Dzisiejszy dzień – 10 kwietnia 2012 roku – zapisał się niewątpliwie złotymi zgłoskami w annałach liczącej kilkaset lat historii naszego miasta. W ramach uroczystych obchodów II rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej odprawiona została Msza Święta w intencji poległych w katastrofie prezydenckiego Tupolewa: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Małżonki Marii, Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i pozostałych członków delegacji, zamówiona przez Stowarzyszenie
Kulturalno - Oświatowe „Ziemia Limanowska”.
Uroczystości upamiętniające tę bolesną dla narodu polskiego tragedię zaszczycił swoją obecnością gość honorowy i niezwykły, a mianowicie Pani Prezydentowa Karolina z Mariampolskich Kaczorowska, Małżonka Jego Ekscelencji Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej na Uchodźstwie.
Pani Prezydentowa przybyła w towarzystwie Dyrektora Generalnego Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej, Pana Gniewomira Rokosz – Kuczyńskiego oraz Pana mjr Włodzimierza Lisowskiego z Kancelarii Prezydenta RP. Do Limanowej przybyła również Bożena Jawor Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza.
O godz. 10.45 samochód wiozący Panią Prezydentową i osoby towarzyszące, w honorowej asyście wozów policyjnych, wjechał na limanowski Rynek. Przed Bazyliką Panią Karolinę Kaczorowską powitał Gospodarz Miasta, Pan Burmistrz Władysław Bieda w asyście Przewodniczącej Rady Miasta, Pani Ireny Grosickiej, radnych, członków Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Ziemia Limanowska”.
Oprawę honorową komitetu powitalnego zdobiły szpalery: Związku Strzeleckiego „Strzelec” Inspektorat Limanowa pod komendą Pana Inspektora Stanisława Dębskiego, dzięki któremu wizyta Pani Prezydentowej doszła do skutku, oraz „zmilitaryzowanych” członków Komisji Rekonstrukcji Historycznej naszego Stowarzyszenia.
Pani Prezydentowa szczególnie wzruszyła się powitaniem pary najmłodszych limanowian w strojach regionalnych. Limanowska Bazylika zapełniła się rzeszą wiernych, zatroskanych o losy Ojczyzny i noszących w sercu pamięć o bohaterach pamiętnego dnia 10 kwietnia 2010 roku, „zdradzonych o świcie”. Pani Prezydentowa oraz Pan Burmistrz zajęli honorowe miejsca w nawie głównej, tuż przed prezbiterium.
Rozpoczęła się Eucharystia sprawowana w koncelebrze przez Księdza mgr Roberta Pociechę, kapelana Stowarzyszenia, oraz przez Księdza mgr Stanisława Wojcieszaka, ubogacona śpiewem pieśni religijnych i patriotycznych przez Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej pod kierownictwem Pani Dyrektor i Dyrygent mgr Haliny Dyczek.
Piękną homilię wygłosił Ksiądz Stanisław Wojcieszak. Myśl przewodnia tejże homilii opierała się na zestawieniu dwóch pojęć znaczeniowo przeciwstawnych: prawdy i kłamstwa.
Homilia ks. Kanonika Stanisława Wojcieszaka została nagrodzona przez wiernych gromkimi oklaskami, co w naszej świątyni zdarza się niezmiernie rzadko. Przed błogosławieństwem i rozesłaniem wiernych głos zabrał ks. Robert Pociecha, dziękując na wstępie Pani Prezydentowej za obecność pośród limanowskiej społeczności zgromadzonej na uroczystości. "Pani obecność tutaj jest dla nas zobowiązaniem, przede wszystkim modlitewnym, w Pani intencji" - zadeklarował ks. Robert, zwracając się do Honorowego Gościa. Kolejne słowa z podziękowaniami skierował pod adresem: Pana Burmistrza, Pani Przewodniczącej Rady, Stowarzyszenia Kulturalno - Oświatowego "Ziemia Limanowska", Strzelca, Chóru Chłopięcego i wiernych. Mowa ks. Roberta Pociechy przerywana była także oklaskami. Materiał filmowy dokumentujący Homilię, a także inne fragmenty Mszy Świętej i uroczystości, jest dostępny pod tą relacją.
Na zakończenie Mszy Świętej w bazylice rozbrzmiał uroczyście hymn „Boże, coś Polskę”.
Następnie wierni wraz z kapłanami, Honorowym Gościem oraz Gospodarzem Miasta, udali się w procesji z brzozowym krzyżem "smoleńskim" pod Tablicę Katyńską, gdzie miała miejsce modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez ks. Roberta Pociechę, głos zabrała Pani Prezydentowa. W krótkich ciepłych słowach wyraziła wdzięczność za tak miłe przyjęcie zgotowane Jej przez mieszkańców Limanowej. Po tej oficjalnej części uroczystych obchodów, Pani Prezydentowa znalazła jeszcze kilkanaście minut - w napiętym terminarzu dzisiejszego dnia - na serdeczne, bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami naszego miasta, szczególnie z dziećmi i młodzieżą. Była zachwycona ich licznym udziałem w uroczystościach. Była też sposobność do wykonania pamiątkowych fotografii.
Jako koordynator z ramienia Stowarzyszenia, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do uświetnienia dzisiejszej uroczystości, a w szczególności: Księżom Celebrantom tj. Księdzu Stanisławowi Wojcieszakowi i Księdzu Robertowi Pociesze, Panu Burmistrzowi Władysławowi Biedzie, Pani Przewodniczącej Rady Irenie Grosickiej, Panu Inspektorowi „Strzelca” Stanisławowi Dębskiemu, Pani Dyrygent Halinie Dyczek, członkom naszego Stowarzyszenia zaangażowanym w obchody, licznej rzeszy limanowian.
Szczególnie gorąco dziękuję Pani Karolinie Kaczorowskiej za przyjęcie zaproszenia i obecność wśród nas. To dla naszej społeczności zaszczyt, a zarazem zobowiązanie do troski o pamięć.
Dziękuję ponadto w imieniu Stowarzyszenia Księdzu Prałatowi i Proboszczowi dr Wiesławowi Piotrowskiemu za przyjęcie intencji Mszy Świętej , wsparcie tej inicjatywy i udzieloną pomoc.
Dodam tylko na koniec, że z uwagi na to, że główną częścią uroczystości była Msza Święta, nie było imiennych zaproszeń. Przyszli Ci, którzy czuli taką potrzebę!
Autor: Marek Sukiennik