Radio Maryja
Ks. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku około godziny 17.15 w siódmym głosowaniu. Przyjął imię Jan Paweł II. O godz. 18.45 ks. kard. PericleFelici ogłosił wybór nowego papieża – HABEMUS PAPAM!
– Kiedy usłyszeliśmy Habemus Papam i wybór Jana Pawła II, nie tylko Polska, ale i cały świat zatrzymał się na chwilę. To był nowy oddech, powiew Ducha Świętego – wspomina, dla TV Trwam News, dzień wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Machniak.
Wybór ks. kard. Karola Wojtyły to nowa era i nowa epoka w dziejach Kościoła, ale również w dziejach świata– wskazuje ks. profesor. Dodaje, że jego pontyfikat dokonał ogromnego przełomu w myśleniu i w świadomości.
– Papież pielgrzym: 104 pielgrzymki do całego świata. Papież, który poszedł do ludzi, zaczął się spotykać z ludźmi, również z tymi najbardziej chorymi i najsłabszymi. Pojechał do Afryki, do Indii, spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty – nagle pokazał zupełnie nowe oblicze Kościoła. Kościoła, który jest z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są prześladowani, jednocześnie Kościoła, który rozwiązuje problemy, Kościoła, który ze swoją Ewangelią przychodzi po to, aby okazywać każdemu człowiekowi – wierzącemu i niewierzącemu, że jest największą wartością. Jan Paweł II dał światu rzeczywiście taki nowy oddech, który spowodował, że komunizm odszedł, że dokonało się bardzo wiele zmian we współczesnym świecie, że inaczej patrzymy, również na kapitalizm, szukamy tego kapitalizmu z ludzką twarzą – podkreśla kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
„Nie lękajcie się” – te słowa stały się, można powiedzieć, „szlagierem”, „przebojem” całego pontyfikatu Jana Pawła II – zaznacza ks. prof. Jan Machniak.
– Po dziś dzień słowa „nie lękajcie się” są powtarzane, ale były też słowa „otwórzcie drzwi Chrystusowi”. To dzisiaj brzmi ciągle proroczo, ciągle świeżo, bo chodzi o to, żeby nie bać się Chrystusa, ponieważ on jest tym jedynym odkupicielem człowieka, który rzeczywiście nie oszukuje, ale przynosi nową wolność, wolność dzieci Bożych – podkreśla ks. profesor.
To, co zobaczyliśmy w czasie tych ostatnich miesięcy w Krakowie, na przełomie lipca i sierpnia – Światowe Dni Młodzieży, to był ten powiew Ducha Świętego, powiew tej myśli Jana Pawła II, że przyszłość świata i Kościoła należy do młodzieży – mówi ks. prof. Jan Machniak. Dodaje, że w Krakowie widać było, jak ta młodzież potrafi otwierać się na Chrystusa, jednocześnie otwierać się na drugiego człowieka. Nie było przecież różnic, mimo różnych języków, to jednak oni wszyscy mówili jednym językiem: językiem uwielbienia Boga, językiem miłości i językiem porozumienia i dialogu – mówi ks. prof. Jan Machniak.
Dziś w Wadowicach odbędą się uroczystości poświęcone pamięci świętego Papieża Polaka. Jedną z propozycji wydarzeń jest monodram aktorki Haliny Kwiatkowskiej pt. „ „Wielki Kolega Jan Paweł II”, którego prezentacja odbędzie się o godz. 16.00 w Sali teatralno-konferencyjnej przy Placu Jana Pawła II w Wadowicach.
– Jest to monodram, który opisuje długoletnią przyjaźń autorki z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, mającą swój początek jeszcze w czasach wadowickich. Przedstawienie przeplatane jest poezją, którą pani Halina reklamuje w czasie tego monodramu. To przejmująca opowieść o relacjach oraz wspólnych działaniach Karola Wojtyły z Haliną Kwiatkowską-Królikiewicz – mówi ks. dr Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach.
Monodram pt. „Wielki Kolega” to przejmująca opowieść o ponad 70-letniej znajomości aktorki Haliny Kwiatkowskiej z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.
Ich znajomość sięga czasów szkolnych i studenckich. Razem występowali w szkolnych spektaklach w Wadowicach, a potem w Teatrze Rapsodycznym.
źródło: Radio Maryja