Frumy Sary w „Skrzypki dachu” J. Bocka, Santuzzy w „Cavallerii Rusticanie” P. Mascagniego, N w ¿Borysie Godunowie” M. Musorgskiego, Dalili w „Samsonie i Dalili” C. int-Seansa i wielu innych mezzosopranowych rolach.
Absolwentka wydziału artystycznego Instytutu Edukacji Muzycznej w Kielcach. Obecnie studentka II roku wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest wielbicielką poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. Laureatka wielu festiwali muzycznych. Śpiewała z dużym powodzeniem na wielu konkursach wokalnych w kraju i poza jego granicami. Do najważniejszych należą: Udział w międzynarodowym finale II Festiwalu Piosenki Anny German w Moskwie, I miejsce XXII Finału Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku 2013, Grand Prix w XXII Archidiecezjalnym przeglądzie piosenki religijnej na Podhalu „Sacrosong 2011”, I miejsce i nagroda grand prix w II Diecezjalnym Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej - Sosnowiec 2011, I miejsce w XX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Maryjnej „Ad gloriam Deiparae” - Bochnia 2012. Wyróżnienie w XL Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” - Olsztyn 2013. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Oświaty za wybitne osiągnięcia muzyczne. Uczestniczka programu telewizyjnego „Bitwa na głosy” TYP 2.
Śpiewa piosenkę religijną i poezję. Obecnie jest solistą w zespole Confessio. Jako wokalista i flecista dokonał wielu nagrań płytowych, m.in.: z zespołem Dar - „Abym usłyszał radość”, z zespołem Miriam - „Dać światu znak”, z zespołem Sanctus - „Z głębi serc”. Laureat wielu nagród konkursowych i festiwali muzyki religijnej. Do najważniejszych należą: I miejsce na Festiwalu Piosenki Maryjnej w Limanowej z zespołem Sanctus, I miejsce na Festiwalu Piosenki Maryjnej w Krynicy z zespołem Miriam, I miejsce na Festiwalu „Ad gloriam Deiparae” w Bochni z zespołem Consonare, II miejsce na Festiwalu „Ad gloriam Deiparae” w Bochni z zespołem Confessio. W 2015 roku otrzymał wraz z zespołem Confessio nagrodę specjalną Burmistrza Miasta Limanowa na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej. Współpracował z zespołami: Kana-An, Chwalcy Pana, Copiosa, Nadzieja oraz Moc moja. Od 2007 roku jest solistą oratorium pasyjnego „Ślad losu”.
Chórzyści:
Soprany: Maria Gurgul - solo Ewangelie, Joanna Adamczyk, Dorota Banaś, Marta Bubula, Julia Bujak, Anna Duda-Szewczyk, Anna Golonka, Karolina Janczy, Emilia Jaraczewska, Dorota Jędrzejek, Iwona Koczanowicz, Aleksandra Król, Marta Lachor, Maria Michalik, Anna Młynarczyk, Katarzyna Pietryga, Izabela Raczek, Magdalena Stanik, Aldona Szewczyk, Alina Szewczyk, Łucja Szubryt, Katarzyna Śliwa, Magdalena Świderska, Maria Widomska, Anna Wrona, Maria Wrona, Maria Wojtas, Małgorzata Zając, Wioleta Zoń.
Alty: Małgorzata Bieda, Renata Bugajska, Izabela Kowalczyk, Kinga Kowalczyk, Maria Kurczab, Ewa Lulek-Pałka, Ewelina Majeran, Krystyna Majerska, Barbara Natanek, Kinga Pach, Katarzyna Pająk, Edyta Pajor, Zofia Pałka, Teresa Staśko, Elżbieta Szymocha, Krystyna Tokarczyk, Agnieszka Wieczorek, Patrycja Więcek, Renata Wiktor.
Tenory: Andrzej Czechowski, Dominik Czechowski, Jacek Greń, Karol Jaworz-Dutka, Grzegorz Kądziołka, Antoni Kędroń, Józef Mól, Józef Nastałek, Karol Pająk, Jacek Pałka, Tomasz Purczyński, Wojciech Stanik, Domin Ślazyk, Mikołaj Tokarz, Przemysław Tokarz
Basy: Marcin Czaja, Michał Czaja, Krzysztof Gomulec, Ryszard Grosicki,Andrzej Kazana, Marek Król, Marek Michalik, Piotr Michalik, Krzysztof Młynarczyk, Kamil Opioła, Leszek Pieniążek, Sławomir Sułkowski, Stanisław Sułkowski, Piotr Szubryt, Marcin Włodarczyk, Franciszek Zoń.
Orkiestra:
Flet: Kinga Pawlikowska, Agnieszka Woźniczka.
Obój: Katarzyna Myśliwiec, Hubert Skóra.
Klarnet: Dorota Pałka, Krzysztof Puch.
Fagot: Kamil Stelmach.
Waltornia: Roman Bartyla, Paweł Nasuta, Kamil Pezda.
Trąbka: Jakub Puch, Radosław Szewczyk.
Puzon: Jakub Curzydło, Marlena Skoczylas.
Tuba: Marek Guzik.
Kotły: Emil Kiełbasa.
Perkusjonalia: Tomasz Zapala.
Lektorzy:
Grażyna Nowak, Zbigniew Kazimierz Wrona.
Obsługa techniczna:
Nagłośnienie i oświetlenie: ks. Daniel Świątek, SK Audio Zbigniew Sułkowski, Tomasz Śliwa, Janusz Golonka, Arkadiusz Bujak, Grzegorz Wrona
Oratorium ku czci Matki Boskiej Bolesnej, Limanowskiej Pani pt.”Droga do Ciebie” jest wybitnym dziełem upamiętniącym wydarzenia sprzed 50 laty. Jest też świadectwem, że Limanowa zachowuje dziedzictwo wiary co na pewno jest efektem wpływu obecności Matki Bożej. A przede wszystkim należy podkreślić fakt, że Ziemia Limanowska ma wybitne talenty muzyczne i artystyczne, które wyrastają w oparciu o wiarę przekazaną nam przez naszych Ojców i Matki oraz wielkich Duszpasterzy takich jak Biskup Piotr Bednarczyk.
Tekst, zdjęcia materiał filmowy: Stefan Hutek