Mateusz Morawiecki / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Dziś Mateusz Morawiecki udzielił w TV Trwam pierwszego wywiadu jako nowo desygnowany prezes Rady Ministrów. Poruszył w nim wiele kluczowych kwestii dla państwa polskiego i polskich obywateli. Wybraliśmy siedem najważniejszych cytatów z rozmowy z nowym premierem, które w znacznym stopniu pozwolą zorientować się, jakie będą cele rządu pod przywództwem Mateusza Morawieckiego.
1.
"(...) Bardzo wysoko oceniam pracę ministrów i wszystkich moich kolegów i koleżanek z rządu. (...) Jeżeli będą potrzebne jakieś zmiany, to myślę, że nie trzeba ich robić pochopnie, tylko warto zastanowić się nad tym, razem oczywiście z kierownictwem politycznym, które zagwarantowało, że dzisiaj możemy sprawować nasze rządy".
Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że chciałby powołać Radę Ministrów na początku nadchodzącego tygodnia. Jest duża szansa, że swoje expose wygłosi już we wtorek. Wtedy też prawdopodobnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu.
2.
"Rzeczywiście, przykładając ogromną wagę do spraw społecznych, angażując nasze środki, nasze siły w tematykę związaną z ludźmi, rodzinami, chcemy jednocześnie jeszcze więcej popracować na arenie międzynarodowej. Nad odklejaniem tych różnych bardzo krzywdzących i niesprawiedliwych łatek, które niektórzy próbują nam przyklejać (...) I oczywiście nad sprawami gospodarczymi" .
Tak nowy premier opisał najważniejsze cele i zadania, jakie stoją przed powołanym przez niego rządem.
3.
"Jest wysoce, wysoce prawdopodobne, że będziemy mieli (...) rekordowy rok z punktu widzenia przyrostu długu, ale od strony tej pozytywnej, czyli po dobrej stronie mocy, czyli ten dług albo przyrośnie w minimalnym stopniu, albo będzie wręcz oscylował wokół zera. (...) W ciągu poprzednich dwudziestu lat, nawet w latach dobrej koniunktury, dług zawsze przyrastał. Przypomnę, że wtedy też następowała wyprzedaż dóbr narodowych, naszych sreber rodowych. (...) Nie mając tych zasobów z prywatyzacji (...), i tak nasz przyrost długu będzie najniższy w III Rzeczpospolitej".
Mateusz Morawiecki przedstawił także dotychczasowe sukcesy rządów Zjednoczonej Prawicy. Jego zdaniem, kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra, a uszczelnienie systemu podatkowego i walka z wyłudzeniami VAT pozwoliła pozyskać środki m.in. na programy socjalne.
4.
"Małe i średnie polskie firmy to jest nasze oczko w głowie. Dzięki temu, że one będą rosły, więcej pieniędzy będą mogły przekazywać w formie wynagrodzeń, wypłat. Będą rosły pensje pracowników, a dzięki temu gospodarka także będzie rosła".
Zdaniem Morawieckiego, rozwój krajowego kapitału to jedno z najważniejszych zadań, które doprowadzi do jeszcze większego wzrostu polskiej gospodarki.
5.
"Program senioralny na pewno będzie kluczową częścią naszego budżetu w roku 2018, w roku 2019 (...) w budżecie na przyszły rok zabezpieczyliśmy dodatkowo 15 mld zł dla emerytów".
Nowy premier w istotnym miejscu polityki socjalnej zamierza ustawić seniorów. Planowany jest program "Dostępność Plus", który ma dostosować elementy przestrzeni publicznej dla osób mających problem z poruszaniem się.
6.
"Nasi poprzednicy nic z tym nie zrobili, ale my bardzo wyraźnie chcemy zmienić nasze nastawienie do czystego powietrza i stąd program budowy nowych kotłów, termoizolacji i termomodernizacji w całej Polsce. To zwiększy energooszczędność w budynkach, a zmniejszy zapotrzebowanie na paliwa kopalne (...) innowacyjność Polski realizowana w programie elektromobilności będzie się przyczyniać w bardzo widoczny sposób do redukcji zatrucia środowiska".
Dla nowego szefa Rady Ministrów "zielona polityka" stanowi istotne wyzwanie. W najbliższym czasie rząd powinien przyjąć projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, przygotowany w Ministerstwie Energii.
7.
"Opozycja jest potrzebna do tego, by stworzyła jakiś kontrprogram. Potem można dyskutować, sprzeczać się, ale nie zachowywać się tak nieprzyzwoicie, jak to czasami ma miejsce. To niestety jest nierzadkie zjawisko w polskim Sejmie".
Jak zaznaczył Morawiecki, jednym z tematów ostatnich rozmów między najważniejszymi osobami w państwie były prawa opozycji. Twierdzi, że opozycja ważna jest w każdym parlamencie, jednak istotne jest, aby tworzyła konstruktywny program, a tego – jak dodał – obecnie nie widzi
Źródło: Niezależna.pl