żródło: ps-po "Idea serwisu"
PS-PO Rozpoczynamy współpracę
Opublikowany w: Wydarzenia
–
01 marca 2012
Pragniemy poinformować, iż od miesiąca marca rozpoczynamy współpracę z portalem PS-PO Poważne sprawy, poważne odpowiedzi – autorstwa benedyktynów z Opactwa w Tyńcu.
O portalu słów kilka:
Portal Poważne sprawy, poważne odpowiedzi– autorstwa benedyktynów z Opactwa w Tyńcu – został stworzony dla wszystkich, których interesuje tradycja i duchowość benedyktyńska, ale nie tylko. Jest to miejsce umożliwiające swobodną wymianę doświadczeń, poglądów, opinii, dające przestrzeń do dyskusji oraz poszukiwania odpowiedzi na pytania nurtujące dzisiejszego człowieka. Na stronie internetowej www.ps-po.pl każdy może poszukać czegoś dla siebie.
| Pobierz wszystkie materiały reklamowe naszego serwisu |
Najbardziej aktualne sprawy i problemy to zadanie dla zawodowca – ojca Leona Knabita, który co tydzień przekazuje Słów kilka internautom. Nie boi się mówić o rzeczach trudnych czy niewygodnych, a jego wypowiedzi są bardzo wyważone, wynikające z szacunku dla drugiego człowieka i odmienności poglądów. Jego wypowiedzi są głęboko zakorzenione w nauce Kościoła Katolickiego, w Piśmie Świętym, tradycji chrześcijańskiej.
O. Jan Paweł Konobrodzki oraz o. Jan Bereza w cyklu „Reguła dla Ciebie” przybliżają tajniki medytacji chrześcijańskiej, zarówno w teorii jak i praktyce. Począwszy od podstaw, poprzez coraz bardziej zaawansowane techniki medytacyjne wprowadzają widzów w świat modlitwy kontemplacyjnej. Rozszerzeniem są artykuły Bede Griffiths’a OSB czy Laurence’a Freeman’a OSB ukazujące się w dziale „Duchowość”.
Zainteresowanym duchowością i tradycją benedyktyńską polecamy cykl Młodzi i „Reguła” św. Benedykta, gdzie ukazują się artykuły – komentarze do „Reguły”, którą na co dzień żyją benedyktyńscy mnisi. Autorka – Natalia Świt – przybliża średniowieczny tekst ukazując jego aktualność także dla dzisiejszego, młodego człowieka.
Dział „Teologia” to już bardziej specjalistyczne artykuły – min. O. Włodzimierza Zatorskiego OSB, o. Bernarda Sawickiego OSB, ks. Grzegorza Strzelczyka czy ks. Dariusza Oko – na rozmaite tematy związane zarówno z zagadnieniami teologii dogmatycznej i moralnej jak i tradycją monastyczną czy filozofią.
„Wiara i nauka” to miejsce dla artykułów, które są komentarzem do najnowszych zjawisk medycznych czy kulturowych, których jesteśmy świadkami. Tutaj znaleźć można min. teksty o homoseksualizmie, także od strony medycznych opinii czy o mapowaniu genów i odniesienie tych kwestii do wiary katolickiej i oficjalnej nauki Kościoła. Nie brakuje również wykładów i artykułów ks. Michała Hellera czy abp. Józefa Życińskiego.
Tworząc najnowszy dział, „Liturgia” chcielibyśmy również zaprosić Was do świata jakby z innej epoki, pełnego kolorów, barw, symboli, gestów, słów i dźwięków. Wydaje się być nieco tajemniczym, jednak jest on nieodłączną częścią naszej tradycji, wiary i duchowości. Warto go znać. Warto rozumieć symbole, gesty czy słowa wypowiadane przez kapłana w czasie Mszy Świętej, między innymi po to, aby móc pełniej w niej uczestniczyć. Na początek proponujemy Wam udział w kursie „Poznaj symbole liturgiczne”. Autorem całego cyklu jest znany liturgista ks. prof. Bogusław Nadolski TChr.
Profesor biblistyki, o. Tomasz Maria Dąbek OSB wyjaśnia, na naszych łamach, trudne i zawiłe fragmenty Biblii. Dzięki temu Lectio Divina może być coraz lepsze i pełniejsze. Tym bardziej, że można wysyłać propozycje fragmentów do omówienia.
Co tydzień ma u nas przystanek również „Kato-Express”. Sama autorka, Aleksandra Eysymontt wyjaśnia: „Jazda Kato-Expressem to taka próba życia wartościami. Albo się wsiada i jedzie, albo się zostaje na dworcu i nie wybiera w ogóle, albo wsiada się do zupełnie innego pociągu. Nie da się jechać Kato-Expressem tylko trochę.”
„Szkice medytacyjne” są pomysłem dość nietypowym i niespotykanym, jednak wartym uwagi. To zbiór krótkich tekstów autorstwa o. Bernarda Sawickiego OSB. Ich zadaniem jest przebudzenie w nas dziecinnej radości, ufności, czystości. Zmobilizowanie, żebyśmy spróbowali spojrzeć na świat nie oczami zmęczonych, sfrustrowanych dorosłych, ale oczami dzieci – pełnych wiary, nadziei i pokoju.
„Na scenie życia” to bardzo szczególny dział w serwisie. Gwałt, pedofilia, molestowanie seksualne, śmierć, ciężka choroba, samobójstwo – to tylko niektóre tematy poruszane właśnie tutaj. Chcemy udowodnić, że nikt nigdy nie zostaje sam ze swoim cierpieniem, że warto szukać pomocy. To dział tworzony wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, ale również ze wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli cierpienia. Pomoc duchową zapewniają najlepsi specjaliści – benedyktyni tynieccy.
Chcemy przybliżyć naszym Czytelnikom również trochę Kultury. To miejsce na przedstawienie najciekawszych nowości książkowych, spektakli, na które warto się wybrać, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Ale tylko tych wyselekcjonowanych i starannie wybranych tak, aby trafić w gust każdego, nawet najbardziej wybrednego konesera.
Nawiązujemy współpracę z różnymi instytucjami. Jej owocem jest dział „Temat tygodnia”. Będziemy w nim publikować najciekawsze teksty z prasy katolickiej, ale nie tylko. To również miejsce, w którym – na temat wiary, Kościoła, duchowości, ale też wszystkiego, co ważne, istotne – wypowiedzieć się mogą nasi Czytelnicy.
Podjęliśmy się trudnego zadania, gdyż każdą poważną sprawę rozpatrujemy z punktu widzenia wiary katolickiej, stojąc na straży etyki i wartości chrześcijańskich. Staramy się unikać skrajności, wszelkich form ekstremizmu religijnego, w każdej kwestii znaleźć jakiś „złoty środek”.
Coraz większe zainteresowanie serwisem świadczy o potrzebie istnienia w Internecie „miejsc”, gdzie można porozmawiać – o problemach współczesnego Kościoła oraz sprawach ważnych dla każdego człowieka – kulturalnie, beż używania wyzwisk i przekleństw. Bez obawy bycia wyśmianym czy wyszydzonym. Ufamy, że portal będzie się rozwijał, znajdując ciągle nowych zwolenników, którzy dojrzale i odpowiedzialnie patrzą na życie i nieodłącznie związane z nim problemy.