„Gurgacz. Kapelan Wyklętych” w kinach

 wielkość czcionki  

 
„Gurgacz. Kapelan Wyklętych” w kinach
 

Film „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” wchodzi do kin od 2 marca. Premiera wpisana została w oficjalny program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To obraz na styku dokumentu i fabuły. Archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatają się ze scenami fabularnymi.

„To opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze. Ks. Gurgacz jest moim zdaniem mało znany. Naszym zadaniem jest pokazywać takie osoby, zwłaszcza młodym. Chcemy przypomnieć widzom, że Żołnierze Wyklęci walczyli o wartości – o Polskę wolną i katolicką. Dzisiaj, w zlaicyzowanym świecie bardzo potrzeba nam takich kapłanów – duchowych przewodników” – mówi Dariusz Walusiak, reżyser i autor scenariusza.

Historię życia kapelana działającego na Sądecczyźnie oddziału partyzanckiego „Żandarmeria” od lat zgłębia Krystyna Pasek, dziennikarka diecezjalnego radia RDN Nowy Sącz. Przygotowała reportaże na ten temat, spotykała się z ludzi, którzy znali ks. Gurgacza i do dziś dbają, aby pamięć o nim nie przeminęła. Ponadto współpracuje z Fundacją „Osądź Mnie Boże…” im. Ks. Władysława Gurgacza w Nowym Sączu. Mając dużą wiedzę na ten temat w filmie zagrała samą siebie – dziennikarkę, która odwiedza tych, którzy pamiętają kapłana i historie z czasów powojennych z nim związane. Sporo ujęć wykorzystanych zostało w studiu radia RDN Nowy Sącz.

„Nadal mam niedosyt, że jeszcze za mało wiem o ks. Gurgaczu, dlatego planuję dalsze prace i spotkania z ludźmi, którzy znali tego wyjątkowego kapłana. Poświęcił on życie Bogu i ludziom. Był cenionym kaznodzieją. Jego powołaniem była służba innym” – dodaje Krystyna Pasek.

Więcej o filmie można przeczytać na gurgaczfilm.pl. Tam także można znaleźć listę kin, w których grany będzie film.

Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku we wsi Jabłonica Polska u stóp Pogórza Dynowskiego. W sierpniu 1931 roku wstąpił do nowicjatu Ojców Jezuitów w pobliskiej Starej Wsi.

W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później w latach 1947–1948 kapelanem u sióstr służebniczek w Krynicy–Zdroju. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz. Głoszone przez niego kazania przyciągały do kościoła tłumy wiernych, co nie podobało się komunistycznej władzy.

Podczas pobytu w Krynicy z ks. Gurgaczem nawiązał kontakt Stanisław Pióro, twórca działającej na Nowosądecczyźnie konspiracyjnej organizacji Polska Podziemna Armia Niepodległościowa. W maju 1948 ksiądz przyjął funkcję kapelana w tworzonym oddziale leśnym Żandarmerii PPAN. W konspiracji występował pod pseudonimem „Sem” – Sługa Maryi. „Obowiązkiem moim była opieka moralna nad grupą, a więc odprawiałem Msze święte, spowiadałem członków grupy, objaśniałem im Ewangelię świętą. Poza tym miałem wykłady dotyczące dziedziny filozoficznej, a mianowicie przeprowadzałem krytykę materializmu marksistowskiego” – pisał o swoich zadaniach. Partyzanci wspierani przez miejscową ludność przetrwali w lesie ponad rok.

2 lipca 1949 r. kapłan został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. 13 sierpnia 1949 roku, po pokazowym procesie, podczas którego ksiądz przedstawiany był jako herszt zbrodniczej bandy, skazano go na karę śmierci wraz z dwoma towarzyszami: Stefanem Balickim i Stanisławem Szajną. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r. Grób ks. Władysława Gurgacza znajduje się na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie.

Postanowieniem 9 listopada 2007 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego imieniem nazwano ulice m.in. w Krakowie, w Nowym Sączu, Warszawie oraz Krynicy – Zdroju. Na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim znajduje się obelisk postawiony ku jego czci, przy którym corocznie spotykają się byli żołnierze Armii Krajowej i PPAN.

 

 

 
 
zródło:Diecezja Tarnowska
Tagi: ,